Rekompensata z tytułu pracy w szczególnych warunkach. Kiedy przysługuje?

11.01.2020, 16:00
Wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze musi przypadać przed 1 stycznia 2009 r.

Wymagany okres 15 lat pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze musi przypadać przed 1 stycznia 2009 r.źródło: ShutterStock

Rekompensata z tytułu pracy w szczególnych warunkach jest dodatkiem do kapitału początkowego, który przysługuje osobom ubiegającym się o emeryturę w powszechnym wieku emerytalnym. Warunkiem jest przepracowanie co najmniej 15 lat w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze (stale i w pełnym wymiarze czasu pracy).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

  • beret z budowy(2020-01-12 12:21) Zgłoś naruszenie 93

    Ludzie pracują w soboty,niedzielę,święta i na zmianach i mają statusy zakładowe i oni płacą za to jak chcą a ty tyraj albo się zwolnij,taką jest rekompensata.

    Odpowiedz
  • Piotrek(2020-01-12 18:15) Zgłoś naruszenie 109

    Dodatek do emerytury powinien być za czynną służbę wojskową w stanie wojennym dla tych co służyli

    Odpowiedz
  • EMERYT(2020-01-12 19:57) Zgłoś naruszenie 43

    DLACZEGO MAJA BYC POSZKODOWANI CI CO PRZESZLI NA WCZESNIEJSZA EMERYTURE ??? KTO MOGL PRZYPUSZCZAC, ZE W 2019 ROKU PRACA PRZY KOMPUTERZE STAREGO TYPU ZOSTANIE UZNANA PRZEZ SN ZA PRACE W SZCZEGOLNYCH WARUNKACH, NO KTO ??? TO NIESPRAWIEDLIWE, TO CHWYT PONIZEJ PASA, A TYLE DOBREGO PRAWA OBECYWAL PIS, GDZIE TO JEST, PYTAM ???

    Odpowiedz
  • Piotr(2020-01-13 04:52) Zgłoś naruszenie 132

    A jak brakuje 6 m-c bo zmieniły się normy i nazewnictwo stanowiska, to przepadło

    Odpowiedz
  • Bolek(2020-01-13 13:25) Zgłoś naruszenie 85

    Czy jest różnica ile stracił zdrowia pracownik który przepracował 30 lat w szczególnych warunkach, miał łączny staż 40 lat pracy i przeszedł na emeryturę w wieku 60 lat, a ile stracił zdrowia pracownik który przepracował w tym samym zakładzie 15 lat pracy w szczególnych warunkach, miał 35 lat stażu pracy i dostanie rekompensatę bo pójdzie na emeryturę w wieku 65 lat. Różnica tylko w dacie urodzenia, bo jeden ma emeryturę pomostową a drugi nie.To jest sprawiedliwe?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2020-01-17 05:59) Zgłoś naruszenie 121

    jak PO z pomocą Wykształciuchów z TK złamało wszystkie zasady przyzwoitości niezgodnie z Konstytucją -:Dz. U. 2008 nr 237 poz. 1656: --;:) .1. .Wsteczne działanie ustawy.z roku 2008 wprowadzenia na skuteczny dzień 31 grud 1998 .art 4 pkt4 ustawy..Pozbawienie nawet tych co na koniec roku 1998 spełniali wymóg co najmniej 15 lat pracy w tych warunkach z praw wynikłych z uprzedniego rozporządzenia tylko dlatego, że byli młodsi wiekiem gdyż wg dodatkowo wprowadzonego wstecznego zapisu w tym przepisie nie mogli mieć siłą rzecz nowego tam wprowadzonego warunku 25 lat pracy nawet jeżeli mieli już 23 lata w tych warunkach Ci którzy odchodzili bo byli starsi wiekiem jak Tusk mieli często mniej lat pracy w tych warunkach- (co na to Konstytucja RP -dyskryminacja ze względu na wiek) … ...........2,....Wprowadzono to w chwili w której Ci co nie mogli już skorzystać wg brzmienia tej Ustawki z prawa do zasądzenia firm w których tak pracowali o odszkodowania i zadośuczyn z KC za te warunki-przedawnienie -no bo skoro nie mogą już skorzystać z tych naleznych Im wstecznie odebranych emerytur ? .........4. w art 12 wprowadzono niby uczciwą zasadę, że ma się liczyć tylko rzeczywisty czas pracy więc wszelka absencja w tym chorobowa jest odliczana nawet ta która była związana z tymi warunkami (co na to -obowiązek naprawienia szkody ) ,ale to jeszcze nic, ... ...zapomnieli dodać na zasadzie równości stron wobec prawa, że ponad- ustawowy czas pracy który za komuny i postkomuny był w PRL u nagminny i nie tylko, powinien być na odmianę doliczany?...... -, .......7.... no i wprowadzono w trakcie Ich pracy nową filozofie (bez prawa kontroli sądowej zakresu tych wykazów – sąd nie może ich rozszerzać—jakby zjedli wszystkie rozumy np. zabawa z rtęcią. -tylko Ci co zagraza Ich praca bezpieczeństwu publicznemu się łapią. 8 .... ..Okradli też tym samym wszystkich tak wykołowanych z ochrony przedemerytalnej w stosownym do poprzednich lat wieku..co łącząc z Ich stanem zdrowia przez długie lata w tych warunkach pozbawia Ich lekarskiej zgody na dalszą prace na tych stanowiskach a to często oznacza bezrobocie!!!. .........9. .. . mało ...aby otrzeć łzy płaczącym wprowadzono REKOMPENSATY ( czyli faktycznie uznali własne złodziejstwo ) -. Dodatkowo... chcesz ją otrzymać ,musisz dożyć tego nowego 67r wieku życia PiS (65) i bez sklerozy w praktyce nie zapomnieć o to złożyć do ZUS wniosek. --tacy bezczelni._ilu dożywa?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Emeryt 75 lat(2020-01-27 09:59) Zgłoś naruszenie 70

    Przepracowałem wymagany okres w szczególnych warunkach jeszcze w tamtym 1000-leciu i teraz aby otrzymać rekompensatę muszę chodzić do ZUS, wykłócać się o druk do wypełnienia i z nim iść do prawnika, żeby umiał mi pomóc w zawiłościach tego urzędasowego tekstu, bo sam tego wypełnić nie potrafię. W moim ZUS stoi pięć biurek z urzędniczkami i przy całkowitym braku interesantów żadna się nie kwapi zaproponować pomoc w wypełnianiu tego dziwactwa. Dziwactwa, bo przecież ZUS posiada wszystkie moje dane potrzebne do złożenia tego wniosku, a my nadal płacimy podatek od emerytury(sic!) i z niego utrzymujemy ich etaty. Wolałbym mieć emeryturę nieopodatkowaną jak to jest w innych cywilizowanych krajach i wtedy bym kichał na ich łaskawe rekompensaty!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • marek(2020-02-16 01:27) Zgłoś naruszenie 33

    Dlaczego samo prawo do wcześniejszej emerytury,ale nie skorzystanie z niego,pozbawia rekompensaty za pracę w warunkach szczególnych.To nie ma nic wspólnego ze sprawiedliwością!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pol(2020-03-08 19:17) Zgłoś naruszenie 11

    Do Inspektora Pracy .Przyszło PiS i przywróciło utracone przez nas przywileje. Nie bądz pan .pani naiwna

    Odpowiedz