statystyki

Przyszłość uczelni pod znakiem zapytania

autor: Urszula Mirowska-Łoskot29.09.2015, 07:20; Aktualizacja: 29.09.2015, 08:47
Premier Ewa Kopacz rozmawia po uroczystości rozpoczęcia roku akademickiego 2015/2016 Legionowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

"Przyjęliśmy z wielką radością i ufnością potwierdzenie planów zwiększenia finansowania nauki zawartych w exposé pani premier" - piszą sygnatariusze listu.źródło: PAP
autor zdjęcia: Paweł Supernak

Środowisko akademickie apeluje do premier Ewy Kopacz o zwiększenie nakładów na naukę i szkolnictwo. Dzisiaj projektem budżetu na 2016 r. zajmie się Rada Ministrów.

Rada Główna Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Polska Akademia Nauk, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Narodowe Centrum Nauki skierowały wspólny list do rządu w tej sprawie. „Przyjęliśmy z wielką radością i ufnością potwierdzenie planów zwiększenia finansowania nauki zawartych w exposé pani premier, czyli osiągnięcie 2 proc. na naukę w 2020 r., jak i w przedstawionym programie »Polska przyszłości...«” – piszą jego autorzy.

Dodają, że mimo niskiego udziału finansowania nauki i szkolnictwa wyższego w PKB polskie uczelnie, instytuty PAN, jednostki naukowe nieustannie się reformują. Eksperci uważają, że planowane w 2016 r. nakłady na naukę i szkolnictwo wyższe nie są wystarczającym wsparciem. W przypadku badań naukowych ich finansowanie zostanie bowiem utrzymane na obecnym poziomie (0,42 proc. PKB). Natomiast wydatki na szkolnictwo wyższe wręcz spadną (z 0,74 do 0,68 proc. PKB).


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • KP(2015-09-30 12:29) Zgłoś naruszenie 00

    Każda złotówka przeznaczona na tzw. polską naukę bez uprzedniego zlikwidowania patologii jest złotówką wyrzuconą w błoto.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane