Osoby oszczędzające w II filarze przed podjęciem decyzji o wyborze między ZUS a OFE muszą się zapoznać ze specjalnie przygotowaną przez resort pracy informacją o emeryturach.
Już 1 lutego ma wejść w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia wzoru członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazaniu składki do OFE oraz zapoznaniu się z informacją dotyczącą powszechnego systemu emerytalnego oraz informacją dotyczącą otwartych funduszy emerytalnych. Podstawą do wydania takiego dokumentu jest art. 11 ust. 10 ustawy z 6 grudnia 2013 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz.U. poz. 1717). Zgodnie z nim osoby obecnie obowiązkowo oszczędzające w OFE będą mogły wybrać, gdzie mają być gromadzone ich pieniądze na starość. Na podstawie takiej decyzji 2,92 proc. ich składki zostanie przekierowane do ZUS albo do OFE.
Decyzja o pozostaniu w otwartym funduszu emerytalnym będzie musiała zostać potwierdzona poprzez złożenie oświadczenia. W takim dokumencie znajdą się dane identyfikacyjne oraz teleadresowe członka OFE. Niezbędne będzie także wskazanie funduszu emerytalnego, do którego mają trafić pieniądze.
W projekcie rozporządzenia w wersji skierowanej do rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów znalazło się także pouczenie będące integralną częścią oświadczenia składanego przez osobę dokonującą wyboru. Dzięki temu zainteresowani dowiedzą się, że składki do OFE na obecnych zasadach będą przekazywane do końca czerwca 2014 r. Z kolei nowe wpłaty, poczynając od lipca 2014 r., w całości trafią do ZUS i będą ewidencjonowane na specjalnym subkoncie prowadzonym przez tę instytucję. Takie rozwiązanie nie wymaga składania do ZUS żadnego oświadczenia.
Inaczej sprawa wygląda w przypadku osób zainteresowanych kontynuowaniem lub rozpoczęciem oszczędzania w II filarze. W takim przypadku osoba ubezpieczona będzie musiała wpisać, że chce, aby jej składka trafiała do OFE. Może to być ten wybrany w przeszłości lub nowy. Ustawodawca w projekcie rozporządzenia wyjaśnia, że wskazanie w oświadczeniu nazwy jest wymagane tylko w przypadku zmiany miejsca odkładania środków na starość. Przy czym osoba decydująca się na wybór nowego otwartego funduszu emerytalnego ma obowiązek podpisania umowy z tą instytucją. Jeśli tego nie zrobi, wówczas pieniądze z pobranych składek nadal będą przekazywane do dotychczasowego OFE.
Projekt rozporządzenia zakłada również, że osoba decydująca się na oszczędzanie w II filarze będzie musiała potwierdzić, że zapoznała się z informacją dotyczącą systemu emerytalnego oraz poszczególnych OFE. Treść tej informacji nie jest jednak obecnie znana.
Etap legislacyjny
Projekt rozporządzenia