Kilka milionów emerytów może chcieć pójść do sądu walczyć o wyższe świadczenia

autor: Łukasz Guza21.02.2019, 06:54; Aktualizacja: 21.02.2019, 07:35
Według szacunków MS (uwzględniających liczbę emerytów) do sądów pracy może wpłynąć nawet kilka milionów spraw o wydanie wspomnianych orzeczeń. W obecnej sytuacji nie poradziłyby sobie one z ich rozstrzygnięciem.

Według szacunków MS (uwzględniających liczbę emerytów) do sądów pracy może wpłynąć nawet kilka milionów spraw o wydanie wspomnianych orzeczeń. W obecnej sytuacji nie poradziłyby sobie one z ich rozstrzygnięciem.źródło: ShutterStock

Kancelaria Prezydenta i Ministerstwo Sprawiedliwości mają wspólnie zmodyfikować projektowane przepisy dotyczące świadectw pracy. Te proponowane obecnie umożliwiłyby pobierającym świadczenia walkę o ich podwyższenie.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (29)

 • Chora moralnosc politykow(2019-02-26 07:32) Zgłoś naruszenie 10

  Kiedyś Hitler zabijał niepełnosprawnych. Stalin też. Teraz można zabijać słowem i polityką. Chory człowiek cierpi. To nie jego wina. Dlaczego musi za to płacić podatki, za to że nie może pracować? Emeryt dostanie zwrot podatku w formie 13 a rencista juz nie

  Odpowiedz
 • edek(2019-02-25 11:25) Zgłoś naruszenie 20

  Trzynasta emerytura powinna taka jak comiesięczna , znów oszukuje sie emerytów tak jak to robili wcześniej Peoewcy . Skoro trzynasta emerytura na być według. najniższej emerytury, to i trzynastki dla urzędników , mundurowych itd powinny być według najniższej wynagrodzenia krajowego !! Ale dlaczego od emerytur pobiera sie podatek ? To jest zagadka. !

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2019-02-24 19:40) Zgłoś naruszenie 20

  Emerytów roczników 40 i 50 orżnięto , na emeryturach , o POłowę . Tzw. trzynastka , to kilka % rocznej należności .

  Odpowiedz
 • Urszula11953(2019-02-23 10:33) Zgłoś naruszenie 42

  A dlaczego ludzie nie pilnowali swoich spraw, toć wiedzieli, że kiedyś przejdą na emeryturę. Zmieniając miejsca pracy nie otrzymywali świadectw pracy? Nie wiedzieli, że taki dokument będzie im potrzebny?

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Lola(2019-02-22 19:27) Zgłoś naruszenie 30

  URZĘDNICY CHCĄ 10 LAT OD WYMAGALNOSCI ŚWIADECTWA! !!CZYLI NA ZASADZIE -DAM CI COŚ !!MASZ NIC !!TO CHYBA KPINA Z EMERYTÓW BO TO Z LAT 50-60-70 BRAKUJE TYCH ŚWIADECTW.-SKR-Y PGR-Y,SPOLKI CZY SPOLDZIELNIE .ZNAM PRZYPADKI Z LAT 90 JAK MAFIA DZIAŁAŁA W POLSCE I HARACZE ZBIERALA ZE W NOCY UCIEKLI PRZED BANDYTAMI PRYWACIARZE ZA GRANICĘ PORZUCAJAC SWOJE FIRMY I PRACOWNIKOW! !!I CI LUDZIE DO DZIŚ NIE MAJĄ ŚWIADECTWA A ZARAZ BĘDĄ SKŁADAĆ DOKUMENTY NA EMERYTURĘ. I CO Z TYM FANTEM ZROBIĆ? ??PRZECIEŻ CI LUDZIE PRACOWALI UCZCIWIE WTEDY.

  Odpowiedz
 • artykuł na miarę dżumy czy cholery????????????????(2019-02-22 13:20) Zgłoś naruszenie 73

  każdy pracownik był pełnoletni i wiedział ,że kiedyś dożyje emerytury,ale postanowił pracować u prywatnego na czarno,ponieważ miał dwa razy tyle co na państwówce.Póżniej czasy zmieniły się i u prywatnego dawcy pracy pracował na czarno za najniższą,,,,,,,Obecnie powinien postawić dwóch świadków i udowodnić staż pracy,gdzie pracodawca nie odprowadzał od niego składek i wtedy będzie miał wyższą emeryturę a pół miliona pracodawców odda swoje emerytury komornikowi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Sygnatariusz(2019-02-22 00:45) Zgłoś naruszenie 73

  Polski tzw system emerytalny obleczony jest takim absurdem, iż ogłupia naród w stopniu absolutnie bezprecedensowy Ale co się dziwić, wszystkie rządzące bandy i kasty beneficjentów systemu, postarały się bardzo, aby oduraczyć naród w tej materii. Po pierwsze system jest REPARTYCYJNY to znaczy, że dzisiejsi pracujący płacą na dzisiejszych emerytów. To oznacza, że tyle pieniędzy ile wpływa do systemu (przynajmniej ze składki emerytalnej) powinno być podzielone na wszystkich emerytów. Pewno w normalnym systemie, byłaby to przyzwoita emerytura, płacona w zależności od przepracowanych lat, lecz nie w naszym kraju. NIKT NICZEGO NIE WYPRACOWUJE - to nie jest żaden system kapitałowy, to kłamstwo wciskane hołocie, aby ją okradać z większości wynagrodzenia i to tych co najmniej zarabiają, z drugiej strony świadcząc wysokie apanaże wybrańcom narodu, zwalniając ich z płacenia składek lub zwalniając ich z pełno-okresowego płacenia; Prezydent, Posłowie Senatorowie, sędziowie, prokuratorzy, górnicy, krusowcy, wojsko policja, służby 2 i 3 literowe i bóg wie kto jeszcze, czyli jakies 8 milionów jest zwolnionych. Natomiast w imię „sprawiedliwości społecznej” próbowano podnieść wiek emerytalnym tym co płaca najwięcej, najdłużej i najmniej zarabiają. W systemie repartycyjnym nie ma miejsca dla żadnych uprzywilejowanych, czyli odchodzących na emerytury wcześniejsze czy płatconych jakoś specjalnie w imię innych zasad, bo taki system natychmiast staje się bezsensowny, niewydolny i deficytowy i trzeba go wspomagac z podatków, czyli płacą najsłabsi podwójnie. Istniejący absurd powoduje blokowanie potencjału gospodarczego, blokuje rynek pracy, powoduje wszelkie absurdalne szalbierstwa na umowach o pracę i blokuje wysokość płac i rozwój gospodarczy w stopniu absolutnie patologicznym i jest przyczyną kompromitujących świadczeń emerytalnych. Wszyscy rządzący w Polsce nie podejmują realnych zmian w systemie, bo natychmiast po dorwaniu się do koryta, aspirują do grupy beneficjentów postkomunistyczno-neoliberalnych kast, które wyrwały sobie bandyckie przywileje emerytalne degradując system emerytalny i finansowania służby zdrowia. Ciekaw jestem kiedy wybierzemy wreszcie rządzących przyzwoitych, którzy rozpędzą tę patologię (ZUS FUS, KRUS, ) na cztery wiatry wprowadzając jedną równą składkę dla wszystkich (1000zł), płaconą przez 40 lat, dając po tym okresie świadczenie emerytalne w wysokości 2,5 tys zł wolne od podatków. Ale kluczowa właśnie jest ta kwota wolną od podatków w wysokości 2,5 tys zł na miesiąc, która pozostawi w kieszeni emeryta nie smieszne 70 zł ale kilkaset zł, bo przecie w takim systemie pobieranie podatków od emerytur to szczyt absurdu obciążający płacących na emerytury podwójnie.

  Odpowiedz
 • Halina(2019-02-21 21:22) Zgłoś naruszenie 102

  Moje pierwsze 15 lat pracy nie mam jak udokumentować, bo wszystkie dokumenty zostały -zgodnie z zarządzeniem - zniszczone. A to były - jak na te lata - dość wysokie zarobki i wpłynęłyby na wysokośc mojej emerytury. Przepracowalam prawie 40 lat, a mam uznane tylko 20 lat i niską emeryturę.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Za 12 miesięcy(2019-02-21 19:59) Zgłoś naruszenie 114

  w parlamencie europejskim przysługuje emerytura 1200 zł i z każdym rokiem wielokrotność. Donald otrzyma 80 tys. zł emerytury. Patrzmy więc na kogo głosujemy !

  Odpowiedz
 • as(2019-02-21 17:06) Zgłoś naruszenie 85

  a co z rocznikiem kobiet 52 a co z wczesniejszymi emeryturami i odliczaniem kwoty z kapitalu poczatkowego to chory kraj i zus oraz ten *****-sewicz złodzieje tylko wychodzic na ulice nie na pis

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • hela(2019-02-21 16:23) Zgłoś naruszenie 207

  emeryci wyjdźmy na ulicę i walczmy o godną emeryturę za 35-50 letnią pracę, bo za leżenie ********** się i rozmnażanie bez żadnego wkładu pracy dostaną 1100 zł tj. a mając np. 35 lat pracy 1400 zł. EMERYCI NIE DAJMY SIĘ DŁUŻEJ GNOIĆ, DO WALKI O GODNE ŻYCIE ZA SWOJĄ WIELOLETNIĄ PRACĘ.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • miau(2019-02-21 14:57) Zgłoś naruszenie 150

  Były kiedyś tzw.książeczki ubezpieczeniowe, gdzie wpisywano każdy aktualny z-d pracy - już się ich nie daje pracownikom nie wydaje. Tam właśnie takie dane wpisywano o jakich pisze abc.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wjw(2019-02-21 13:10) Zgłoś naruszenie 126

  Będzie wielka fikcja, matactwo i krętactwo.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • abc(2019-02-21 13:09) Zgłoś naruszenie 151

  Niech wprowadzą ksiązeczki gdzie byłby wpis o zatrudnieniu,płacy,odprowadzonych składkach itd

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Oszukany Emeryt(2019-02-21 12:46) Zgłoś naruszenie 3812

  Emeryci powinni nie głosować na oszustów z PO PiS . Oszukali emerytów wielokrotnie i ich obłudę odbieram jako drwiny z Emerytów.Gdzie ta kwota wolna od podatku prezydencie? kłamco?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • jezeli nie będzie żadnego śladu potwierdzenia prac(2019-02-21 10:45) Zgłoś naruszenie 110

  w danym nie istniejącym zakładzie,to nie będzie przyjmowany wniosek i po herbacie

  Odpowiedz
 • czytelnik(2019-02-21 09:09) Zgłoś naruszenie 189

  jeżeli się należy to niech walczą, tylko zadziwiające jest że teraz dopiero się tak uaktywnili, przecież nic się w przepisach nie zmieniło, czuzby to trż było związane z wyborami

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane