Cudzoziemcy, którzy nie mają dyplomu ukończenia studiów wyższych, będą mogli potwierdzić w Polsce posiadane wykształcenie.
Tak wynika z rozporządzenia ministra nauki i szkolnictwa wyższego z 19 sierpnia 2015 r. w sprawie nostryfikacji dyplomów ukończenia studiów wyższych uzyskanych za granicą oraz w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie kształcenia (Dz.U. poz. 1467). Wchodzi w życie w piątek.
Dotychczas nie było możliwości poświadczenia wykształcenia uzyskanego za granicą w sytuacji braku dyplomu. Rozporządzenie wychodzi naprzeciw potrzebom osób, które nie mają szansy uzyskania takiego dokumentu w związku z sytuacją polityczną w kraju, w którym odbywało się kształcenie.
Osoby zainteresowane tą procedurą muszą złożyć wniosek na wydziale pokrewnym z ukończonym kierunkiem. Trzeba do niego dołączyć oświadczenie o zakończeniu studiów wyższych, o potwierdzenie których się ubiega cudzoziemiec. Dodatkowo należy dołączyć dokumenty poświadczające m.in. zaliczone przedmioty i uzyskane oceny, zdane egzaminy, nabyte kwalifikacje lub uprawnienia zawodowe czy odbyte praktyki lub zatrudnienie. Zdaniem rektorów procedura nie będzie skuteczna z uwagi na to, że skoro zainteresowany nie ma przy sobie dyplomu, tym bardziej nie będzie posiadał innych dokumentów.
Obcokrajowiec za przeprowadzenie postępowania będzie musiał wnieść opłatę. Nie może ona przekraczać 50 proc. minimalnego wynagrodzenia profesora zwyczajnego. Oznacza to, że nie zapłaci więcej niż 2695 zł. Wydział będzie miał 90 dni na rozpatrzenie wniosku. Osoby, które pozytywnie przejdą postępowanie, otrzymają zaświadczenie potwierdzające ukończenie studiów.
Etap legislacyjny
Wchodzi w życie 9 października 2015 r.