Koniec czekania na podwyżki nauczycielskie? Pedagodzy potwierdzają – rozpoczęły się długo oczekiwane wypłaty pensji w nowej wysokości. Wypłacane są również wyrównania za styczeń i luty 2024. Część nauczycieli już otrzymała nowe wypłaty, część dopiero wyrównania. Niektóre miasta i gminy zapowiedziały wypłacanie nowych pensji od połowy marca lub od początku kwietnia.

Ruszają wypłaty podwyżek?

W mediach pojawia się coraz więcej informacji o starcie wypłat podwyżek nauczycielskich. 28 lutego na portalu X (Twitter) miasto Lublin zapowiedziało, że "jako pierwsze miasto w Polsce wypłaci nauczycielom szkół samorządowych podwyżki związane ze wzrostem minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego".

Zgodnie z informacjami podanymi przez urząd miasta wyższe wynagrodzenie otrzyma w tym roku 7251 nauczycieli. Informację potwierdził na portalu X Krzysztof Żuk, prezydent Lublina wyjaśniając, że miasto przeznaczy na wypłaty ok. 25 mln złotych.

Nauczyciele potwierdzają: Są wyższe pensje

Pedagodzy komentujący informację w socjal mediach potwierdzają, że inne miasta również rozpoczęły wypłaty wyższych wynagrodzeń i wyrównania do pensji za styczeń i luty 2024. O otrzymaniu nowych pensji poinformowali już m.in. nauczyciele ze szkół w Mińsku Mazowieckim, Krakowie, Siedlcach, Białej Podlaskiej, Policach, Gdyni, Tychach, Zielonej Górze, Legnicy. Informację o nowych wypłatach od początku marca otrzymali m.in. nauczyciele z placówek w Ełku, Gnieźnie i Siemianowicach Śląskich.

Niektóre miasta i gminy poinformowały, że wypłaty wpłyną w połowie marca, inne zapowiedziały wypłacanie nowych pensji dopiero od 1 kwietnia. Wielu nauczycieli czekających na nowe "paski wynagrodzeń" potwierdza, że część samorządów wypłaciła wcześniej wyrównania do pensji za styczeń i luty 2024 oraz "trzynastki".

Ile wynoszą podwyżki dla nauczycieli w 2024?

Walka o podniesienie pensji pedagogów toczyła się od wielu lat. Ministerstwo Edukacji Narodowej ustaliło ostatecznie stawki podwyżek na poziomie 33 proc. dla nauczycieli początkujących oraz 30 proc. dla nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. Nowe pensje są wpłacane z wyrównaniem za pierwsze dwa miesiące 2024 roku. O ile wzrośnie wynagrodzenie zasadnicze (minimalne, bez dodatków, osoby z tytułem magistra i przygotowaniem pedagogicznym) dla nauczycieli na kolejnych szczeblach awansu zawodowego?

  • nauczyciel początkujący – 4908 zł brutto (wzrost o 1218 zł brutto),
  • nauczyciel mianowany – 5057 zł brutto (wzrost o 1167 zł brutto),
  • nauczyciel dyplomowany – 5915 zł brutto (wzrost o 1365 zł brutto).

Wzrost kwoty wynagrodzenia zasadniczego dla pozostałych grup nauczycieli (tu m.in. osoby z tytułem magistra, bez przygotowania pedagogicznego; nauczyciele z tytułem licencjata i przygotowaniem pedagogicznym/lub bez przygotowania pedagogicznego, nauczyciele z dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych):

  • nauczyciel początkujący – 4788 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto),
  • nauczyciel mianowany – 4910 zł brutto (wzrost o 1210 zł brutto),
  • nauczyciel dyplomowany – 5148 zł brutto (wzrost o 1188 zł brutto).

Rozporządzenie MEN o podwyżkach dla nauczycieli zostało podpisane 19 lutego 2024.