Edukacja: Potrzebne zmienione przepisy habilitacyjne

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.04.2016, 07:41; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:17
Szkoła, nauczyciel, tablica

Postępowania habilitacyjne są przewlekłe.źródło: ShutterStock

Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów Naukowych (CKSiT) potwierdziła obawy rzecznika praw obywatelskich, które dotyczą awansowania naukowców. Konieczna jest zmiana przepisów dotyczących zarówno habilitacji, jak i innych aspektów ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym.

Tak wynika z odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich, w którym zauważył on, że postępowania habilitacyjne są przewlekłe (np. trwały one ponad 25 miesięcy), ponadto na stronach internetowych uczelni nie publikuje się uchwał o odmowie nadania habilitacji, a komisje habilitacyjne nie rozmawiają z wnioskodawcą, jeśli mają wątpliwości co do jego osiągnięć naukowych. Do tego praktyka niewskazywania właściwej podstawy prawnej oceny osiągnięć habilitanta powoduje niepewność co do oceny w konkretnym przypadku. To wszystko może prowadzić do nierównego traktowania habilitantów.

W odpowiedzi przewodniczący CKDiT podzielił wątpliwości zaprezentowane przez rzecznika, a także wskazał na dalsze problemy, które są efektem istniejących regulacji prawnych w zakresie nadawania stopni i tytułów naukowych.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane