statystyki

Emerytury dla matek. Komu zostaną wypłacone pieniądze?

autor: Bożena Wiktorowska27.08.2018, 04:48; Aktualizacja: 27.08.2018, 05:05
Wsparcie będzie przysługiwać w wysokości najniższej emerytury. Do tej kwoty zostanie też podniesione świadczenie z ZUS lub KRUS, jeśli wnioskodawca pobiera je w niższej wysokości.

Wsparcie będzie przysługiwać w wysokości najniższej emerytury. Do tej kwoty zostanie też podniesione świadczenie z ZUS lub KRUS, jeśli wnioskodawca pobiera je w niższej wysokości.źródło: ShutterStock

Od przyszłego roku matka, która urodziła i wychowała co najmniej czworo dzieci, po ukończeniu 60 lat będzie mogła się ubiegać o zupełnie nową pomoc – rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Takie samo wsparcie będzie przysługiwać mającemu 65 lat ojcu co najmniej czworga dzieci. Warunkiem jest, by je wychował – na przykład po śmierci ich matki albo porzuceniu przez nią rodziny.

Taką pomoc przewiduje projekt ustawy o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym przygotowywany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Został on właśnie upubliczniony w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów (pod nr. UD424).

Celem nowego instrumentu ma być zapewnienie środków do życia osobom, które zrezygnowały z pracy lub jej nie podjęły ze względu na wychowanie dzieci. Ma przeciwdziałać ubóstwu tych osób.


Pozostało jeszcze 68% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • lubuszanka(2018-08-27 18:03) Zgłoś naruszenie 371

    Wychowałam dwoje dzieci, pracowałam przez 37 lat. ZUS wyliczył mi 1300 zł emerytury. Przykre i niesprawiedliwe. Ludzie,którzy pracowali i pracują obecnie nic sie nie liczą. Pracujemy nie dla siebie, a dla tych co nie chca pracować.

    Odpowiedz
  • ANTONINA(2018-08-27 07:02) Zgłoś naruszenie 3414

    A DLACZEGO DOROSŁE DZIECI NIE MOGĄ UTRZYMYWAĆ MATKI , NIE MOGĄ PŁACIĆ ALIMENTÓW ?

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • emerytka 53(2018-08-28 12:39) Zgłoś naruszenie 247

    Znam takie matki ,które mając 45lat ani jednego dnia nie pracowały ,bo mają 4dzieci.Nieroby będą rodziły na wyścigi,aby dostać emerytuę.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2018-08-27 10:13) Zgłoś naruszenie 2216

    dlaczego z moich podatkow oplaca sie maciory nieroby

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Alis(2018-08-27 09:29) Zgłoś naruszenie 2210

    A matki 3 czy 2 dzieci są gorsze ?!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • emerytka(2018-08-28 20:25) Zgłoś naruszenie 131

    nie pisza nic o dodatku do wypracowanej emertury dla matek wielodzietnych "pracowały i wychowywaly dzieci dwa w jednym obiecała p .szydlo dodatek dla tych matek,co to nie matki,sa lepsze bo nie pochanbiły sie praca i wychowaniem dzieci.............

    Odpowiedz
  • MR YZ(2018-08-27 09:14) Zgłoś naruszenie 116

    DO Pani Antoniny - Po pierwsze zazwyczaj dzieci tych matek mają własne Rodziny czyli zony (lub mężów i własne dzieci) po drugie roczniki z lat osiemdziesiątych nie maja tzw. kapitału początkowego bo ukończyły 18 lat i zaczęły pracować po 1 stycznia 1999 r. Po drugie w obecnie obowiązującym systemie emerytalnym będą otrzymywać od państwa emeryturę minimalną z powodu tzw. luki demograficznej (która wynosi ponad jeden milion osób) a to wymusza na osobach urodzonych w latach osiemdziesiątych, aby dodatkowo oszczędzały na własne emerytury.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • emeryt(2018-08-27 10:11) Zgłoś naruszenie 1114

    dlaczego z moich podatkow oplaca sie maciory niroby

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jan Serce(2018-08-28 10:58) Zgłoś naruszenie 92

    warunkiem wypłaty powinno być , że dzieci pozostają i pracują w Polsce

    Odpowiedz
  • Lex(2018-08-28 00:46) Zgłoś naruszenie 96

    Polska staje sie rajem dla negrow i ciapkow. Czarno to widze :(

    Odpowiedz
  • gosc(2018-08-28 16:22) Zgłoś naruszenie 93

    już tym pisowcom całkiem walnęło na mózg

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Larysa(2018-08-28 21:48) Zgłoś naruszenie 62

    Co za dziki kraj mogly wziac wychowawczy i isc do pracy nie zaglosuje na pis nigdy jesli to wprowadza w zycie

    Odpowiedz
  • Iwona(2018-08-29 08:48) Zgłoś naruszenie 51

    Ubóstwo dotyczy większości pracujących. Hipotetyczna wyliczona przez ZUS emerytura przy odejściu z pracy po ukończeniu 60 r.ż. wyniesie 1079 zł, po ukończeniu 65 r. ż. - 1297 zł. Wychowałam 1 dziecko, które nie miało 500 +, przepracowałam całe dorosłe życie nie biorąc zwolonień lekarskich. Gdzie jakakolwiek sprawiedliwość?

    Odpowiedz
  • bosy1950(2018-08-30 20:01) Zgłoś naruszenie 44

    Uważam,że należałoby pochylić się nad jeszcze jednym problemem, a dotyczącym emerytur kobiet korzystających z urlopów wychowawczych. Problem dotyczy kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1949 roku. Kobiety te rodząc dzieci mają obniżane wskaźniki wynagrodzenia, gdyż ich wynagrodzenie uzyskane w roku, w którym zaczęły korzystać z urlopu wychowawczego, lub w którym skończyły taki urlop, a jest to wynagrodzenie za niepełny rok /kilka miesięcy/, jest przyrównywane do średniej krajowej z całego roku /12-tu miesięcy/. Obniża się przez to wskaźnik do obliczenia emerytury. Trudno jest bowiem wybrać 10 kolejnych lat z pełnymi 12-toma miesiącami pracy, lub 20 wybranych , również pełnych 12-to miesięcznych lat pracy, w przypadku gdy rodzi się dwoje, troje lub czworo dzieci. Problemu tego nie mają natomiast kobiety urodzone po 1 stycznia 1949 r. , gdyż im do obliczania kapitału początkowego, będącego podstawą obliczania emerytury, wynagrodzenie uzyskane za niepełny rok przyrównuje się do średniej krajowej proporcjonalnie do ilości miesięcy pracy / np. wynagrodzenie uzyskane za 6 m-cy przyrównuje się do średniej krajowej również z 6 miesięcy/. Uważam, że takie zróżnicowanie, na niekorzyść kobiet urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. jest sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.

    Odpowiedz
  • n.z(2018-09-03 08:40) Zgłoś naruszenie 43

    uczymywac nierobow.....chory kraj....narobia bachorow...i smieja sie w twarz,,,tym ,co na nich pracuja

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz