statystyki

Edukacja: Potrzebne zmienione przepisy habilitacyjne

autor: Urszula Mirowska-Łoskot12.04.2016, 07:41; Aktualizacja: 12.04.2016, 09:17
Szkoła, nauczyciel, tablica

Postępowania habilitacyjne są przewlekłe.źródło: ShutterStock

Centralna Komisja ds. Stopni i Tytułów Naukowych (CKSiT) potwierdziła obawy rzecznika praw obywatelskich, które dotyczą awansowania naukowców. Konieczna jest zmiana przepisów dotyczących zarówno habilitacji, jak i innych aspektów ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym.

Tak wynika z odpowiedzi na wystąpienie rzecznika praw obywatelskich, w którym zauważył on, że postępowania habilitacyjne są przewlekłe (np. trwały one ponad 25 miesięcy), ponadto na stronach internetowych uczelni nie publikuje się uchwał o odmowie nadania habilitacji, a komisje habilitacyjne nie rozmawiają z wnioskodawcą, jeśli mają wątpliwości co do jego osiągnięć naukowych. Do tego praktyka niewskazywania właściwej podstawy prawnej oceny osiągnięć habilitanta powoduje niepewność co do oceny w konkretnym przypadku. To wszystko może prowadzić do nierównego traktowania habilitantów.

W odpowiedzi przewodniczący CKDiT podzielił wątpliwości zaprezentowane przez rzecznika, a także wskazał na dalsze problemy, które są efektem istniejących regulacji prawnych w zakresie nadawania stopni i tytułów naukowych.


Pozostało jeszcze 52% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane