Nauczyciele: Związek chroni działacza bez względu na długość jego stażu

autor: Artur Radwan31.05.2016, 16:00
Dziś dyrektorzy mają ostatni dzień na dokonanie zwolnień wśród nauczycieli.

Dziś dyrektorzy mają ostatni dzień na dokonanie zwolnień wśród nauczycieli.źródło: ShutterStock

Szefowie placówek oświatowych muszą respektować decyzje związków zawodowych o objęciu ochroną osób wytypowanych wcześniej do zwolnienia. Tak orzekł Sąd Najwyższy.

W zespole szkolno-przedszkolnym w roku szkolnym 2013/2014 prognozowano mniejszą liczbę uczniów w porównaniu z poprzednim rokiem. Dyrektor szkoły, która o tym fakcie wielokrotnie informowała nauczycieli, była zmuszona zwolnić jedną z polonistek. Przy czym dwie z nich były chronionymi działaczami związkowymi, a trzecia członkiem związku. Dyrektorka w kwietniu na radzie pedagogicznej poinformowała, że będzie musiała zwolnić nauczycielkę z najmniejszym stażem (zaczęła pracę w 1998 r.). Na wieść o tym związek zawodowy 9 kwietnia podjął uchwałę, zgodnie z którą kobieta została objęta ochroną związkową. 11 kwietnia zostało o tym poinformowane szefostwo szkoły.

Dyrektorka placówki wręczyła wypowiedzenie wytypowanej polonistce i powiadomiła o tym organizację związkową, przy czym formalnie nigdy nie wystąpiła do niej o zgodę na zwolnienie chronionej pracownicy. I choć związek zarzucił dyrektorce naruszenie prawa, ta nie wycofała się ze swojej decyzji.


Pozostało jeszcze 71% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Belfer na wymówieniu (2016-05-31 19:55) Zgłoś naruszenie 42

    Buhaha, ha,ha ale numer coś mi tu nie gra w tym artykule napiszę na moim przykładzie zwalnia mnie dyrektor z pracy (szkoły) nie informuje Oddziału ZNP w danym mieście powiatowym nawet przewodniczącego ZNP w szkole o zwalnianiu nauczycieli członków ZNP. Ten/ta przewodniczący/a ogniska i tak się boi dyrektora szkoły (taka ciekawostka dyrektor szkoły też związkowiec z ZNP), że godzi się na wszystko co robi dyrektor i wszystko na gębę nic na papierze. Aby ratować swoją sytuację wśród obecnych członków zwalnianych ZNP robi się ruchy markowe rozmowa z dyrektorem szkoły o niczym ale według ZNP najlepiej jakby wspomniani nauczyciele zwalniani (członkowie ZNP) poszli w stan nieczynny na 6 miesięcy bo za nich będzie szkoła miała pieniądze z Systemu Informacji Oświatowej za etaty nauczycielskie a ZNP co miesiąc składki pobierane z pensji. Wspominając, że zamiast pójścia w stan nieczynny wolę wziąć odprawę, pieniądze wszyscy się krzywią jak to DABACKI czy NOWACKA ma wziąć tak dużą odprawę to się w głowie nie mieści jak mogą się wzbogacić trzeba im zaszkodzić i skusić aby przeszli w stan nieczynny a potem czysty bruk. Kto zarobi na naiwnych oczywiście szkoła z SIO i ZNP z składek a nauczyciel/ka mają bruk jak mieli. Drodzy mili ja dwa razy należałem/łam w życiu do związków zawodowych i wiem jedno NIGDY WIĘCEJ NALEŻENIA DO ZWIĄZKÓW ZAWODOWYCH WSZELAKIEJ MAŚCI omijać ich z daleka. Pozdrawiam.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane