statystyki

Sprawozdania gospodarowania odpadami: Coroczne rozliczenia nieco łatwiejsze

08.12.2019, 13:30
Zmiana sposobu prowadzenia ewidencji z wersji papierowej na elektroniczną nie wypływa na sankcje, jakie wiążą się z nałożonymi ustawowo obowiązkami.

Zmiana sposobu prowadzenia ewidencji z wersji papierowej na elektroniczną nie wypływa na sankcje, jakie wiążą się z nałożonymi ustawowo obowiązkami.źródło: ShutterStock

Nowością będzie też zmiana formy, w jakiej przedsiębiorcy, gminy oraz urzędy marszałkowskie będą sporządzać sprawozdania dotyczące gospodarowania odpadami. One również będą składane wprost w elektronicznej BDO, za pomocą nowego modułu.

Dotychczas podmioty obowiązane do prowadzenia sprawozdawczości składały sprawozdania w formie papierowej. Od 1 stycznia 2020 r. obowiązek ten będzie realizowany drogą elektroniczną, za pomocą specjalnego modułu sprawozdawczego w BDO. Przy czym sposób składania sprawozdań w latach 2020 i 2021 będzie się różnił.

stopniowe pożegnanie z ręcznym wypełnianiem

W 2020 r. podmioty zobowiązane do złożenia sprawozdania (za poprzedni rok kalendarzowy) będą uzupełniać wymagane dane ręcznie, w dedykowanym module BDO oraz przekazywać je do urzędu gminy lub urzędu marszałkowskiego za pośrednictwem BDO. Taki sposób uzupełniania sprawozdań wiąże się z rozpoczęciem w 2020 r. funkcjonowania samej bazy oraz koniecznością zasilenia jej danymi w pierwszym roku funkcjonowania.

Dalsze, niewątpliwie znaczące dla przedsiębiorców ułatwienie nastąpi w 2021 r., w którym to przedsiębiorcy będą składać sprawozdania za rok 2020. Wówczas dane potrzebne do uzupełnienia sprawozdania powinny być już wtedy automatycznie pobierane przez system, z prowadzonej przez przedsiębiorców w 2020 r. ewidencji odpadów.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie