Emerytury: Jaka ochrona przed zwolnieniem przysługuje seniorowi

autor: Agnieszka Brzostek06.07.2017, 07:00
zwolnienie, praca

Pracodawca nie może zwolnić pracownika, któremu brakuje mniej niż czterech lat do osiągnięcia wieku emerytalnego.źródło: ShutterStock

Pracodawca nie może zwolnić pracownika w okresie ochronnym, ale także samo osiągnięcie wieku emerytalnego nie uzasadnia wypowiedzenia umowy seniorowi.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:gazetaprawna.pl
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

 • qwerty(2017-07-06 07:27) Zgłoś naruszenie 60

  Brednia pani Brzostek ! Obecnie obowiązuje ochrona emerytalna nawet PO OSIĄGNIĘCIU WIEKU EMERYTALNEGO. Pierwszym z przepisów przejściowych jest art. 28 nowelizacji. Przepis ten przewiduje, że pracownicy, którzy 1 października 2017 r. będą już objęci ochroną przedemerytalną, nadal będą z niej korzystać, aż do dnia osiągnięcia wieku emerytalnego sprzed zmian wynikających z nowelizacji. Drugim z przepisów przejściowych jest art. 29 nowelizacji. Zakłada on, że pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie nowelizacji (1 października 2017 r.) nie będą korzystali z ochrony przedemerytalnej, ale osiągną nowy wiek emerytalny w ciągu 4 lat od tej daty (tj. w okresie między 1 października 2017 r. a 1 października 2021 r.), podlegać będą ochronie przedemerytalnej przez cały ten okres (4 lata), począwszy od 1 października 2017 r. W rezultacie, wobec określonej grupy pracowników, którzy są obecnie w wieku 55 plus, ochrona o której mowa w art. 39 k.p. będzie trwać nawet po osiągnięciu nowego wieku emerytalnego.

  Odpowiedz
 • Chudy byk(2017-07-06 08:19) Zgłoś naruszenie 51

  Mój pracodawca skrzętnie korzysta z tego prawa i pracownikom niejednokrotnie z 45 i dłuższym stażem pracy w firmie,tuż przed "ochronką"wręcza wypowiedzenie zmieniające warunki pracy na czas określony. na umowę zlecenie. Ma z tego określone zyski,nie musi wypłacić odprawy emerytalnej,zatrudnia gościa nie płacąc wysługi lat,jubileuszówki,nie płaci również funduszu socjalnego,nie musi martwić się o jego urlop. I ma praktycznie pracownika na kilka lat, taniego zdyscyplinowanego (wręcz zastraszonego,bo gdzie ten w tym wieku się przekwalifikuje ,lub znajdzie pracę) normalni cud -miód.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Inspektor pracy(2017-07-06 09:55) Zgłoś naruszenie 182

  Najpierw POmyleńcy ukradli wczesniejszy wiek emerytalny spracowanym w szkodl i nieb warunkach pracy nawet gdy mieli Oni juz 15 lat pracy a co za tym idzie ukradli też ochrone przed zwolnieniem i nikt tego nie odkręca ale 500+ rozdają .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • O taką POlske walczyłeś(2017-07-06 10:18) Zgłoś naruszenie 151

  Jaką trzeba być kreaturą aby ogłosić na odmiane ” Policji i wojsku -czytaj także byłym SBkom _nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących "-- i jakim cynikiem się jest aby wiedzieć że „Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )”-- bez renty ani emerytury, co już jest grozą i rozgłosić w TV "i oznajmić w TV, że musi jako Premier i PO tych ludzi wstecznie ograbić gdyż nikt za Nich nie płacił za ten przywilej emerytalny (prawo do emerytury w niższym wieku) za prace w szkodli i nieb warun pracy wcześniej dodatkowych składek po czym rozpoczął Tusk z PO jak „Ćpun wyprzedawać rodowe srebra” czyli budowane właśnie kiedyś przez Nich zakłady pracy. Potem Wam i Im dołożył jeszcze bez konsultacji społecznych i Vacatio legis 2 lata co tez klepnęły Trybunalskie Wykształciuchy

  Odpowiedz
 • 50+(2017-07-06 10:29) Zgłoś naruszenie 45

  do Chudy byk.A co to za pracodawca który wypłaca jeszcze wysługę lat i jubileuszószówkę Z tego co wiem to głównie budrzetówka i jakiś stare komunistyczne zakłady które można na palcach policzyć. To podłość w majestacie prawa.

  Odpowiedz
 • z(2017-07-07 08:22) Zgłoś naruszenie 72

  Ochrona pracownika powinna rozpoczynać się wtedy, kiedy ma on małe szanse na znalezienie pracy, czyli po 50 roku życia. Natomiast trzymanie się posady na emeryturze jest nieporozumieniem. Szczególnie wtedy, kiedy czekają chętni, zupełnie pozbawieni środków do życia.

  Odpowiedz
 • Smieć(2017-07-08 16:18) Zgłoś naruszenie 30

  Człowiek przepracował przeszło 40 lat,ostatnie lata na działalności gospodarczej,którą musiał zlikwidować w związku z sytacja na runku jest w wieku 60+ i co dalej 8 m-cy zasiłku dla bezrobotnych i całkowity śmietnik.Nikt nie zatrudni człowieka w tym wieku.Nie ma szans na prace .Ma wypracowany kapitał i co z tego .Ten kapitał zapewne rozkradają niby emeryci po 15/20 latach pracy .A ten który ją wypracował najlepiej jak by się przeniósł 2 m. pod ziemię ,ZUS wtedy da 4 tyś. na sosnowe deski i księdza, rodzina musi dołożyć .Nigdzie w innych krajach nie ma takiego złodziejstwa .40 lat pracy=cmentarz,lub śmietnik.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • ...(2018-08-06 12:16) Zgłoś naruszenie 10

  Ja mam pytanie czy Pracownik pracujący jako ochroniarz w firmie ochroniarskiej który ma już 61 lat czy chroni go okres chroniony przedemerytalny i czy pracodawca ma prawo go zwolnić jak kończy mu się umowa o prace, czy też wypłacić mu odprawe czy też przenieść go do innej firmy żeby podtrzymać mu ciągłość lat.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane