statystyki

Wojciechowski o emeryturze obywatelskiej: Pułapka krótszego stażu

autor: Paweł Wojciechowski19.10.2017, 07:19; Aktualizacja: 19.10.2017, 08:15
Na zerowy filar emerytur obywatelskich wyczekują nie tylko ci, którzy mają niskie dochody, a więc emerytury będą mieć niskie.

Na zerowy filar emerytur obywatelskich wyczekują nie tylko ci, którzy mają niskie dochody, a więc emerytury będą mieć niskie.źródło: ShutterStock

Przy okazji obniżenia wieku emerytalnego pojawiło się sporo głosów propagujących emeryturę obywatelską. Głównym argumentem ma być niepokojący symptom – wzrost liczby beneficjentów emerytur minimalnych.

Obecnie zaledwie 2,5 proc. emerytów korzysta z tej gwarancji w systemie powszechnym. Ale, skoro udział tych osób wzrośnie za 30 lat do 50 proc. – jak prognozują niektóre think-tanki – to może już teraz warto dokonać systemowej rewolucji. Wprowadzić jednolite świadczenie, przysługujące wszystkim emerytom. Zależne tylko od rezydencji. A nie od stażu, głównie wkładu pracy, tak jak obecnie przy przyznawaniu emerytur minimalnych. A jeśli ktoś chce mieć wyższą emeryturę niż obywatelska, to powinien oszczędzać w dobrowolnej części systemu emerytalnego. Na pierwszy rzut oka propozycja wydaje się bardzo atrakcyjna. Ale pojawia się wiele wątpliwości.

Pierwszą z nich są skutki dla finansów publicznych, które w ogóle trudno oszacować bez ustalenia wysokości tego świadczenia, warunków jego przyznania, rozstrzygnięć dotyczących respektowania praw nabytych, czyli zgromadzonych ponad 2 bln zł uprawnień emerytalnych z obecnego systemu.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (17)

 • zywy trup(2017-10-19 09:45) Zgłoś naruszenie 222

  najpierw państwo powinno oddac wpłacone składki przez niewolnikow zmuszonych do roboty za miske ryzu przez ostatnie 30 lat, jak mi oddacie te pieniądze to zgadzam się na emeryture obywatelska, czy ktoś przepracowal 1 rok, czy 40, powinien na starość dostawac takie samo wsparcie od państwa, ale najpierw oddajcie mi to co ukradliście przez ponad 30 lat mojej ciężkiej pracy za grosze, pozbawiliście mnie zwiazkow zawodowych, godnych warunków pracy, na wyzysku mojej rodziny budowaliscie potege oligarchów, a teraz chcecie placic wszystkim po równo.... po moim trupie

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • xxx(2017-10-19 08:41) Zgłoś naruszenie 175

  PiS ogłosił rozdawnictwo, jako filozofię rządzenia, toteż coraz więcej osób kombinuje jakby tu nie pracować a emeryturę od państwa wyszarpnąć.Skończymy jak Argentyna albo jakiś inny kraik gdzie ludzie głodują a dyktatura ma się dobrze.

  Odpowiedz
 • Jestesmy....(2017-10-19 13:06) Zgłoś naruszenie 131

  Jestesmy jedynym krajem w UE, ktory nie podwyzszyl nakladow publicznych na emeryture w zwiazku z wchodzeniem w wiek emerytalny "baby boom" , tylko w latach 2010 -2016 przycial o 2,3% PKB czyli o ponad 40 mld zl. ----- Do swiadczenia emerytalnego naliczanego wedlug systemu skladki zdefiniowanej nalezy jak najszybciej dolozyc dodatek socjalny z budzetu panstwa w takiej samej wysokosci jak rolnikom czyli chyba o 700-800 zl brutto. Im szybciej tym lepiej.

  Odpowiedz
 • mark(2017-10-23 10:11) Zgłoś naruszenie 90

  Kiedy w końcu najbardziej sprawiedliwy system emerytalny ,to staż pracy 35/40 lat=możliwość dobrowolnej emerytury .Dziś ludzie z takim stażem pracy ,nawet 45 letnim pozostawieni są bez żadnych środków do życia .Taki dramat tylko w tym kraju.Potracili zdrowie,prace ,głownie działalność gospodarczą i zostało im 5 lat śmietnika.Ich wypracowany kapitał jawnie rozkradają tzw.Misiewicze po 25/30 latach niby pracy.O pracy w wieku 60+ mogą sobie pomarzyć .Wizyty w urzędzie pracy to jakaś kpina i żarty.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • durax(2017-10-19 17:43) Zgłoś naruszenie 43

  a nie prościej, uśpić wszystkich emerytów, o rencistach nie wspominając.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Lex(2017-10-19 14:55) Zgłoś naruszenie 45

  Dzisiaj wyszedl trup z szafy - ukraincy po przepracowaniu 25/20 lat u siebie moga przepracowac zaledwie rok w PL i wnioskowac o emeryture minimalna w wys 1000 PLN. Tak im to zalatwil rzont poprzedni. Ciekawe co z tego wyjdzie. W innych krajach (jak Wlk. Brytania) nie ma czegos takiego jak emerytura minimalna. Za kazdy rok pracy w Wlk. Brytanii nabywa sie 2.5% emerytury obywatelskiej. Po 40 latach pracy, przy min 67 latach ma sie 100% emerytury obywatelskiej. Nie jest to wiele ok. 600 funtow miesiecznie, ale jest to bardzo sprawiedliwe. Dlaczego tego nie mozna u nas wprowadzic, plus ulgi na oszczedznie tak jak w UK? Dzis moge odlozyc przed opodatkowaniem na fundusz emerytalny do 40tys. GBP, czyli prawie 200 tys. PLN. Nawet jesli byloby to w PL do 20tys PLN to i tak zacheciloby ludzi do dlugoterminowego oszczedzania.

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Warsz1417(2017-10-22 18:22) Zgłoś naruszenie 33

  Emerytura jest pochodną … MĄDROŚCI, a nie wrzasku! Wynagrodzenie za pracę jest pochodną mądrości, wykształcenia, umiejętności, pracowitości (liczy się także ilość i jakość pracy), zapobiegliwości, uczciwości, przewidywania i kształtowania swojej przyszłości, aż do późnej starości. (Czy ciemnota rozumie wyrażenie "pochodna"?!) A krótko, to jest tak – kto wpłacił WIĘCEJ składek emerytalnych, ten ma WYŻSZĄ emeryturę. Tzw. bogaci emeryci, czyli MĄDRZY, ze względu na swoją WYPRACOWANĄ zamożność płacą KILKAKROTNIE WIĘCEJ PODATKÓW, bo stać ich na WIĘKSZE i DROŻSZE ZAKUPY. Kupując WIĘCEJ, W WIĘKSZYM stopniu przyczyniają się do ZMNIEJSZANIA BEZROBOCIA i ROZWOJU firm. Nie zapominajcie, że tym sposobem poprzez swoje podatki przekazywane do mops-ów i gops-ów WSPOMAGAJĄ także LENIÓW i roszczeniowych bomisiów, którzy nie potrafią lub nie chcą utrzymywać swoich rodzin – oni nie zasługują na takie wsparcie, ale rodziny to potrafią powiększać! Gdyby zamożni i emeryci z wyższymi emeryturami WSZYSTKIE oszczędności pchali na bankowe konta (nie inwestowali), to bezrobotnych i tych „jednakowożołądkowych” z kompleksem Damoklesa chętnych do darmowej michy byłoby JESZCZE WIĘCEJ! Ciekawy jestem ilu ich, kiedy i czy w ogóle zrozumie tę prostą zależność. Nie zabija się na rosół kury znoszącej jajka, bo potem nie będzie ani jajek, ani kury!

  Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
 • Warsz1417(2017-10-22 18:19) Zgłoś naruszenie 01

  Emerytury obywatelskie w Kanadzie. Zadaniem państwa nie jest zapewnienie wysokiej emerytury każdemu, lecz tylko minimum socjalnego na starość. Obecnie emerytura jest waloryzowana o wskaźnik inflacji i wynosi 550 dolarów kanadyjskich, co stanowi około 40% minimalnego wynagrodzenia (w Polsce 47,6% tego wynagrodzenia, co wynika z rachunku: 880,45 zł : 1850,00 zł), ale już tylko 15% średniego wynagrodzenia (w Polsce 22,6%, co wynika z rachunku: 880,45 zł : 3895,33 zł w III kwartale 2015 r.). I gdzie niższe są emerytury w stosunku do minimalnego i średniego wynagrodzenia?! Systemem podobnym do rozwiązania kanadyjskiego jest ten funkcjonujący w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS). Obecnie przy stawce 84 zł miesięcznie (IV kw. 2014 r.) ubezpieczony otrzymuje minimalnie 880 zł. To bardzo mało, ale tak działają systemy w Szwecji, Irlandii, czy Kanadzie. Można byłoby ustalić składkę w wysokości np. 120 zł, a spodziewać się emerytury około 1100 zł dla wszystkich. W takim systemie ubezpieczony, oczekując wyższej emerytury, SAM POWINIEN ZATROSZCZYĆ SIĘ O SIEBIE, ubezpieczyć się dodatkowo, inwestować itp. Myślisz jeden z drugim bomisiu, że im więcej będziesz się darł, tym wyższą emeryturę dostaniesz? NIE! Będziesz coraz bardziej głodny, bo krzyk, to zbyteczne zużywanie energii!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane