Osoby zaczynające pracę w lutym lub marcu nie będą już przymusowo kierowane do otwartych funduszy emerytalnych. Same zdecydują, czy wolą oszczędzać w nich, czy w ZUS.
Osoby zaczynające pracę w lutym lub marcu nie będą już przymusowo kierowane do otwartych funduszy emerytalnych. Same zdecydują, czy wolą oszczędzać w nich, czy w ZUS.
W styczniu tego roku ponad 340 tys. osób, które rozpoczęło opłacanie składek ubezpieczeniowych, otrzymało wezwania do wyboru otwartego funduszu emerytalnego. Te, które nie wypełniły tego obowiązku, zostaną wylosowane do OFE. Stanie się to 31 stycznia 2014 r. W związku ze zmianami w zasadach oszczędzania na starość losowanie takie odbędzie się po raz ostatni.
– To dobra wiadomość. Dzięki temu ubezpieczeni nie będą już zmuszani do oszczędzania w OFE. Gdyby ten sposób gromadzenia oszczędności na emeryturę był tak korzystny dla zainteresowanych, to nie byłoby przymusu wpłacania tam składek. Okazało się, że otwarte fundusze były wielką pomyłką nie tylko dla ubezpieczonych, ale także dla budżetu państwa – wyjaśnia prof. Leokadia Oręziak z katedry finansów międzynarodowych Szkoły Głównej Handlowej.
Od kwietnia tego roku wszyscy ubezpieczeni zyskają możliwość wyboru miejsca odkładania części składki emerytalnej odprowadzanej do wciąż obowiązkowego II filaru. To od ich decyzji będzie bowiem zależeć, czy część ich składki będzie trafiała na subkonto w ZUS czy też OFE. Taką możliwość wprowadza ustawa z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1717).
Resort pracy wyjaśnia, że decyzję, czy składka w wysokości 2,92 proc. podstawy wymiaru ma być przekazywana do OFE czy na subkonto w ZUS, będzie można podjąć wyłącznie w okresie okienek transferowych. Pierwsze z nich zostanie otwarte 1 kwietnia i zamknięte 31 lipca 2014 r. Następna możliwość zmiany miejsca odkładania części środków z II filaru pojawi się w takim samym okresie 2016 r. (kwiecień–lipiec), a następnie co 4 lata.
– Konsekwencją wprowadzenia powyższej reguły jest likwidacja mechanizmu losowania – wyjaśnia Janusz Sejmej, rzecznik prasowym MPiPS.
Resort jednocześnie podkreśla, że u osób po raz pierwszy podejmujących aktywność zawodową pojawia się obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym. Taka osoba może zostać członkiem OFE, dokonując samodzielnego wyboru konkretnego otwartego funduszu emerytalnego. Członkostwo jest ustalane z chwilą zawarcia umowy z funduszem, jeśli w dniu zawarcia pierwszej umowy osoba ta podlega lub podlegała ubezpieczeniu emerytalnemu w okresie 4 miesięcy przed dniem zawarcia kontraktu. Wybór takiego sposobu oszczędzania jest związany z dokonaniem odpowiedniego wpisu w Centralnym Rejestrze Członków Otwartych Funduszy Emerytalnych. Natomiast jeśli w tym okresie nie zostanie podpisana umowa z OFE, składka będzie ewidencjonowana wyłącznie na subkoncie w ZUS.
Resort podkreśla, że osoby, które zostaną zgłoszone do ubezpieczenia np. w lutym czy w marcu 2014 r., będą miały cztery miesiące na podjęcie decyzji co dalszego sposobu oszczędzania na emeryturę. Jeśli będą zainteresowane, aby część ich składki (2,92 proc. podstawy wymiaru) była ewidencjonowana na subkoncie w ZUS, wówczas nie muszą dopełniać żadnych obowiązków. Jeżeli zaś młody pracownik podpisze umowę z OFE np. w kwietniu, wówczas składki do niego będą przekazywane za okres od wpłaty dokonanej za miesiąc, w którym ZUS otrzymał zawiadomienie od otwartego funduszu o zawarciu umowy (tj. od kwietnia br.) do 30 czerwca 2014 r. Natomiast składka opłacona za lipiec zostanie przekazana do OFE, gdy zostanie złożone oświadczenie o dalszym przekazywaniu środków do niego.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama