statystyki

Sprawozdania gospodarowania odpadami: Coroczne rozliczenia nieco łatwiejsze

08.12.2019, 13:30
Zmiana sposobu prowadzenia ewidencji z wersji papierowej na elektroniczną nie wypływa na sankcje, jakie wiążą się z nałożonymi ustawowo obowiązkami.

Zmiana sposobu prowadzenia ewidencji z wersji papierowej na elektroniczną nie wypływa na sankcje, jakie wiążą się z nałożonymi ustawowo obowiązkami.źródło: ShutterStock

Nowością będzie też zmiana formy, w jakiej przedsiębiorcy, gminy oraz urzędy marszałkowskie będą sporządzać sprawozdania dotyczące gospodarowania odpadami. One również będą składane wprost w elektronicznej BDO, za pomocą nowego modułu.

Dotychczas podmioty obowiązane do prowadzenia sprawozdawczości składały sprawozdania w formie papierowej. Od 1 stycznia 2020 r. obowiązek ten będzie realizowany drogą elektroniczną, za pomocą specjalnego modułu sprawozdawczego w BDO. Przy czym sposób składania sprawozdań w latach 2020 i 2021 będzie się różnił.

stopniowe pożegnanie z ręcznym wypełnianiem

W 2020 r. podmioty zobowiązane do złożenia sprawozdania (za poprzedni rok kalendarzowy) będą uzupełniać wymagane dane ręcznie, w dedykowanym module BDO oraz przekazywać je do urzędu gminy lub urzędu marszałkowskiego za pośrednictwem BDO. Taki sposób uzupełniania sprawozdań wiąże się z rozpoczęciem w 2020 r. funkcjonowania samej bazy oraz koniecznością zasilenia jej danymi w pierwszym roku funkcjonowania.

Dalsze, niewątpliwie znaczące dla przedsiębiorców ułatwienie nastąpi w 2021 r., w którym to przedsiębiorcy będą składać sprawozdania za rok 2020. Wówczas dane potrzebne do uzupełnienia sprawozdania powinny być już wtedy automatycznie pobierane przez system, z prowadzonej przez przedsiębiorców w 2020 r. ewidencji odpadów.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie