statystyki

Co muszą zrobić ubezpieczeni w związku ze zmianami w OFE

autor: Bożena Wiktorowska31.01.2014, 07:09; Aktualizacja: 31.01.2014, 08:58

Od 1 lutego zmieniają się zasady oszczędzania w II filarze. Osoby zbliżające się do emerytury będą miały systematycznie przekazywane składki z otwartych funduszy emerytalnych na subkonto prowadzone w ZUS.

W lutym absolwent liceum kończy specjalistyczny kurs zawodowy. Po zdaniu egzaminu i otrzymaniu dokumentu potwierdzającego kwalifikacje planuje rozpocząć pracę na podstawie umowy o pracę. Jego przyszły pracodawca poinformował go, że osoby, które wcześniej zatrudniał, same musiały wybrać OFE. Jeśli zaś tego nie zrobiły, to ZUS losował ich do przypadkowego funduszu. Czy teraz może zrezygnować z oszczędzania w funduszu?


Pozostało jeszcze 93% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Podpowiem.(2014-01-31 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Obrócić się na pięcie i splunąć 3 razy przez lewe ramię i zapomnieć o koszmarze.
    Jak powstaną zbiorowe pozwy przeciwko oszustom OFE przyłączyć się do nich - może uda się coś wyrwać?

    Odpowiedz
  • klakier(2014-01-31 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli Pracownik NIE chce należeć do złodziejskiego OFE i płacić daniny Ludziom, typu p. Balcerowicz, p.Buzek, p. Góra czy p. Boni wielkich pensji, to NIE powinien robić nic. I nie dać się sfrajerować jakimś agentom buszującym po domach, mieszkaniach, mającym od każdego " jelenia" dużą kasę.

    Odpowiedz
  • matka(2014-01-31 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS daleki od doskonalosci, ale co robi OFE to skandal, corka wyjechala 14 lat za granice za praca i tam zostanie przez te lata do zgromadzonych przyroslo tyle co na lokacie,tam za granica oplaca fundusz emerytalny i chciala przeniesc srodki z OFE do nich,zanim zjedza do konca,ale ustawa o OFE tego nie przewiduje, pieniadze uzyska albo nie po osiagnieciu67 lat, to sa jej pieniadze, czy OFE?

    Odpowiedz
  • Do Matki....(2014-01-31 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Pieniądze OFE ...
    to Pieniądze Budżetu Państwa i Państwo zrobi z Nimi to co tylko chce...

    Wszystko zależy wyłącznie od woli politycznej Premiera i tyle.
    Nasz jest tylko Obowiązek wnoszenia składek

    Odpowiedz
  • Dodam tylko do 4(2014-01-31 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Pieniądze do OFE i ZUS-u pochodzą z tej samej składki na ubezpieczenie społeczne która wynosi 19,52% i płacą ją po połowie pracownik i pracodawca, nie było i nie ma innych pieniędzy np.dla OFE - i są to pieniądze tzw. publiczne. Ględzący "prof" o pieniądzach prywatnych albo celowo kłamali, albo stracili rozum?

    Odpowiedz
  • 50+(2014-01-31 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    W związku ze zmianami złodziejskiego OFE Balcerowicza.
    Robić mamy do wieku 67 lat , na uprzywilejowanych Tuskoebusa.

    Odpowiedz
  • do 5(2014-02-01 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    Albo dostali pieniądze za to "ględzenie".

    Odpowiedz
  • "Co muszą zrobić..." - Z CZYM??(2014-02-02 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS - firma państwowa /też barachło/, OFE biznes prywatny, ale;
    - CZY KTOŚ W TYM KRAJU PRZEDSTAWI BILANS OFE I PODA, CZY ONI SĄ NA STRATACH , CZY NA ZYSKACH? - SKĄD LUDZI MAJĄ WIEDZIEĆ CO WYBRAĆ??? Z JAKICH DANYCH MOGĄ SKORZYSTAĆ, JAK NIKT IM NICZEGO NIE UDOSTĘPNIA I TYLKO SPRZEDAJE KOTA W WORKU - CO ZA HAŃBA, CO ZA ŁOBUZY??.

    Odpowiedz
  • MT(2014-02-02 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    Koniecznie trzeba zostać w OFE, bo w przecinym razie skąd Balcerowicz weźmie 1 milion złotych na swoją fundację ?.

    Odpowiedz
  • 15 lat temu sprzedawali kota w worku(2014-02-02 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    z którego wystawała palma - ludzie myśleli, że kupują palmę, a kupili kota co to nawet mysz nie łapie, tylko wyżera im z lodówki jedzenie i wyczyścił składki tego tajemniczego "biznesu".

    Odpowiedz
  • adam(2014-02-09 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    po co się ludzie oszukujecie i wierzycie tuskowi i złodziejskiej ekipie jesli ludzie nie bedą mieli pracy i uczciwie nie bedą odprowadzane składki to na co ma liczyć człowiek w polsce tu jest tylko rozkradanie reszty co została nie bądzcie ślepi

    Odpowiedz