Wysokie emerytury już były. Młodzi popierają niższy wiek emerytalny, ale będą żałować

autor: Andrzej Andrysiak12.02.2017, 09:00; Aktualizacja: 12.02.2017, 13:06
emerytury, młodzi, starzy, praca

Młody człowiek, który nie wszedł na rynek pracy i popiera obniżenie wieku emerytalnego, popełnia błąd. Bo on na tym nie skorzysta. Z pewnością będzie pracował do 67. roku życia, jeśli nie dłużej. A skutek dzisiejszego obniżenia wieku będzie taki, że on ze swoich dochodów będzie musiał oddać więcej na konsumpcję dziadkówźródło: ShutterStock

- Nie mam wątpliwości co do jednego: skończyły się czasy hojnego, administrowanego przez państwo systemu emerytalnego. Zaczynam coraz bardziej wierzyć, że państwo zdecyduje się na emeryturę obywatelską. Każdy dostanie tyle samo, ale mało. W naszych warunkach pewnie byłoby to ok. 1000 zł - uważa dr hab. Filip Chybalski Katedra Zarządzania Politechniki Łódzkiej. Specjalizuje się w analizie systemów emerytalnych.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (45)

  • Ziutek(2017-02-12 09:09) Zgłoś naruszenie 1412

    Ach, jak zwykle ten protekcjonalny ton, "wy młodzi popełniacie błąd" bla bla bla. Prawda jest taka - panie Profesorze Doktorze Inżynierze Ekspercie - że za 40 lat wyjdziemy na ulice, rozniesiemy to i owo i ówczesny rząd grzecznie podniesie nam emerytury tak, jak będziemy chcieli. Setki tysięcy ludzi na ulicach potrafi zmienić *każdą* politykę. Nie mówiąc już o milionach.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • babka(2017-02-12 09:24) Zgłoś naruszenie 105

    dlaczego martwią się ci,którzy już są na emeryturach ?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • pracownik(2017-02-12 09:34) Zgłoś naruszenie 382

    Jak po równo emerytury to i po równo składki.Nie dziwię się młodym pracownikom ,że wolą zarabiać na czarno.Na papierze minimalne wynagrodzenie a reszta pod stołem.

    Odpowiedz
  • Kecaj(2017-02-12 10:09) Zgłoś naruszenie 132

    Wszystkie te rozważania dotyczące demografii i emerytur nie uwzględniają dwóch elementów: 1. Czy wypracowywany dochód narodowy/ wartość dodana jest dzielona w sposób zgodny z ich udziałem w jego wytworzeniu, 2. Do wytworzenia tej samej ilości dóbr materialnych wymagana jest coraz mniejsza ilość pracy ludzkiej. Czym jest uzasadnione zjawisko kumulacji coraz większej części majątku światowego w coraz mniejszej grupie ludzi ? Można się spodziewać i to już w stosunkowo niedalekiej przyszłości, że pewna część populacji nie będzie miała stałego zajęcia w okresie aktywności zawodowej.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • EWA(2017-02-12 10:23) Zgłoś naruszenie 263

    W sumie wykład, jak na człowieka z tytułami dr hab., niezwykle słaby. 1. sprawa przywilejów emerytalnych ledwo muśnięta. Brak omówienia wpływu na emerytury. Brak konkretnego wniosku. Ilu podatników składa się (jest okradanych),żeby zrzucić się na emeryturę jednego uprzywilejowanego? 2. niespójność logiczna. Jeśli mają być emerytury obywatelskie, to po co pracować dłużej i płacić wyższe składki? 3. nieuwzględnienie braku zaufania do państwa, które posiada w łapach kalkulator emerytalny", czyli każdemu może ustalić emeryturę w dowolnej wysokości. Już teraz poprzez rożne machinacje władza stara się spłaszczyć wysokość emerytur i pozbawić podatników, którzy płacili wysokie składki rezultatów własnej pracy. Czyli - politpoprawność w pełni.

    Odpowiedz
  • paplanina na zamówienie ?????(2017-02-12 10:24) Zgłoś naruszenie 1112

    PIS-30 lat rządów nie pozwoli na oszukiwanie i okradanie ludzi pracy.

    Odpowiedz
  • Warsz1417(2017-02-12 10:38) Zgłoś naruszenie 1116

    MŁODZI popierają, bo wiadomo że młody to głupi. "Zmądrzeje" gdy przyjdzie czas JEGO emerytury, ale wtedy będzie ZA PÓŹNO!

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Nn(2017-02-12 11:04) Zgłoś naruszenie 181

    Popierają, bo widzą jak wiele ludzi umiera ok 60-70. Średnia dłygość życia mężczyzny to 74 lata. To ile na tej emerytuże pożyje - od 67 to by było zaledwie 7 lat. 40 lat składek, żeby mieć o kilkadziesiąt czy ileśtam więcej na "aż" 7 lat emerytury jeśli dożyjesz. Poza tym wyższe emerytury przy wyższym wieku przejścia na nie gwarantuje także fakt, że więcej osób w ogóle ich nie dożyje i o tym ciągle się nie mówi choć analitycy wliczają ten fakt. Długość życia raczej się już kończy wydłużać ze względu na chemię w jedzeniu i zatrucie środowiska.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Mural(2017-02-12 12:17) Zgłoś naruszenie 214

    Ja, rocznik 1959, kobieta. 32 lata pracy/ z przerwą na emigrację 3 lata, gdzie też pracowałam/. Wróciłam do wolnej nareszcie Polski. Podjęłam znowu pracę, byłam młoda około 30 lat. Cały czas płacę składki, ubezpieczyłam się 20 lat temu dodatkowo. I co? ciągłe zmiany w prawie emerytalnym. Jestem nauczycielem bibliotekarzem, zabrano nam stare prawa emerytalne od 1.01.2009 r. Zabrakło mi do nich 2,5 roku. Dodano mi 11 lat pracy, wg ustawy z 1.01.2013. Teraz znowu zmiana. W 2019 r. skończę 60 lat. Wg raportów ZUS znam przypuszczalną wysokość mojego świadczenia brutto. Nie powala. Niepokoi mnie z jednej strony straszenie, jak niskie będą emerytury- z drugiej programy rozdawnicze rządu z naszych składek. Daje się młodym, rodzicom dzieci, a to oni powinni zarabiać i składkować na takich ludzi jak ja. Nie ich jeszcze nie narodzone albo malutkie dzieci. Które jak wielu po latach rozdawnictwa mogą emigrować z kraju, i program demograficzny PIS padnie. A wraz z nimi starzy ludzie, którzy nie otrzymają wzajemności i solidarności, w jakiej teraz biorą udział. Urodzona 14 lat po wojnie, wiele lat za komuny, kończyłam studia w stanie wojennym. I teraz w moim obecnym wieku też nie mam spokoju. Kiedy zdecydowałam się na powrót do kraju z emigracji, mój boss powiedział dając mi ostatni czek: zastanów się, bo już na lotnisku będziesz żałować. Wtedy nie żałowałam. Teraz tak, ale jestem za stara na emigrację. Wraz z innymi zgaszę światło na Titanicu Poland?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Niższy o zafajdane 2 lata...(2017-02-12 12:32) Zgłoś naruszenie 276

    We Francji wiek emerytalny 60/65, w Rosji 55/60 w Hiszpanii 60/65..... A Tu w Polsce wściekłe ujadanie o zafajdane 2 lata - gdy tymczasem 70 mld kradną z VAT przez całe 27 lat Demokracji .....i nikomu to nie szkodziło

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • qwerty(2017-02-12 12:37) Zgłoś naruszenie 245

    To, że żyjemy dluzej nie oznacza automatycznie, że możemy dłużej pracować. 95% nie ma takiej pracy jak dr Chybalski.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ktostam(2017-02-12 12:39) Zgłoś naruszenie 65

    Powyższy problem świetnie pokazuje wady demokracji. Rząd powinien myśleć o interesie Państwa jako całości a nie o interesie poszczególnych grup wyborców.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2017-02-12 16:54) Zgłoś naruszenie 146

    Jak Ja czytam takiego habilitowanego POmylonego oszusta to mnie szlag trafia...... ..............Ja reprezentuje robotników którzy często są zatrudnieni od 15 r życia (umowy o prace dla małoletnich -nie mieli wakacji ani ferii -Ich całe wolne to urlop pracowniczy ) i reprezentuje wielu takich co mają dodatkowo oprócz długiego stażu pracy nadpracowane 1000 (dni - nie godzin ) w czasie ponad ustawowym bez dni zamiennie wolnych - na wszystkich zmianach -7dni w tygodniu -gdyż tak się pracowało za komuny i postkomuny Do tego dodajmy, że do 1998r (do chwili wstecznej zmiany Ustawy o Emeryturach Pomostowych) często także mieli więcej niż 15 lat pracy w warunkach szkodliwych i niebezpiecznych (nie dostali jednak prawa do emerytury pomostowej -cofnięto już to na co zapracowali--gdyż na dzień wyznaczony w nowej ustawie nie posiadali często 25 lat * ..zostali wstecznie ,powtarzam wstecznie okradzieni ........ Pamiętacie że były już premier ogłosił, :” Policji i wojsku nie można zmienić wieku emerytalnego w trakcie gry ,tak się nie godzi-- tylko dla nowo-wstępujących " a co zrobił z robotnikami zmuszając do 52 lat pracy nie licząc nadgodzin i pracy w szkodliwych.. .......... Kim jest ta Kopacz która popierając to wszystko , tak wielu ludzi skazała na egzystencje lub nie dożycie emerytury gdyż każdego Kogo lekarz nie dopuści na zajmowanym stanowisku (np ze starości lub zdrowia ) do dalszej pracy można zwolnić bez wypowiedzenia z pracy (wyrok SN z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 )-- bez renty ani emerytury. .. Kim Ona jest: -Lekarzem POlskiego obozu pracy w stylu Oświęcim? -wówczas i obecnie ludzie muszą udawać, że zdrowie mają OK gdyż inaczej Kaput. Codziennie spotykam ludzi którzy takich jak Oni przeklinają z nienawiścią! --i co z tego maja że pracowali dłużej -?-

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • maxim(2017-02-12 17:02) Zgłoś naruszenie 72

    Jeśli ktos w Polsce mówi o emeryturze obywatelskiej jest niepełnosprawny umysłowo. Nie ma co się oglądać na Kanadę i Australię, czy inne kraje bogate, od setek lat dobrze zarządzane, stabilne gospodarczo i co najważniejsze, wolne od wojny. W Polsce mamy co 25 lat zawirowanie gospodarcze, hiperinflację, złe rządy i co 60-70 lat wojnę. Nie ma co marzyć o odłożeniu na emeryturę przez obywatela, wszystko zje inflacja, ukradną kolejne chciwe i bezkarne rządy albo okupanci. Wystarczyłoby uzdrowić obecny system emerytalny, zrezygnować z przywilejów emerytalnych dla poszczególnych grup zawodowych, uświadomić ludziom, że im więcej składek odłożą, tym więcej dostaną na emeryturze.

    Odpowiedz
  • . zgroza(2017-02-12 17:27) Zgłoś naruszenie 101

    ja ******** 1 tys. dostanę po 40 latach pracy przy tym nie dostając 500+, ale ********* rząd od panowania cholernego wałęsy mnie oszukali. BOŻE POKARAJ TYCH CO OKRADLI NASZ UCZCIWIE PRACUJĄCYCH.

    Odpowiedz
  • Logika i fakty(2017-02-12 22:27) Zgłoś naruszenie 143

    Co za brednie... Czyli jak ktoś pracował 40 lat i ZUS pobierał JEGO pieniadze to teraz by je otrzymać musi liczyć na kolejne pokolelnie i jego pracę do śmierci? A gdzie się podziały JEGO pieniądze? Sam je wypracował więc po co napuszczać na niego ( i odwrotnie) młodych pracujących skoro on od nich nic nie potrzebuje bo sam swoje już przez 40 lat wypracował!!!!!!!!!!

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Jasiek(2017-02-13 06:23) Zgłoś naruszenie 60

    A moze dla wszystkich STAN SPOCZYNKU? --- Niedawno czytalem, ze profesura domaga sie stanu spoczynku, - bo nie bedzie na stare lata zyla w ubostwie -.

    Odpowiedz
  • W....(2017-02-13 06:42) Zgłoś naruszenie 20

    W Polsce powinno sie wprowadzic jak najszybciej obok emerytury ubezpieczeniowej / ze skladek/ emeryture obywatelska czyli socjalna wyplacana z budzetu panstwa na wzor kanadyjski. Swiadczenie emerytalne naliczone wedlug skladki zdefiniowanej jest zbyt niskie i ponad 50% emerytow bedzie odrazu na wejsciu wpadac/wpada w strefe ubostwa dochodowego. ------ Prof. Jasin. Y. Lin twierdzi, ze nedza emerytalna nie grozi nam z powodu starzenia sie ludnosci, a postep technologiczny zrekompensuje ewentualny ubytek PKB spowodowany zmniejszona relacja pracownik-emeryt.

    Odpowiedz
  • Na wzor kanadyjski(2017-02-13 06:54) Zgłoś naruszenie 10

    W Kanadzie emerytura obywatelska/socjalna, wyplacana z budzetu panstwa seniorom w zaleznosci od dochodu, stanowi jeden z podsystemow emerytury publicznej. Drugi czlon emerytury publicznej w Kanadzie stanowi emerytura pochodzaca ze skladek zdrowotnych naliczana tak jak w Polsce wedlug skladki zdefiniowanej. ------ W Polsce nalezy jak najszybciej wprowadzic emeryture socjalna obok swiadczenia ubezpieczeniowego / ze skladki / na wzor kanadyjski.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Smutek(2017-02-13 12:40) Zgłoś naruszenie 51

    Przede wszystkim odebrać emerytury takim autorytetom jak ten pancio...nie widział jak nas okradano ?

    Odpowiedz