statystyki

Świadectwo szkolne z oceną opisową musi być z uzasadnieniem

autor: Artur Radwan14.04.2016, 07:39; Aktualizacja: 14.04.2016, 09:12
Do tej pory możliwość stosowania oceny okresowej istniał tylko w klasach I-III.

Do tej pory możliwość stosowania oceny okresowej istniał tylko w klasach I-III.źródło: ShutterStock

Szkoły, które zdecydują się na wprowadzenie oceny opisowej, będą musiały na świadectwach zamieszczać nie tylko notę, ale również informację uzasadniającą jej przyznanie.

Takie m.in. zmiany uwzględnia projekt nowelizacji rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 28 maja 2010 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 893 ze zm.).

Do tej pory możliwość stosowania oceny okresowej istniał tylko w klasach I-III. Wskutek nowelizacji ustawy z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (t.j. z 2015 r. poz. 2156 ze zm.) takie uprawnienie rozszerzono na wszystkie typy szkół. Jeśli w placówce wprowadzona zostanie zasada ustalania dodatkowo ocen opisowych, to w tym celu musi być zmieniony statut szkoły. Wtedy uczeń wraz ze świadectwem na koniec roku szkolnego, w którym będzie znajdowała się dotychczasowa skala ocen (od 1-6), powinien otrzymać wypis, w którym będą znajdować się oceny opisowe.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Magda(2016-04-14 11:18) Zgłoś naruszenie 40

    Pytam się po co!!! Na świadectwie w klasach I-III na opis zachowania jest bardzo dużo miejsca natomiast na opis wiadomości i umiejętności bardzo mało. Nauczyciel aby uwzględnić wszystkie edukacje zapisuje tylko po jednym zdaniu gdzie tu jest miejsce na uzasadnienie. Zmieńcie druk świadectwa wtedy będzie można się rozpisać. Po co kilkanaście linijek związanych z zajęciami dodatkowymi czy olimpiadami.Mamy coraz więcej dzieci, które są analfabetami! I proszę nie mówić, że jest to wina szkoły!! Cała druga strona powinna być tylko na opis wiadomości dziecka.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane