statystyki

Ostrożne wybory ósmoklasistów. Będzie więcej fryzjerów, sprzedawców i kucharzy

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto13.08.2020, 08:31; Aktualizacja: 13.08.2020, 08:39
W tym roku klasy dwujęzyczne dysponują największą liczbą wolnych miejsc.

W tym roku klasy dwujęzyczne dysponują największą liczbą wolnych miejsc.źródło: ShutterStock

Mniej kandydatów na jedno miejsce nawet do najlepszych szkół, ciągle nieobsadzone w pełni klasy dwujęzyczne – tak wygląda tegoroczna rekrutacja do liceów.

Tegoroczni absolwenci szkół podstawowych wybierali szkoły z większą ostrożnością. Z wstępnej sondy wynika też, że w niektórych miejscach większym zainteresowaniem cieszyły się technika i branżówki.

Wczoraj ogłoszono wyniki rekrutacji. Dyrektorzy i urzędnicy przyznają, że tegoroczne wybory różnią się od tych z ubiegłego roku. W większości miast spadło np. zainteresowanie klasami dwujęzycznymi, które uchodzą za bardziej prestiżowe. W Lublinie jest tak mało chętnych do nich, że np. w XXIII Liceum Ogólnokształcącym zamiast zaplanowanych dwu oddziałów powstanie jeden. Podobnie w Gdyni. Małgorzata Omachel-Kwidzińska, rzeczniczka urzędu miasta, przyznaje, że w tym roku było mniejsze zainteresowanie klasami dwujęzycznymi niż w roku ubiegłym. Mniej chętnych było również w Olsztynie i w Warszawie – klasy, do których trzeba zdawać dodatkowy egzamin i były do tej pory oblegane, miały wolne miejsca.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane