statystyki

PiS może wyjść z twarzą z reformy oświaty

autor: Anna Wittenberg27.11.2016, 17:00
Anna Wittenberg

Anna Wittenbergźródło: DGP
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

MEN powinien się zatrzymać, chyba że reforma ma inne cele niż te, o których publicznie opowiada minister Anna Zalewska. Takie, których realizację zapewni tylko trzęsienie ziemi w szkołach.

Na prace nad reformą edukacji jest bardzo mało czasu. Aby zmiany można było wprowadzać od września, prezydent powinien podpisać wprowadzającą je ustawę do końca roku. Tymczasem Sejm ma zająć się ustawą dopiero 29 listopada. Do ostatniego posiedzenia w tym roku zostanie więc na wszystkie parlamentarne prace 17 dni. Ekstremalnie mało czasu jak na procedowanie 658 stron ustawy i przepisów wprowadzających likwidację gimnazjów, wydłużenie o dwa lata szkół podstawowych i o rok – średnich, a także dwustopniową szkołę branżową w miejsce zawodówki.

Rząd ustami Elżbiety Witek, szefowej gabinetu politycznego premier, przekonuje jednak, że w reformatorskim marszu się nie cofnie. Aby potwierdzić konieczność takiego postępowania, PiS przywołuje w mediach społecznościowych sondaż IBRIS, w którym 67,9 proc. Polaków opowiedziało się za reformą. Powszechne poparcie dla zmiany jest jednak zaklinaniem rzeczywistości. Przywoływana ankieta pochodzi z października 2015 r. Według sondażu tego samego ośrodka z października 2016 r. poparcie dla reformy spadło o 20 pkt proc. Dokładnie o tyle zwiększył się za to odsetek badanych źle oceniających zmianę. Przeciw jest już 48,3 proc.

Dla partii, która swoje główne ruchy kształtuje na podstawie sondaży, gwałtowny spadek notowań przebudowy systemu edukacji może być bardzo poważnym argumentem za odejściem od pomysłu likwidacji gimnazjów. Reformowanie oświaty to bowiem dla PiS coraz bardziej niebezpieczna gra na utratę poparcia. Wiedzą o tym partyjne doły, które buntują się na wieść o zmianach. Jak zwracał mi uwagę jeden z polityków: – Nikt nie może głośno skrytykować reformy. Ale ci, którzy jej nie popierają, po prostu odsuwają się od tej sprawy. Proszę zauważyć, że na początku o zmianach wypowiadali się jeszcze szeregowi posłowie, dzisiaj została tylko minister edukacji i jej najbliższe otoczenie – Ela Witek, Marzena Machałek (wiceprzewodnicząca sejmowej komisji edukacji z ramienia PiS, odpowiedzialna za przeprowadzenie zmiany przez Sejm – red.). Reszta czeka i stara się nie być kojarzona z tym projektem.

Jak pisaliśmy w DGP, partyjne doły starają się wręcz podgryzać reformę, np. interweniując u prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Skąd zmiana? Co prawda likwidacja gimnazjów, wprowadzenie ośmioklasowych szkół podstawowych i wydłużenie o rok szkół średnich były zapisane w programie wyborczym partii, ale nie były w nim ujęte konsekwencje takich kroków. A te okazały się przerastać wyobrażenia polityków. Wbrew zapewnieniom minister edukacji Anny Zalewskiej, że teoria szkolnego chaosu to wrzutka opozycji, samo dostosowanie sieci szkolnej to w wielu gminach gwarantowany bałagan na najbliższych pięć lat.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • ~j.(2016-11-27 20:11) Zgłoś naruszenie 474

  A po co im "wychodzenie z twarzą"?... Dużo wskazuje na to, że oni nie liczą się z nikim, a więc do niczego im nie potrzebne "wychodzenie z twarzą"! Wyjdą bez twarzy, no i co im kto zrobi?...

  Odpowiedz
 • scinam_wlosy(2016-11-27 18:12) Zgłoś naruszenie 471

  Próbuje Pani zaklinać rzeczywistość. Ta reforma zostanie wdrożona, a wściekłość rodziców zostanie skierowana na władze samorządowe. I oto chodzi PiSowi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Mikolaj(2016-11-27 21:05) Zgłoś naruszenie 286

  Jesli tylko dzieki temu burdelowi przegrają wybory, a przegrają, bo ludzie sie kapną że tu chodziło o wymianę dyrektorów na swoich. Samorządy zwłaszcza te rządzone przez PiS przegrają podwójnie. I tylko dlatego jestem za ta reforma. Mój syn jest w piątej klasie. Za rok bedzie w szostejbi gdyby reforma była za rok to nawet bym nie fikał, ale starszy jest w 1 gimnazjum i to naprawde jest fajna młodzież. Mówią ze za pare lat dostaną dowody osobiste i pójdą na wybory;-) a wtedy ci co zlikwidowali ich szkole dostaną tak po dupskach ze aż miło. Co nagle to po diable ale niech robią. Przegrana tez bedzie szybka

  Odpowiedz
 • Ewa(2016-11-28 08:54) Zgłoś naruszenie 172

  RODZICE NIE ZDAJĄ SOBIE Z DŁUGOFALOWYCH KONSEKWENCJI TEJ NIEDOROBIONEJ REFORMY, SZCZEGÓLNIE DLA TYCH ROCZNIKÓW Z 1GIMNAZJUM I 6 SP, Wyrwane z kontekstu programy, siłą rzeczy niedorobione, koszty przejściowych podręczników i ich jakość,kumulacja w szkołach średnich za 3 lata, dzieci uczone przez przypadkowych nauczycieli i tak można w nieskończoność. Za likwidacją gimnazjów są ludzie, którzy nie mają dzieci w wieku szkolnym, więc jakie mają pojęcie o obecnej szkole. Okazuje się, że w podstawówkach jest więcej agresji niż w gimnazjach, no to teraz dorzućmy jeszcze dzieciaki starsze powodzenia... A jak napisał przedmówca zła reforma to wściekli wyborcy, którzy doskonale będą pamiętać KTO TĘ REFORMĘ WPROWADZIŁ....

  Odpowiedz
 • qwerty(2016-11-28 14:08) Zgłoś naruszenie 71

  a to tylko szkoła odpowiada za kształcenie? a gdzIe są rodzice, by motywować swoje pociechy i dawać przykład? Nie mają czasu dla dziecka, nie interesują się, gdy pociecha trwoni czas na Facebooku, Twitterze albo innych portalach. Skrócić wakacje, będzie więcej czasu na naukę w szkole.

  Odpowiedz
 • Adzia(2016-11-27 22:21) Zgłoś naruszenie 624

  Wymiana na swoich? To w takim razie czyje teraz są ?? Jeśli poziom dzisiejszych gimnazjów jest taki super, to czemu z roku na rok wyniki matur są tak druzgocace? Z wykazu lektor znikaja pozycje wartościowe zamieniane na chlam . Z roku na rok poziom kształcenia spada,ale co tam najważniejsze że gimnazjalna młodzież jest fajna. I nie straszny jej żaden PiS bo jak tylko skończy 18 to zagłosuje! Aż strach się bać..

  Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
 • M.k.(2016-12-09 21:39) Zgłoś naruszenie 00

  Z twarzą Zalewskiej? Dziękuję, postoję!

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane