ZUS prześwietli emerytury matek

autor: Bożena Wiktorowska08.11.2018, 07:16; Aktualizacja: 08.11.2018, 07:20
ZUS w uwagach do rządowego projektu ustawy jego departament legislacyjno-prawny wskazał kilka pułapek.

ZUS w uwagach do rządowego projektu ustawy jego departament legislacyjno-prawny wskazał kilka pułapek.źródło: ShutterStock

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych chce większych uprawnień w sprawach o przyznanie specjalnych świadczeń dla matek i ojców wychowujących co najmniej czworo dzieci. Eksperci przyznają, że są one potrzebne.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (15)

  • Inspektor Pracy(2018-11-08 09:41) Zgłoś naruszenie 341

    ...właśnie wierni wyborcy PiSu sa wściekli na ślepe rozdawnictwo . Powiedzcie sami politycy ---Ci z każdej opcji –Sprawiedliwej też ! Jakimi BARBARZYŃCAMI trzeba być aby robotnikom mającym po 45 lat składkowych pracy , nie udzielić emerytur bez wzgledu na wiek. To Oni wypracowali te srodki. To Oni zostali zdradzeni. 

    Odpowiedz
  • gosc(2018-11-08 13:56) Zgłoś naruszenie 262

    ja ******** jak nie 500+ to teraz emerytura+ i po wuj to pracować. Chyba z nerwów mnie trafi. Po 40 latach pracy mam 1400 zł brutto emerytury, litości, co za patologiczny rząd

    Odpowiedz
  • Iwona(2018-11-08 11:20) Zgłoś naruszenie 242

    Rzadko zgadzam się z p. Mordasewiczem ale w tym przypadku pełna zgoda. Lata stażu do emerytury za dzieci to lepszy pomysł niż gotowa emerytura. Tak to powinno być rozwiązane

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • ciekawski(2018-11-08 19:01) Zgłoś naruszenie 200

    A co w przypadku matek/ojców, których dzieci wyjechały z Polski, pracują zagranicą i tam płacą na swoje emerytury i odprowadzają podatki?

    Odpowiedz
  • autor(2018-11-08 14:39) Zgłoś naruszenie 161

    W Polsce istnieje system zasiłków, które mają pomóc najbiedniejszym. Świadczenia specjalne muszą być powiązane dochodem rodziny - bezwzględnie !!!! Ile jest matek , które urodziły 4 i więcej dzieci i nie narzekają na biedę. Źródłem utrzymania rodziny są : - wynagrodzenie męża - uzyskiwanie przychodu z wynajmu, dzierżawy nieruchomości - finansowe wsparcie dzieci, - dochody z pracy własnej , stałe , dorywcze etc. Przyznanie takiego świadczenia winno odbywać się na drodze administracyjnej po przeprowadzeniu postępowania o stanie majątkowym całej rodziny. Inaczej będzie to rozdawnictwo, na które naszego Kraju nie stać. Dobrze mieć na na uwadze, czy wychowano dzieci w poszanowaniu prawa i uczciwości.Warto tu przypomnieć znane wszystkim powiedzenie _ mądry Polak po szkodzie.Za chwilę będzie płacz ,że kobiety uciekają z rynku pracy podobnie jak było z likwidacja szkół zawodowych. Dzisiaj brakuje specjalistów, co jest tego konsekwencją. A Amerykanie świetnie sobie poradzili - nie daje się ryby potrzebującemu, daje się wędkę by tę rybę sam - złowił. Poza tym trzeba pamiętać, że nadal obowiązują przepisy o obowiązku alimentacyjnym. Państwo je skutecznie stosuje , kiedy osoba starsza ma skorzystać z domu pomocy społecznej.

    Odpowiedz
  • "4"(2018-11-08 09:32) Zgłoś naruszenie 163

    Niech dodadzą matkmo, które wychowały min. czwórkę dzieci i pracowały. Bo wniosły podwójny wkład: wychowanie dzieci + praca zawodowa. Brawo (nie)Prawo i (nie) Sprawiedliwość.

    Odpowiedz
  • Nie zgadzam się(2018-11-08 22:23) Zgłoś naruszenie 151

    żeby mi najpierw zabrali połowę pensji a potem wypłacali głodową emeryturę bo dla nigdy nie pracujacych mamusiek musi z moich składek wystarczyć! A co do kwestii formalnej - nie ZUS, tylko OPSy powinny wydawać te decyzje, w trybie KPA i kwestia dowodów rozwiązana. Kto w tym ministerstwie pracuje? Specjalysty po korespondencyjnej administracji w Prywatnej Szkole Łopatologii Stosowanej?

    Odpowiedz
  • czytelnik(2018-11-08 08:47) Zgłoś naruszenie 88

    niechby jeszcze prześwietlił zwolnienia chorobowe policjantów i tych lekarzy którzy ich chcą uzdrowić, skandał

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Julian(2018-11-11 09:08) Zgłoś naruszenie 60

    Ile razy można dotować osoby niepracujące? Zasiłki pielęgnacyjne, opiekuńcze, 500+, zasługi specjalne, dodatki z tytułu wychowania w rodzinie wielodzietnej, dodatki na wyżywienie, stypendia szkolne i stypendia socjalne dla studentów. Te rodzaje wsparcia trafiają do rodzin o niskich dochodach lub tam, gdzie rodzic/rodzice nie pracują. Niejednokrotnie są to kwoty znacznie przewyższające wynagrodzenia osoby pracującej. Ile razy można dopłacać? Teraz jeszcze emerytury? Pomoc socjalna powinna być obwarowana obowiązkiem pracy w postacikonieczności czy to prac interwencyjnych czy wypracowania pewnej ilości godzin na rzecz społeczności lokalnej.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • elwira(2018-11-15 09:07) Zgłoś naruszenie 20