Sejm bez poprawek uchwalił wczoraj projekt nowelizacji ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym. Teraz będzie pracował nad nią Senat.
Oznacza to, że uczelnie nie będą musiały spełnić absurdalnego wymogu zmieniania profilu kształcenia na zawodowy tylko po to, by dalej móc uczyć na studiach ogólnoakademickich.
Posłowie uchwalonymi regulacjami poprawili rządową nowelizację z 11 lipca 2014 r. ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz.U. poz. 1198), która obowiązuje od 1 października 2014 r. Określiła ona warunki niezbędne do prowadzenia studiów przez wydział na profilu ogólnoakademickim. Jednym z nich było uzyskanie co najmniej pozytywnej oceny jakości kształcenia Polskiej Komisji Akredytacyjnej kierunku o profilu praktycznym.
Warunek ten odnosił się również do fakultetów prowadzonych przez wydział na profilu ogólnoakademickim przed wejściem w życie nowelizacji (przed 1 października 2014 r.). To oznaczało, że szkoły wyższe musiałyby zmienić profil kształcenia tylko po to, aby potem wrócić do poprzedniego. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego starało się ratować sytuację i wydało interpretację przepisów, która wskazywała, że takiej konieczności nie ma. Jednak zdaniem niektórych ekspertów uczelnie, które postąpiłyby zgodnie z tą wykładnią, działałyby na granicy prawa. A prowadzenie nadal studiów na profilu ogólnoakademickim bez uzyskania oceny pozytywnej PKA na profilu praktycznym mogłoby się skończyć tak, że dyplomy przez nie wydawane byłyby nieważne.
Uchwalona przez Sejm nowelizacja wskazuje zatem, że aby prowadzić studia na profilu ogólnoakademickim, konieczne jest uzyskanie pozytywnej oceny jakości kształcenia. Bez wskazywania jednak, o jaki profil chodzi.
Etap legislacyjny
Nowelizacja po trzecim czytaniu w Sejmie