Przyszłość uczelni pod znakiem zapytania

autor: Urszula Mirowska-Łoskot29.09.2015, 07:20; Aktualizacja: 29.09.2015, 08:47
Premier Ewa Kopacz rozmawia po uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego 2015/2016 Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

"Przyjęliśmy z wielką radością i ufnością potwierdzenie planów zwiększenia finansowania nauki zawartych w exposé pani premier" - piszą sygnatariusze listu.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Środowisko akademickie apeluje do premier Ewy Kopacz o zwiększenie nakładów na naukę i szkolnictwo. Dzisiaj projektem budżetu na 2016 r. zajmie się Rada Ministrów.

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Polska Akademia Nauk, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Narodowe Centrum Nauki skierowały wspólny list do rządu w tej sprawie. „Przyjęliśmy z wielką radością i ufnością potwierdzenie planów zwiększenia finansowania nauki zawartych w exposé pani premier, czyli osiągnięcie 2 proc. na naukę w 2020 r., jak i w przedstawionym programie »Polska przyszłości...«” – piszą jego autorzy.

Dodają, że mimo niskiego udziału finansowania nauki i szkolnictwa wyższego w PKB polskie uczelnie, instytuty PAN, jednostki naukowe nieustannie się reformują. Eksperci uważają, że planowane w 2016 r. nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe nie są wystarczającym wsparciem. W przypadku badań naukowych ich finansowanie zostanie bowiem utrzymane na obecnym poziomie (0,42 proc. PKB). Natomiast wydatki na szkolnictwo wyższe wręcz spadną (z 0,74 do 0,68 proc. PKB).


Pozostało jeszcze 48% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • KP(2015-09-30 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Każda złotówka przeznaczona na tzw. polską naukę bez uprzedniego zlikwidowania patologii jest złotówką wyrzuconą w błoto.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane