Rząd zlecił raport o szkole. Oto główne grzechy polskiej edukacji

autor: Klara Klinger27.03.2019, 07:31; Aktualizacja: 27.03.2019, 08:54
MPiT razem z MEN chcą dać 10 mln zł dla szkół, żeby nauczyły się uczyć innowacyjności.

MPiT razem z MEN chcą dać 10 mln zł dla szkół, żeby nauczyły się uczyć innowacyjności.źródło: ShutterStock

Promowanie powierzchownego uczenia, zabijanie spontaniczności, stawianie na grzecznych uczniów – to wnioski analizy zleconej przez resort przedsiębiorczości.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (81)

  • zabawnie (2019-03-27 18:15) Zgłoś naruszenie 40

    A na podstawie czego zrobiony był raport? Na temat polskich przedsiębiorców także można napisać raport. Innowacyjność - dobry żart, raczej zyski kosztem pracowników...

    Odpowiedz
  • A.(2019-03-27 17:05) Zgłoś naruszenie 30

    dwadzieścia lat temu władza tworząc ówczesną "reformę" uznała, że najlepszą formą sprawdzania wiedzy będą testy, oraz matura z odpowiedziami "z klucza". I tak się te dzieci uczy. Mają sprawnie rozwiązywać testy na kolejnych egzaminach, oraz na maturze udzielić takiej odpowiedzi, jakiej chce egzaminator. Inaczej nie zda egzaminu. Kropka.

    Odpowiedz
  • Betlis(2019-03-27 19:41) Zgłoś naruszenie 30

    Zapraszam do klasy - 30 uczniów, każdy z różnymi możliwościami - wybitni, średni i tacy, którzy mają problem z czytaniem i tabliczką mnożenia. Do tego jedna lekcja fizyki lub chemii w klasie III gimnazjum-czyli przec egzaminem. Życzę piwodzenia! System óswiaty jest beznadziejny, pamięciowe nauczanie, brak pomocy, nawet papier na sprawdziany musi sobie kupić nauczyciel. Plujcie na nauczycieli, to najłatwiej. Tu trzeba rewolucji w systemie.

    Odpowiedz
  • opt(2019-03-27 22:18) Zgłoś naruszenie 20

    W szkole po studiach przepracowałam 5 lat. Tyranie przez cały tydzień. Przygotowanie do lekcji, robienie pomocy naukowych. Kilka lekcji, dyżur przed lekcjami i na przerwach, oczy trzeba mieć dookoła głowy, pisk niewyżytych pociech rozpiera głowę po powrocie do domu, biurokratyczne czynności, stosy papierków, konferencje , szkolenia, narady, zebrania, opieka nad samorządem .... - nie wytrzymałam. Teraz w zakładzie zarabiam 250% tego co w szkole, na luzie od 7-15, wysikana , po nie jednej kawie zrelaksowana wracam do domu i nie myślę co mnie czeka jutro, bo jak zwykle przegląd poczty, kilka standardowych czynności i pism według szymelka. Teraz myślę jaka byłam głupia i wybrałam trudne studia matematyczne, a przecież można spokojnie żyć i pracować .

    Odpowiedz
  • Myśliciel(2019-03-27 21:23) Zgłoś naruszenie 20

    A ja proponuję nauczycieli pokoju. Każdy kto ukończył 35 lat mógłby zostać nauczycielem. Wreszcie do zawodu trafiliby wszyscy, którym wydaje się, że potrafią uczyć, będą mieli wakacje, ferie. W moim mieście brakuje już matematyków, fizyków, chemików, polonistów. Przychodźcie uczyć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • stop ACTA 2.0 stop klamcom z PO(2019-03-31 04:15) Zgłoś naruszenie 10

    Polska pozostanie wyspą wolności” Jarosław Kaczyński zwrócił uwagę, że ostatnio poza Polską, w Parlamencie Europejskim zapadła decyzja, która „w wolność godzi, a przynajmniej może godzić”. – W tę wolność dzisiaj tak bardzo cenioną przez wszystkie pokolenia, a w szczególności przez młodsze pokolenie – wolność w Internecie; mówię o tzw. ACTA 2 – powiedział Kaczyński. Mówił, że PO jeszcze nie tak dawno mówiła, że jest przeciwna temu rozwiązaniu, a w czasie głosowania w PE część polityków PO była „za”, część się wstrzymała, a dwie osoby wyjęły karty do głosowania. – W istocie (Platforma) była „za” – stwierdził prezes PiS. Kaczyński mówił, że Polska ma ponad dwa lata na implementację nowych przepisów. – PiS dokona tego typu implementacji, że wolność będzie zachowana – zadeklarował. Podkreślił, że „Prawo i Sprawiedliwość jest partią wolności”. – Od dzisiaj nie będziemy mówili o „piątce PiS”, będziemy mówili o „piątce plus” – mówił prezes PiS. – Wielokrotnie to mówiłem: (...) Polska w dzisiejszym świecie, gdzie wolność się cofa, trzeba tak to sobie jasno powiedzieć, w Europie pozostanie wyspą wolności. Dzięki komu? Dzięki Polakom i dzięki PiS – przekonywał Kaczyński.

    Odpowiedz
  • PN(2019-03-27 10:20) Zgłoś naruszenie 17

    Dodałbym nowy komentarz, ale jeśli nie ma to być krótkie, bezrefleksyjne mlaśnięcie, zajmie mi to z 10-15 minut, a wy nie raczycie nawet tego zamieścić. Szkoda gadać.

    Pokaż odpowiedzi (6)Odpowiedz
  • x pawelek(2019-03-27 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    I znowu c:cenzura

    Odpowiedz
  • Hania(2019-03-27 19:06) Zgłoś naruszenie 02

    Sprawdzanie wiadomości za pomocą testów to największa głupota jaką wprowadzono. Nauczycielom nie chciało się sprawdzać zadań to wymyślili testy i sprawdzają za pomocą wzornika. To zabija kreatywność i samodzielne myślenie.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Blandare51(2019-03-30 00:25) Zgłoś naruszenie 00

    Podstawy działania przedszkoli.(Ściągnięte z planu działania przedszkoli w Szwecji z 1998 roku i uaktualnionego w 2013) Przedszkole opiera się na gruncie demokracji. Ustawa o szkolnictwie pieczętuje, że edukacja przedszkolna ukierunkowana jest, aby dzieci wyniosły i rozwijały wiedzę, umiejętności i wartości.Ma wspierać rozwój i nauczania jak również rozwijać dożywotnią chęć do nauki. Ważnym zadaniem przedszkoli jest pośredniczyć i zakotwiczyć respekt dla praw człowieka i podstawowych wartości demokratycznych, na których opiera się współczesne społeczeństwo obywatelskie. Każdy kto działa w ramach przedszkola ma wspierać szacunek dla odrębności każdego człowieka i respektu dla wspólnego środowiska. Nienaruszalność ludzkiego życia, osobistą wolność i integralność, jednaką wartość wszystkich ludzi, równouprawnienie pomiędzy płciami, jak również solidarność ze słabymi i prześladowanymi – są podstawowymi wartościami, które przedszkole musi aktywnie wprowadzać do pracy z dziećmi. Podstawowe wartości wyrażają etyczną postawę, która ma cechować działalność przedszkola . Opieka i szacunek dla innych ludzi, jak również sprawiedliwość i równość oraz prawa własne i cudze, mają być podkreślane i uwidoczniane w działalności. Dzieci przyswajają wartości etyczne i normy przede wszystkim poprzez konkretne przeżycia. Postawa dorosłych wpływa na rozumienie dzieci i szacunek dla praw i obowiązków, które obowiązują w demokratycznym społeczeństwie, dlatego dorośli mają ważną rolę jako wzorce do naśladowania. Domaganie się dzieci podstawowych wartości wymaga, by wartości były uwidaczniane w codziennej działalności. Działalność ma być prowadzona w demokratyczny sposób i tym samym tworzyć grunt dla rosnącej odpowiedzialności i zainteresowania u dzieci, tak by one, w przyszłości, aktywnie uczestniczyły w życiu społecznym.

    Odpowiedz
  • Ewa(2019-03-29 13:50) Zgłoś naruszenie 00

    Drodzy państwo,przeprowadziłam się z wwa do Legionowa,zaścianek w tej szkole to mało ,mój syn po znęcanie się nad nim jego kolegów wpadł w załamanie depresję i przestał chodzić do szkoły ,prosiłam o pomoc ale nikt pomocy nam nie udzielił Jedynie co na koniec roku syn nie zdał A nam dano kuratora W tym roku mam problem z nauczycielem mojej córki który na początku jej bardzo pomagał teraz stwierdził że mu się nie chce bo zbyt mało angażuję się przychodzenie do szkoły jestem samotnym rodzicem i niestety ale pochłania mnie ogromnie praca ostatnio na zebranie rodziców w danej klasie został przeprowadzony lincz na matce która ma chore dziecko nie wytrzymałam całej tej dyskusji i powiedziałam państwu że niestety ale chce mi się wymiotować jak na nich patrzę bo trzeba się pozbyć problemu Natomiast pan nauczyciel przez cały czas nie powiedział Ani jednego słowa żeby przerwać tą gehennę i oczywiście powiedział że moje zachowanie było tak tragiczne że wobec mnie wyciągnie konsekwencje podając mnie do kuratora. Dzieci nie mają prawa głosu nie mogę się z niczego tłumaczyć nie mogą rozmawiać i nie czują wsparcia nauczycieli. Jest tragicznie A my jako rodzice musimy dosłownie wchodzić w tyłki nauczycielom bo inaczej nie jest możliwe żeby nasze dziecko było lubiane i kiedy i gdzie to ma się zmienić

    Odpowiedz
  • x pawelek(2019-03-27 19:43) Zgłoś naruszenie 00

    Jak zawsze ,od czasow Gomulki:cenzura!

    Odpowiedz