Emerytki z rocznika 1953 straciły tysiące złotych. A ustawy nie ma

autor: Bożena Wiktorowska25.07.2019, 07:10; Aktualizacja: 25.07.2019, 07:17
Z najnowszych danych ZUS wynika, że większość kobiet z rocznika 1953, którym udało się przeliczyć emeryturę po emeryturze, zyskało finansowo

Z najnowszych danych ZUS wynika, że większość kobiet z rocznika 1953, którym udało się przeliczyć emeryturę po emeryturze, zyskało finansowoźródło: ShutterStock

Aż 2,7 tys. zł miesięcznie więcej otrzymała rekordzistka z Częstochowy, której ZUS przeliczył emeryturę po emeryturze po wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Średnia krajowa to 245 zł – wynika z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (143)

  • dana-k(2020-01-29 15:45) Zgłoś naruszenie 00

    A Sejm nic śpi, chyba jest nas za mało. Co to dla nich 100 tys. głosów. Złodzieje

    Odpowiedz
  • Krystyna(2020-01-28 18:25) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumię dlaczego wszystko inne jest ważne od tego co trzeba oddać ludziom.

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-12-31 17:27) Zgłoś naruszenie 00

    Emerytka dostała po świadczeniu emeryturę 2013 r i nie pracowała a teraz ZUS znowu jej przeliczył i dostała o 1800 zł większą emerytur Czy trzeba mieć znajomości w ZUSIE. Niech nam w końcu pokażą jak to przeliczają.

    Odpowiedz
  • emeryt(2019-12-31 17:15) Zgłoś naruszenie 00

    Czy kwota bazowa będzie brana z roku 2013 czy z roku 2019 to będzie nie sprawiedliwe dla innych emerytów to proszę przeliczyć też stare emerytury. Osoba brała emeryturę od 2013r nie pracowała na emeryturze i przeliczyli jej po staremu i kwotę bazową otrzymała z roku 2019. Jak to jest możliwe że dostała o 1800 zł wiekszą emeryturę? Niech ZUS pokaże jak oblicza te emerytury, Wyrównanie też dostanie po przeliczeniu, 50000 zł Dlaczego .

    Odpowiedz
  • sort65(2019-10-07 21:55) Zgłoś naruszenie 00

    od połowy rocznika 1958 został przez zaniechanie pisu w ustawach emerytalnych odebrany przywilej za tzw. szkodliwe wypracowane za czasów PRLu - daje to 5 lat po 2000 zł itd. ilu okradi? ile 13 14 jednorazowo mogli przed wyborami porozdawać? .Ja po 45 latach pracy jaszcze 5 robię na darmo do 50 w tym 25 w szkodliwym.

    Odpowiedz
  • messa(2019-09-14 12:17) Zgłoś naruszenie 31

    prosze napisać czy juz sejm wyrzucił nowelizację emerytur rocznika 1953 do kosza, czy jeszcze się tym zajmie , czy juz to przepadło

    Odpowiedz
  • zofia(2019-09-13 15:10) Zgłoś naruszenie 10

    Jestem na wcześniejszej emeryturze na którą przeszłam w 2008 roku .Od 2008 roku cały czas pracuję i są od mojego wynagrodzenia odprowadzane składki ZUS prawie co miesiąc ponad 1000 zł. Kilkakrotnie zwracałam się do ZUS o doliczenie moich składek i przeliczenie ponowne emerytury zawsze dostawałam odpowiedź odmowną..ZUS dolicza mi tylko stażowe co 3 miesiące w wysokości 8 zł brutto. .Nie wiem już jak mam walczyć z ZUS-em. Co się dzieje z moimi składkami które co miesiąc są strącane z mojego wynagrodzenia . Ja muszę pracować .żeby życ nie siedzę w domu i nie czekam na listonosza

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • korka(2019-09-12 12:10) Zgłoś naruszenie 31

    to już mamy pozamiatane . sejm nas olał

    Odpowiedz
  • bbb(2019-09-04 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    Na 11 września 2019 planowany jest w porządku posiedzenia Sejmu (ostatnie posiedzenie) projekt zmiany ustawy o emeryturach na korzyść emerytów z rocznika 1953. Jest więc wciąż nadzieja, że jeszcze ten parlament naprawi błąd TK. ;-) No i można to sprawdzić zaglądając na stronę internetowa sejmu.;-)

    Odpowiedz
  • Emerytka 53(2019-08-30 07:27) Zgłoś naruszenie 00

    Sejm celowo przeciąga sprawę aby nie podwyższyć emerytur kobiet z rocznika 1953r.Koleżanka z 1954r przebywała na świadczeniu emerytalnym a gdy ukończyła 60 lat przeliczono jej emeryturę bez odliczń pomomo tego,że ustawa już obowiązywała.Nie rozumiem ZUS czy wybieara się osoby tej damy a tej nie.Kobiety z 1953r pamiętajcie przy wyborach kto nami rządzi

    Odpowiedz
  • Ob.(2019-08-29 17:01) Zgłoś naruszenie 00

    Czy panie z rocznika 1953 składające poraz pierwszy wniosek o emeryturę powszechną w 2019r nie maja jej zawyżonej. Pani X od 2008 roku pobiera emeryturę wcześniejszą i już nie pracuje . Emerytura jest co roku w marcu rewaloryzowana do 2019r. Ubiegając się w 2019r o emeryturę powszechną ma też kapitał i składki rewaloryzowane za te same lata 2008-2019 tylko waloryzacją kapitalową / korzystniejszą/.Czy zysk pani X nie powinien być pomniejszony o sumę kwot rewaloryzacji przy emeryturze wcześniejszej .Według mnie odnosi 2 razy korzyści z rewaloryzacji za te same lata i stąd dla niektórych pań te wysokie przeliczenia. Biorę lepszą emeryturę , ale jedną waloryzację za te same lata oddaję.Nie emeryturę wcześniejszą tylko sumę kwot rewaloryzacji.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • messa(2019-08-28 09:47) Zgłoś naruszenie 20

    Tyle komentarzy na temat emerytury rocznik 1953 a na chwile obecną wszystko ucichło. Pani Bożeno prosimy o wiadomości co sie dzieje z emeryturami powszechnymi z 2008 czy będą jeszcze raz przeliczone czy tylko skorzystają ci co nie występowały o powszechną a teraz przeliczają

    Odpowiedz
  • Szachjolka(2019-08-27 12:26) Zgłoś naruszenie 40

    Żenujące jest to, że przy wznawianiu postępowań po wyroku TK w spr.rocznika 53 ,ZUS nadal oszukuje emerytki ,bo wylicza ponownie emerytury, bez należnej waloryzacji składek i kapitału do 2019 r . Dlaczego ,skoro brak waloryzacji jest konsekwencją wydania tzw. pierwszej decyzji o emeryturze , a te decyzje ZUS uchyla . Rozpatruje i liczy od nowa nie biorąc pod uwagę , że skoro uchylili decyzję, to także uchylili jej konsekwencje ( brak waloryzacji) ...i trzeba iść do sądu . Może tam znajdziemy sprawiedliwość .

    Odpowiedz
  • halina(2019-08-26 11:40) Zgłoś naruszenie 30

    emerytki z rocznika 1953 i emerytki ktore skladaly wnioski o emeryture w miesiacu czerwcu obojetnie w ktorym roku pamietajcie aby odplacic rzadzacym w najblizszych wyborach

    Odpowiedz
  • grocik 53(2019-08-22 15:48) Zgłoś naruszenie 10

    rocznik 53 po ukończeniu 60 la złożyłam wniosek o,ponowne przeliczenie emerytury przez ZUS tak mi przeliczyli że wyszło mi jeszcze mniej jak miałam i pozostałam po dawnemu , w Kwietniu 2019 byłam w senatorium i o dwa dni się spóżniłam ze złożeniem wnioski zgodnie z Orzeczeniem Trybunału , ZUS odrzucił mi wniosek , złożyłam sprawe do sądu , Sąd kazał przeliczyć jeszcze raz i pozostało po staremu, znowu się odwołałam do Sądu i 12 listopada, mam kolejna rozprawę ,ale teraz już bardziej się przygotowałam i wiem że ZUS kłamie ,przepracowałam 44 lata i nadal pracuje a ZUS liczy po swojemu, bo taki maja program , dwa razy w ZUSIE udowodniłam że zostałam oszukana , to pani w Zusie mI przekazała że trzeba oddać do Sądu ???WI,EC ODDAŁAM , S=w sądzie sie dowiedziałąm że ma być kolejna dezyzja rządu w sprawie kobiet z rocznika 1953 nadal czekam, ale będę walczyła do końca ,

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Anna(2019-08-16 14:25) Zgłoś naruszenie 30

    To powinna być sprawiedliwa ustawa naprawcza, a nie cerowanie dziury.Wszyscy ,którzy przechodzili na emerytury wcześniejsze do VI 2012r nie mieli wiedzy o majacych nastąpić odliczeniach emerytur pobranych wcześniej.Brak pisma z ZUS do świadczeniobiorców z wyprzedzeniem o takich zmianach powinien być koronnym argumentem za niekonstytucyjnym przepisem. Biorąc pod uwage , że wiele/u emerytów jest z problemami zdrowotnymi ,którzy są zdani na opiekę bliskich ,tylko informacje przysłane z ZUS na adres zamieszkania pozwoliłyby im zająć się sprawami bliskich o ktorych nie mogą mieć wiedzy.

    Odpowiedz
  • szyderca(2019-08-14 08:18) Zgłoś naruszenie 433

    wszystkiemu winna jest opcja bolszewickoliberalna z miedzianozłotym leptosomatykiem co stała u steru władzy w roku 2012/ 2013

    Odpowiedz
  • Obserwatorka(2019-08-11 10:50) Zgłoś naruszenie 20

    Ile zyskaly panie roczników 1948-952 jeśli według szacunków OPZZ 228 tyś kobiet z tych roczników jest dalej na wcześniejszej emeryturze. Teraz rocznikowi 1953 nie będą już odejmować emerytur pobranych,więc jesli wniosek był składany zaraz po ukończeniu 60 lat, to emerytura w wieku powszechnym wielu wyjdzie niższa. Część pań ma szczęście ,bo pierwszy raz wniosek o emeryturę powszechną złożyły po wyroku TK z 2019r korzystając z kapitału rewaloryzowanego do 2019r. Szkoda,że spóźnione roczniki nie mają już szczęścia do niczego,bo dalej im pobrane emerytury odliczają o czym dowiedzialy się jak weszla w życie ustawa z 01.01.2013r

    Odpowiedz
  • Emerytka 53(2019-08-10 16:17) Zgłoś naruszenie 10

    Podano jakie emerytury mają politycy. Przyprawiają o zawrót głowy. Prezesowi doradcy emerytalno poradzili aby poczekał miesiąc na korzystne zwaloryzowanie. Wielka szkoda, że doradcy nie byli tacy życzliwi i nie informowali emerytki z rocznika 53 o możliwości wycofania wniosku po niekorzystnym przeliczeniu ich emerytur i skazali na tułaczkę po sądach na stare lata.

    Odpowiedz
  • suweren 51(2019-08-09 06:59) Zgłoś naruszenie 631

    Pytanie retoryczne????? dlaczego????? Jeżeli art. 25 pkt.1b jest niezgodny z Konstytucją dla rocznika 1953, to dlaczego dla wczeniejszych roczników jest zgodny, m.in. [praca w warunkach szczególnych; chociaż byliśmy na wcześniejszej emeryturze. Jestem rocznik 1951; przedział czasowy 1949-1968r, To jest wszystko chore , postawione na głowie. Brak słów!/ najlepiej dopieśćic wszystkich tych którzy nie dołożyli do systemu NIC, czyli zero włożyli. mojego głosu na wyborach już nie zobaczy żadna opcja POlityczna.

    Odpowiedz