Takie m.in. zmiany uwzględnia projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 893 ze zm.).
Do tej pory możliwość stosowania oceny okresowej istniał tylko w klasach I-III. Wskutek nowelizacji ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.) takie uprawnienie rozszerzono na wszystkie typy szkół. Jeśli w placówce wprowadzona zostanie zasada ustalania dodatkowo ocen opisowych, to w tym celu musi być zmieniony statut szkoły. Wtedy uczeń wraz ze świadectwem na koniec roku szkolnego, w którym będzie znajdowała się dotychczasowa skala ocen (od 1-6), powinien otrzymać wypis, w którym będą znajdować się oceny opisowe.
W projekcie rozporządzenia został też określony wzór zaświadczenia okręgowych komisji egzaminacyjnych, który będzie wydawany maturzystom chcącym ponownie przystąpić do egzaminu dojrzałości. W dokumencie tym poza wynikami uzyskanymi na egzaminie będzie też informacja o nazwisku rodowym absolwenta. Jest to zasadne ze względu na osoby, które chcą ponownie przystąpić do egzaminie wiele lat po tym, jak zdawali go po raz pierwszy. W projekcie uproszczono też tryb legalizacji świadectw cudzoziemców.
Etap legislacyjny
Konsultacje społeczne