Przeczytaj uważnie list z ZUS. I pomyśl o PPK [OPINIA]

autor: Tomasz Prusek16.07.2019, 07:33; Aktualizacja: 18.07.2019, 15:52
Emerytura. Zdjęcie ilustracyjne

Emerytura. Zdjęcie ilustracyjneźródło: ShutterStock

Wysyłka 20 mln listów z informacją z ZUS na temat stanu kont i hipotetycznej emerytury to powód, aby Polacy zwrócili uwagę na katastrofalnie niską stopę zastąpienia. Czyli przewidywaną relację wysokości emerytury do ostatniej pensji. I przekonali się, dlaczego warto dodatkowo oszczędzać na starość w programie PPK.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (53)

  • zegna(2019-08-07 15:54) Zgłoś naruszenie 20

    teraz osoby które przechodzą na emeryturę nie mają lekko, ale jest szansa dla młodych którzy zaczynaja swoją karierę zawodową. Mam na myśli tutaj właśnie ppk, bo dzięki temu programowi będzie można coś odłożyć a jak wiadomo dodatkowa kasa zawsze będzie jakąś formą zabezpieczenia na przyszłość

    Odpowiedz
  • Rupert(2019-07-29 10:43) Zgłoś naruszenie 10

    Bardzo uważnie przeczytałem list z ZUS-u i pomyślałem sobie, że przecież oprócz składki emerytalnej opłacam również składkę rentową i chorobową. Dlaczego ZUS nie wysyła mi co roku informacji o wysokości zgromadzonego kapitału odnośnie tych dwóch składek. Do tego zastanawia mnie co się dzieje z tymi pieniędzmi kiedy ktoś przechodzi na emeryturę. Przecież nie są wypłacane jako środki nie wykorzystane. A przecież powinny być. Bo to są pieniądze tegoż emeryta. Może już najwyższy czas zadać pytanie rządzącym dlaczego okradają obywateli. Dlaczego ich własne pieniądze znikają skazując wielu na głodowe emerytury. Przecież te pieniądze z tych dwóch składek jeśli nawet nie mogą być wypłacone (chociaż powinny) to powinny być dodane do składki emerytalnej i przeliczone. Wtedy wielu z nich dostało by o wiele większe emerytury. Czy tak trudno rządzącym być uczciwym wobec obywateli. I jeszcze jedno. PPK dla mnie to kolejne oszustwo. Deklaracja rezygnacji już przygotowana.

    Odpowiedz
  • Wyborca(2019-07-17 20:08) Zgłoś naruszenie 10

    Spokojnie my przyszli emeryci z lat 80tych będziemy bardzo liczna grupą wyborczą - przegłosujemy dla siebie emerytury :)

    Odpowiedz
  • motylek(2019-07-17 13:42) Zgłoś naruszenie 40

    Ja nie rozumieć dlaczego waloryzacja składek i kapitału za rok 2018 była w wysokości 9,2 % a waloryzacja emerytur tylko 2,84 tj. tzrykrotnie niżej. Co zadecydowało,że jest tak kolosalna róznica w waloryzacjach ?

    Odpowiedz
  • Matkapolka(2019-07-17 09:21) Zgłoś naruszenie 20

    PIERWSZY NAJBLIZSZY ŚWIATOWY KRYZYS EKONOMICZNY CZY GOSPODARCZY ZREDUKUJE PPK DO ZERA.OSZCZĘDNOŚCI PISANE PATYKIEM NA WODZIE TYLKO PO TO ABY GIEŁDĘ POBUDZIC I ZER DLA REKINÓW SPEKULACJI!!! . PRZEŻYŁAM JUŻ KSIĄŻECZKI MIESZKANIOWE ZA KTORE KUPIŁAM SOBIE KOC POLAROWY.PRZEŻYŁAM POGODNA JESIEŃ W PZU GDZIE JEDNOSTKI UCZESTNICTWA ZREDUKOWALY SIE W KRYZYSIE DO FLASZKI WODKI.PRZEŻYŁAM OSZUSTWO ELITY POLITYCZNEJ WYKUPU POWSZECHNYCH ŚWIADECTW UDZIALOWYCH W PKO BP I TO JESZCZE MUSIALAM DO TEGO SZFINDLA DOPLACIC!!!PRZEŻYŁAM OFE GDZIE UTRZYMYWAŁAM PRZEZ LATA -15!!!SZKLANE WIEŻOWCE W STOLICY FIRM OFE ZA OBIETNICE ZE BĘDĘ W PRZYSZŁOŚCI WYPOCZYWAĆ NA RODOS A SKOŃCZYŁO SIĘ ZE BĘDĘ WYPOCZYWAĆ NA RODOS-RODZINNYCH OGRÓDKACH DZIALOWYCH OBOK SASIADA.A TERAZ KOLEJNE OBIETNICE CHCIWYCH POLITYKÓW .NIE OSZUKUJE JUŻ LUDZI PRACY BO TO JEST DRAŃSTWO!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Matkapolka(2019-07-17 08:17) Zgłoś naruszenie 20

    JEŚLI LUDZIE PRZEZ LATA ZARABIAJA GŁODOWE PENSJE -NAJNIZSZE KRAJOWE ZWŁASZCZA NA PROWINCJI I W CALEJ POLSCE" B"TO I EMERYTURY BĘDĄ MIEĆ GŁODOWE NA GRANICY UBUSTWA SOCJALNEGO. ZAREJESTROWANYCH JEST OD 25 LAT PONAD MILION AGENCJI PRACY KTORE TO ZA TUSKA NIE ODPROWADZALY PELNYCH SKŁADEK DO ZUSU OD UMOW ZLECEN I PRACY POLAKOW TO KTO IM TERAZ TE SKLADKI UZUPELNI W ZUSIE NA KONTACH???PAŃSTWO? ??AGENCJE ??CZY ZAKŁAD W KTÓRYM PRACOWALI JAKO "AGENCYJNI NAJEMNICY"? ??POMIMO ŻE JUŻ 15 LAT JESTESMY W UNII TO POLSKA NADAL PRZODUJE NIECHLUBNIE W ILOŚCI UMÓW ŚMIECIOWYCH A TO SĄ NAJNIZSZE STAWKI KRAJOWE.TO I EMERYTURY BĘDĄ MIEĆ GŁODOWE LUDZIE. DO TEGO OSZUKALI ICH I "OSKUBALI"JESZCZE PO DRODZE PAZERNI I GŁUPI POLITYCY.A ZYSKAJA CI CO WYJECHALI ZA GODNA PRACA I PŁACA ZA GRANICĘ DO CYWILIZOWANYCH KRAJÓW UNII I TAM PRACOWALI.BO W POLSCE TRZEBA TERAZ PRZEPRACOWAĆ W DWOCH SYSTEMACH (KOMUNA I PSEUDO KAPITALIZM)PÓL WIEKU!!!! -50 LAT MEZCZYZNI ABY PRZEJŚĆ NA GLODOWA EMERYTURĘ.MAMY W POLSCE CALA ARMIE POLITYKÓW, MINISTRÓW, URZEDNIKOW KTÓRYCH UTRZYMUJEMY Z NASZYCH PODATKÓW OD PODATKÓW I NIE POTRAFIA ZADBAĆ O GODNE EMERYTURY LUDZI PRACY.

    Odpowiedz
  • 18+(2019-07-17 08:16) Zgłoś naruszenie 20

    Ustawa kompletnie nic nam nie gwarantuje poniewż łatwo można ją zmienić. Zrobił to zresztą już ten sam "ustawodawca", który wprowadził PPK. Zrobią też kolejni ! Dlatego te wszystkie ochy i achy nad PPK w obecnym kształcie to strzępienie języka. Nie jestem też przekonany co do zasadności lokowania składek Polaków na kontach obcych funduszy inwestycyjnych (z wyj. PKO). Ktoś z tego jest zadowolony, ale czy będą przyszli emeryci ? Szczerze wątpię ! W perspektywie nowych pokoleń wchodzących na rynek pracy czas pomyśleć o zmianie finansowania systemu emerytalnego. Nie ze składek osób pracujących, tak jak dotychczas lecz z podatków. Myślę, że postęp technologiczny zwłaszcza w dziedzinie informatyzacji i robotyki i tak w niedalekiej przyszłości wymusi takie rozwiązanie. Nie liczcie przyszli emeryci, że np. autonomiczny TIR albo autobus będzie płacił składki na ZUS !

    Odpowiedz
  • 60+(2019-07-17 07:30) Zgłoś naruszenie 90

    Na cmentarzach aleje z grobami wiek od40do 60 lat.Ekonomiści chcą zarządzić obowiązek pracy do 70-dziesiątki.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • macol(2019-07-16 23:06) Zgłoś naruszenie 30

    Pamiętajcie, że PPK to OCZEKIWANA stopa zwrotu za ileś tam lat . To tak jakbym ja jutro poszedł do kasyna i oczekiwał , że wygram milion złotych. W PPK nie ma żadnej gwarancji, że instytucja która będzie zarządzała Twoją kasą np. za 10 lat nie upadnie. Tutaj nie ma żadnej gwarancji wypłaty przez Państwo Polskie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Kinoman(2019-07-16 20:14) Zgłoś naruszenie 30

    Niska stopa zastąpienia i jedyny sluszny wniosek... jeszcze więcej ładować w tę piramidę, np. poprzez PPK.

    Odpowiedz
  • geodeta(2019-07-16 16:58) Zgłoś naruszenie 260

    W swoim czasie zachęcano do wykupywania ubezpieczeń posagowych na kilkanaście kilkadziesiąt lat dla dzieci. Po latach ubezpieczeni dostawali rownowartość pary butow. Naszemu państwu nie można wierzyć kolejne rządy kradną, państwo jest niegospodarne. Inwestować w nieruchomości.

    Odpowiedz
  • geo(2019-07-16 16:52) Zgłoś naruszenie 91

    Dobrze by było żeby rządy polskie szafujące szerokim gestem przywilejami emerytalnymi dla niepracujacych miały poczucie odpowiedzialności za spoleczeństwo za kraj za emerytury. Bo jak dotąd takiego rządu nie bylo.

    Odpowiedz
  • nunulek(2019-07-16 16:34) Zgłoś naruszenie 80

    W tle tego artykułu , widzę roześmiane oczy Premiera .

    Odpowiedz
  • 40latek(2019-07-16 16:24) Zgłoś naruszenie 140

    Ja na emeryturę już odłożyłem... 200 złotych... Trzymam je w domu w ramce za szkłem. Jak przyjdzie pora, udam się do marketu technicznego i za w/w oszczędności kupię stołek lub drabinkę i kilka metrów grubej linki. Resztę wydam w monopolowym. Przy dobrej promocji w BUD-MARKECIE starczy na "niezłą" whiskey (coś na ośmielenie i na wypadek zawahania... gdyby myśl o NFZecie nie wystarczyła). Who wants to live forever...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • expert emeryt(2019-07-16 16:09) Zgłoś naruszenie 81

    Nie ma to jak straszyć i naganiać.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • alelleuja i do przodu(2019-07-16 14:59) Zgłoś naruszenie 125

    Pięknie szanowni emeryci. Dlaczego nie piszecie o urzędnikach/czkach Watykanu. Mają mieszkania darmo, ulgi podatkowe, ZUS opłacany jest z budżetu, NFZ też. A jak płacą coś do budżetu to jest to mniej niż rolnicy. Oddano im to co nie ich - czy Polakom wypłacono jakieś odszkodowania za komunę? Za czynienie krzywdy dzieciom i kobietom nie odpowiadają. Zwykły facet to dla nich chłop pańszczyźniany. PiS ich zatrudnia po urzędach i okrada Austriaka o np. 50 tys zł. Ślepi jesteście. Dalej dawać na tacę i w kopertach na potrzeby czarnej mafii.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mural(2019-07-16 14:55) Zgłoś naruszenie 12

    Właśnie dostałam i czytam. I jedno z pytań: dlaczego zwaloryzowano składki na subkoncie tylko od 1999 do 2017 r.?Waloryzacja roczna składek emerytalnych była w czerwcu tego roku, raport tego nie uwzględnia. Całość jest za rok. 2018 r. Idę na jesieni na emeryturę belferską. Jak mi ją wyliczą? z mojego OFE spłyną do moich urodzin wszystkie składki. Zamierzam wystąpić o rekompensatę za 23 lata pracy do końca 2008 r. w szczególnym charakterze. Wymagane minimum to 15 lat. Ma być doliczona do kapitału początkowego. Po urodzinach podejmę pracę u dotychczasowego pracodawcy.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • asas(2019-07-16 14:28) Zgłoś naruszenie 101

    W Polsce emerytur nie wylicza sie z ostatniego wynagrodzenia

    Odpowiedz
  • W...(2019-07-16 14:20) Zgłoś naruszenie 261

    W obecnej sytuacji prawnej wdowa emerytka z wypracowanym swiadczeniem np. 1300 zl nie moze zrezygnowac ze swojego swiadczenia i przejac nieco wyzsza emeryture po mezu 1320 zl, 1350,1400. czy maksymalnie 1500 zl, bo 85% z 1500 zl stanowi 1275 zl i jej sie poprostu nie oplaca. Ale rownoczesnie wdowa - pani prezesowa bez wypracowanego swiadczenia moze przejac 85% swiadczenia po mezu np. 7 tys. zl , ktory przez trzynascie lat pobieral swoja emeryture i wyczerpal zgromadzony/zapisany przez niego kapital w ZUS. Przez 20 lat wdowa pani prezesowawa otrzymujac 6 tys. zl miesiecznie przez 20 lat pobierze z ZUS okolo 1,5 mln zl. ------- Z jednej strony zalujemy wdowie z wypracowanym swiadczeniem 1300 zl paru zlotych 10 zl, 50, 100 czy maksymalnie 200 zl, a z drugiej wdowie - pani prezesowej fundujemy emeryture w wysokosi 85% swiadczenia meza, 6 tys. zl miesiecznie, za ktore placa inni emeryci. ----- Mysle, ze najwyzszy czas, aby ten problem rozwiazac.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Mały Jaś(2019-07-16 12:57) Zgłoś naruszenie 301

    Świadomość emerytalna jest w Polsce na najwyższym poziomie w Europie. Polacy w średnich i małych miastach śledzą informacje odnośnie wieku osób, które będą chowane. Jednoznacznie z nich wynika, że wysokość emerytury nie stanowi problemu. Problemem jest dożycie do niej

    Odpowiedz