statystyki

Co muszą zrobić ubezpieczeni w związku ze zmianami w OFE

autor: Bożena Wiktorowska31.01.2014, 07:09; Aktualizacja: 31.01.2014, 08:58

Od 1 lutego zmieniają się zasady oszczędzania w II filarze. Osoby zbliżające się do emerytury będą miały systematycznie przekazywane składki z otwartych funduszy emerytalnych na subkonto prowadzone w ZUS.

W lutym absolwent liceum kończy specjalistyczny kurs zawodowy. Po zdaniu egzaminu i otrzymaniu dokumentu potwierdzającego kwalifikacje planuje rozpocząć pracę na podstawie umowy o pracę. Jego przyszły pracodawca poinformował go, że osoby, które wcześniej zatrudniał, same musiały wybrać OFE. Jeśli zaś tego nie zrobiły, to ZUS losował ich do przypadkowego funduszu. Czy teraz może zrezygnować z oszczędzania w funduszu?


Pozostało 93% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (13)

  • Podpowiem.(2014-01-31 09:59) Zgłoś naruszenie 00

    Obrócić się na pięcie i splunąć 3 razy przez lewe ramię i zapomnieć o koszmarze.
    Jak powstaną zbiorowe pozwy przeciwko oszustom OFE przyłączyć się do nich - może uda się coś wyrwać?

    Odpowiedz
  • klakier(2014-01-31 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    Jeżeli Pracownik NIE chce należeć do złodziejskiego OFE i płacić daniny Ludziom, typu p. Balcerowicz, p.Buzek, p. Góra czy p. Boni wielkich pensji, to NIE powinien robić nic. I nie dać się sfrajerować jakimś agentom buszującym po domach, mieszkaniach, mającym od każdego " jelenia" dużą kasę.

    Odpowiedz
  • matka(2014-01-31 10:48) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS daleki od doskonalosci, ale co robi OFE to skandal, corka wyjechala 14 lat za granice za praca i tam zostanie przez te lata do zgromadzonych przyroslo tyle co na lokacie,tam za granica oplaca fundusz emerytalny i chciala przeniesc srodki z OFE do nich,zanim zjedza do konca,ale ustawa o OFE tego nie przewiduje, pieniadze uzyska albo nie po osiagnieciu67 lat, to sa jej pieniadze, czy OFE?

    Odpowiedz
  • Do Matki....(2014-01-31 13:59) Zgłoś naruszenie 00

    Pieniądze OFE ...
    to Pieniądze Budżetu Państwa i Państwo zrobi z Nimi to co tylko chce...

    Wszystko zależy wyłącznie od woli politycznej Premiera i tyle.
    Nasz jest tylko Obowiązek wnoszenia składek

    Odpowiedz
  • Dodam tylko do 4(2014-01-31 14:21) Zgłoś naruszenie 00

    Pieniądze do OFE i ZUS-u pochodzą z tej samej składki na ubezpieczenie społeczne która wynosi 19,52% i płacą ją po połowie pracownik i pracodawca, nie było i nie ma innych pieniędzy np.dla OFE - i są to pieniądze tzw. publiczne. Ględzący "prof" o pieniądzach prywatnych albo celowo kłamali, albo stracili rozum?

    Odpowiedz
  • 50+(2014-01-31 16:02) Zgłoś naruszenie 00

    W związku ze zmianami złodziejskiego OFE Balcerowicza.
    Robić mamy do wieku 67 lat , na uprzywilejowanych Tuskoebusa.

    Odpowiedz
  • do 5(2014-02-01 18:41) Zgłoś naruszenie 00

    Albo dostali pieniądze za to "ględzenie".

    Odpowiedz
  • "Co muszą zrobić..." - Z CZYM??(2014-02-02 14:07) Zgłoś naruszenie 00

    ZUS - firma państwowa /też barachło/, OFE biznes prywatny, ale;
    - CZY KTOŚ W TYM KRAJU PRZEDSTAWI BILANS OFE I PODA, CZY ONI SĄ NA STRATACH , CZY NA ZYSKACH? - SKĄD LUDZI MAJĄ WIEDZIEĆ CO WYBRAĆ??? Z JAKICH DANYCH MOGĄ SKORZYSTAĆ, JAK NIKT IM NICZEGO NIE UDOSTĘPNIA I TYLKO SPRZEDAJE KOTA W WORKU - CO ZA HAŃBA, CO ZA ŁOBUZY??.

    Odpowiedz
  • MT(2014-02-02 17:02) Zgłoś naruszenie 00

    Koniecznie trzeba zostać w OFE, bo w przecinym razie skąd Balcerowicz weźmie 1 milion złotych na swoją fundację ?.

    Odpowiedz
  • 15 lat temu sprzedawali kota w worku(2014-02-02 18:35) Zgłoś naruszenie 00

    z którego wystawała palma - ludzie myśleli, że kupują palmę, a kupili kota co to nawet mysz nie łapie, tylko wyżera im z lodówki jedzenie i wyczyścił składki tego tajemniczego "biznesu".

    Odpowiedz
  • adam(2014-02-09 13:30) Zgłoś naruszenie 00

    po co się ludzie oszukujecie i wierzycie tuskowi i złodziejskiej ekipie jesli ludzie nie bedą mieli pracy i uczciwie nie bedą odprowadzane składki to na co ma liczyć człowiek w polsce tu jest tylko rozkradanie reszty co została nie bądzcie ślepi

    Odpowiedz