Zakończył się okres ferii zimowych 2024 dla uczniów z wszystkich województw. Kiedy kolejne wolne od nauki? W harmonogramie szkolnym uczniów czeka jeszcze m.in. przerwa na Wielkanoc, majówka i Boże Ciało. Powoli zbliżają się również terminy ważnych egzaminów.

Do szkół po feriach zimowych 2024 wrócili już uczniowie z wszystkich województw. Najwcześniej – 28 stycznia – z odpoczynku powrócili uczniowie z województwa dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Najpóźniej – bo dopiero 25 lutego – przerwę zimową zakończyły dzieci i nastolatki z województwa kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, świętokrzyskiego i wielkopolskiego. Kiedy najbliższe wolne od nauki?

Kiedy wolne po feriach 2024?

Najbliższy odpoczynek dla uczniów to okres Świąt Wielkanocnych. Zgodnie z harmonogramem MEN wielkanocna przerwa świąteczna potrwa od 28 marca (środa) do 2 kwietnia (wtorek). Długi weekend majowy przypada w tym roku w dniach od 1 maja (środa) do 5 maja (niedziela).

Uczniów czeka jeszcze wolne w dniu 30 maja, czyli w święto Bożego Ciała, które przypada w czwartek. Wolny od zajęć może być również piątek po Bożym Ciele, w zależności od decyzji dyrekcji danej placówki. Zakończenie zajęć dydaktyczno-wychowawczych jest przewidziane na 21 czerwca (piątek), a powrót do szkoły na 2 września 2024 (poniedziałek).

Kiedy egzamin ósmoklasisty w 2024?

Zgodnie z harmonogramem Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w 2024 roku egzamin ósmoklasisty przypada od 14 do 16 maja (od wtorku do czwartku). Dyrekcja zazwyczaj przyznaje w tych dniach wolne uczniom nieprzystępującym do egzaminu. W pierwszym dniu egzaminów uczniowie zmierzą się z językiem polskim, w kolejnych z matematyką i językiem obcym nowożytnym. Każdy z egzaminów rozpoczyna się o godz. 9:00. Uczniowie poznają wyniki w dniu 3 lipca 2024 (system ZIU).

Kiedy egzaminy maturalne?

Po długim, majowym weekendzie uczniowie ostatnich klas szkół średnich rozpoczną maraton egzaminacyjny. Na pierwszy rzut pójdzie egzamin maturalny z języka polskiego – 7 maja (wtorek) o godz. 9:00. 8 maja maturzyści zmierzą się z zadaniami z matematyki, a 9 maja z pytaniami z języka obcego nowożytnego. CKE zaplanowała matury ustne na 11-16 maja oraz 20-25 maja. Maturzyści poznają wyniki egzaminu dojrzałości 9 lipca 2024.

Uczniowie, którzy m.in. ze względów losowych lub zdrowotnych nie przystąpią do matury zgodnie z podstawowym harmonogramem, skorzystają z dodatkowych terminów – od 3 do 17 czerwca (egzaminy pisemne) i od 10 do 12 czerwca (egzaminy ustne).