statystyki

Do 2020 r. nauczyciele przedszkolni muszą poznać język obcy. Czy będą wyrzucać za nieznajomość języka?

autor: Artur Radwan25.05.2015, 18:00
Przedszkole

Czy nauczyciel może zdobyć uprawnienia?źródło: ShutterStock

Do 2020 r. osoby nauczające w przedszkolach muszą poznać język obcy. W tym czasie powinny zdobyć kwalifikacje niezbędne do prowadzenia tego typu zajęć. Mogą liczyć w tej sprawie na pomoc gminy. Ci, którzy nie podwyższą umiejętności, nie powinni się jednak obawiać utraty pracy.

Czy przedszkole będzie uczyć angielskiego?

W niektórych przedszkolach już w tym roku szkolnym wprowadzono naukę języka obcego. Czy już po wakacjach wszystkie placówki muszą zorganizować takie zajęcia?

TAK

Już od września 2014 r. zmieniła się podstawa programowa wychowania przedszkolnego. Zmiana polega m.in. na dodaniu nowego obszaru „Przygotowanie dzieci do posługiwania się językiem obcym nowożytnym”. Jej celem jest wprowadzenie obowiązkowej, bezpłatnej nauki języka obcego nowożytnego dla wszystkich przedszkolaków. W tym roku szkolnym dyrektor mógł, ale nie musiał wprowadzić zajęcia z języka obcego. Obowiązek w tym zakresie zostanie wprowadzony od 1 września 2015 r. w stosunku do dzieci pięcioletnich, a od 1 września 2017 r. w stosunku do wszystkich dzieci w przedszkolu. Przepisy przejściowe przewidują, że do 31 sierpnia 2020 r. nauczyciele przedszkolni legitymujący się świadectwem znajomości języka obcego co najmniej na poziomie B2, mogą prowadzić zajęcia językowe bez konieczności kończenia studiów podyplomowych lub kursu kwalifikacyjnego z zakresu wczesnego nauczania danego języka obcego. Obecnie najczęściej w przedszkolach dzieci uczą się języka angielskiego. Popularne są też jest języki niemiecki i francuski. Dwie placówki uczą też języka chińskiego.

Podstawa prawna


Pozostało 83% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane