statystyki

Sytuacja finansowa ZUS się polepsza. Jaka może być wysokość przyszłych emerytur?

autor: Grzegorz Osiecki30.12.2019, 08:33; Aktualizacja: 30.12.2019, 08:36
Demografia i długość życia zdecydują w przyszłości o relacji emerytury do pensji.

Demografia i długość życia zdecydują w przyszłości o relacji emerytury do pensji.źródło: ShutterStock

Demografia i długość życia zdecydują w przyszłości o relacji emerytury do pensji.

ZUS policzył prognozy przyszłych przeciętnych świadczeń do 2080 r. I podał je w trzech wariantach, które pokazujemy na grafice. Po pierwsze, prognozowane wartości nominalne – to, co ZUS będzie wypłacał. Po drugie, w kwotach zdyskontowanych inflacją na 2018 r., czyli porównywalne z cenami z zeszłego roku. Po trzecie, jako relację do przeciętnego wynagrodzenia.

Kolumna dotycząca emerytur w kwotach nominalnych rośnie w imponującym tempie. Od 2457 zł w 2020 r. przez 6466 zł w 2050 zł do 20 903 zł w 2080 r. Druga kolumna też rośnie, choć mniej, ale w 2030 r. przeciętne świadczenie ma być o 90 proc. wyższe niż w 2020 r. Jednak trzecia kolumna – relacja przeciętnej emerytury i przeciętnej pensji – maleje z 54 proc. w 2020 r. do 23 proc. w 2080 r.


Pozostało jeszcze 78% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (22)

  • oddajcie nam nasze pieniądze(2019-12-30 13:40) Zgłoś naruszenie 132

    oddajcie nam emerytom nasze pieniądze, przestańcie nami pomiatać, myśmy pracowali ok. 35-50 lat, myśmy zdrowie stracili pracując dla tego kraju, a teraz za to dostajemy ochłapy a nie emeryturę.

    Odpowiedz
  • oddajcie moje(2019-12-30 08:58) Zgłoś naruszenie 137

    a mnie jako pracownikowi budżetówki przez 8 lat małpy rządowe zamroziły wynagrodzenia, dostawałam ochłapy i teraz po 40 latach pracy mam ochłapy emeryturę, bo pis przywrócił wiek emerytalny ale nie przywrócił wskaźnika obliczeń emerytur i zarąbały nam ponad 30 procent naszych emerytur. Zgroza aby za nic nie robienie królice odstawały emeryturę plus a my po 40 latach pracy ochłapy.Gdzie te są związki emerytów. Są chyba po to aby tylko o siebie dbać.Zapisałam sie od OFE to tak po trochu *********** mi te pieniądze i dalej biorą. Jak zaczynałam pracę to rząd obiecywał, ze na emeryturze będę odpoczywać pod palmami i co mam, kuźwa , na opłaty, leki i życie po 40 latach pracy nie starcza, zgroza co oni z nami wyczyniają. Dać rządzącym takie same wynagrodzenie i emeryturę jak nam wtedy będą dbać o nas. Jak odeszłam na emeryturę to teraz dopiero podnoszą wynagrodzenia jak już nie mam siły pracować.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Dlaczego...(2019-12-30 14:31) Zgłoś naruszenie 121

    Dlaczego emerytury dla mezczyzn nalicza sie wedlug 81 r.z. a nie 74 r. zycia? Sa one zanizone o ponad 40%. Czy wciaz musimy byc oszukiwani?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Inspetor Pracy(2019-12-31 09:40) Zgłoś naruszenie 100

    Najbardziej mnie smieszą takie tytuły gdy sam ZUS ,Gazeta Prawna twierdzą że emerytury bedą coraz nizsze. Wiec po co płacić.? na ZUS

    Odpowiedz
  • Do PP Dziennikarzy(2019-12-30 15:01) Zgłoś naruszenie 91

    Nie piszcie Panstwo o 2080 r. Piszcie jak obecnie wyglada krwiozerczy emerytalny system skladki zdefiniowanej. Jak sa obliczane emerytury dla mezczyzn, jak wyglada problem rent rodzinnych i dlaczego ich jest tak malo itp. Dlaczego utrzymuje sie sposob naliczania rent rodzinnych jako relikt komunistyczny.

    Odpowiedz
  • Czy to prawda?(2019-12-30 10:41) Zgłoś naruszenie 81

    Czy to prawda, ze srednie dalsze trwanie zycia kobiet i mezczyzn bedace podstawa do przyznania emerytur w systemie skladki zdefiniowanej aktualnie wynosi dla kobiet 252 miesiace, a dla mezczyzn 209 miesiecy? Czyli dla potrzeb naliczania wysokosci emerytury srednio mezczyzni dozywaja 82 lata /65+17/ a kobiety 81 lat /60+21/? ----- Czy ja jestem niedouczona w tym zakresie?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • i po co ten związek(2019-12-30 13:44) Zgłoś naruszenie 71

    POLSKI ZWIĄZEK EMERYTÓW, RENCISTÓW I INWALIDÓW

    Odpowiedz
  • złodziejski rząd(2019-12-31 09:08) Zgłoś naruszenie 61

    po 20 latach pracy dostaje 1200 zł emerytury tj. 60 zł za przepracowany rok, to dlaczego po 40 latach pracy nawet nie mam najniższej emerytury tj. 40 lat x 60 zł = 2400 zł. a ja mam 2150 zł brutto. Zgroza abym po tylu latach pracy nie miała nawet najniższej emerytury. Przy obliczaniu emerytury winny być brane także lata pracy. Bo to wstyd. Abyśmy po tylu latach pracy dostawali ochłapy.

    Odpowiedz
  • Edek(2019-12-31 11:00) Zgłoś naruszenie 50

    Po co takie prognozy? Pamiętam jak ZUS przed denominacją podawał ile milionów dostanie przyszły emeryt i co? Tylko grosze.

    Odpowiedz
  • jakim trzeba być kretynem (2020-01-04 12:39) Zgłoś naruszenie 40

    Sytuacja finansowa ZUS się polepsza...... czyli inflacja zjada wszystkie długi ...

    Odpowiedz
  • Józek(2019-12-30 13:49) Zgłoś naruszenie 35

    Emerytury muszą być b ez podatków !! Trzynasta emerytura winna byc w wysokości pełnego świadczenia emerytalnego i tylko dla emerytów , którzy nie pracują !!! Przewidywana czternasta emerytura winna byc wypłacana przed Bożym Narodzeniem, tak jak w tym czasie otrzymują dodatkowe pieniądze wszystkie grupy zawodowe Wobec tak ogromnych podwyżek płac , teraz następuje galopująca dewaluacja emerytur !!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Inpsktor Pracy(2019-12-31 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Najbardziej mnie smieszą takie tytuły gdy sam ZUS ,Gazeta Prawna

    Odpowiedz