Kulisy pracy nauczyciela: Oto dlaczego mają dość i protestują

autor: Karolina Nowakowska10.02.2019, 09:00; Aktualizacja: 10.02.2019, 10:02
Magazyn DGP 08.02.19

Magazyn DGP 08.02.19źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przeciętny nauczyciel pracuje ponad 47 godzin tygodniowo – dłużej, niż przewidują przepisy prawa pracy. Ale i tak usłyszy, że powinien robić więcej.

wróć do artykułu

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (336)

  • realista(2019-04-16 17:27) Zgłoś naruszenie 20

    Jeżeli ktoś stawia argument, że nauczyciele pracują tylko wtedy, kiedy uczą dzieci, czyli 18 godzin tygodniowo, to w takim razie strażak pracuje tylko wtedy, gdy gasi pożar, a żołnierz tylko wtedy kiedy walczy na wojnie. I nikt się nie czepia, ile zarabiają.

    Odpowiedz
  • mgr. administracji(2019-04-11 12:02) Zgłoś naruszenie 01

    Świat poza szkołą wygląda tak - jak nie zdążysz w 8 godzin to bierzesz robotę do domu ( bez nadgodzin i po kryjomu )a jak notorycznie nie dajesz rady to się ciebie wymienia na kogoś kto radę da. Nikt nad nikim nie płacze, nie wychodzimy do domu bo czas obsługi się skończył nie mamy możliwości odebrać dzieci na czas ze szkoły wracać muszą same lub trzeba zaangażować babcie. Nikt co roku nie dziękuje nam za trud pracy którą wykonujemy. Zarabiamy na start najniższą krajową a nie jak nauczyciele stażyści.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • to protest polityczny(2019-04-08 17:54) Zgłoś naruszenie 00

    Widać, że większość komentujących to przepracowani nauczyciele, którzy zamiast uczyć dzieci bawią się w wojenki. Taki problem jak Państwo miała lub ma większość polaków. Ale my nie mamy karty nauczyciela i możemy się jedynie zwolnić i szukać lepszej pracy lub zmienić zawód itd. itp. A ten protest wiadomo, że przede wszystkim jest polityczny, bo wiadomo, że większość nauczycieli zawsze była za PO.

    Odpowiedz
  • jjm(2019-04-08 10:03) Zgłoś naruszenie 02

    Jeżeli w szkołach tak słabo płacą to dlaczego nie brakuje nauczycieli do pracy?

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Obserwator(2019-04-08 08:18) Zgłoś naruszenie 00

    Nie mam nic przeciwko nauczycielom niech walczą o podwyżki ,ponieważ jest to trudna praca z obecną młodzieżą ale żaden nauczyciel nie wspomniał że chciałby pracować od poniedziałku do piątku po 8 godzin i żeby tak rozporządzić czasem by rady pedagogiczne czy spotkania z kuratorem odbywały się w tych 8 godzinach trzeba zmienić stare przyzwyczajenia zorganizować inaczej czas niech nauczyciele przestawią się na inny czas pracy i bardziej się zorganizują znajdą czas na przygotowanie do zajęć sprawdzenie prac kartkówek a przecież nie codziennie to robią czas na reorganizację mamy 21 wiek a nawyki zostały z lat 70 -tych

    Odpowiedz
  • zibi(2019-04-06 21:53) Zgłoś naruszenie 10

    Ile tu tych nierobow NAUCZYCIELI prawdziwy WYSYP

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • wqr...ny(2019-04-06 21:52) Zgłoś naruszenie 20

    Państwo nauczycielstwo (nie potrafiące pisać i mówić poprawnie po polsku) nadal chce uczyć i żądać?! Czasy, gdy nauczyciel był JEDYNYM autorytetem w dużej wsi MINĘŁY BEZPOWROTNIE. Wtedy rzeczywiście był kimś i wszyscy (analfabeci) go szanowali. Ale teraz? Jest takim samym pracownikiem jak inni. Jeśli pracownik uważa, że pracodawca za mało płaci - niech zmieni pracę na lepszą, lepiej płatną. Jest "najmądrzejszy" to wszędzie sobie "poradzi" i pokaże wszystkim ich "nieuctwo"! Jako pracodawca nie wyrażam zgody na podwyżki! Podwyżki należą się TYLKO wówczas, gdy przybywa obowiązków!

    Odpowiedz
  • NINA(2019-04-05 17:36) Zgłoś naruszenie 10

    nie no zróbcie pedagogom zachód jeśli chcą 1500 euro mieś z tym że na zachodzie wszystkie szkoły działają w soboty normalnie a jeśli dyrektor dostrzeże potrzebę to i idą do pracy w niektóre niedziele i na zachodzie urlop tych nauczycieli co chcą do czegoś dojść to wygląda tak *********** w winnicach czy przy krowach odwalają **** a nie tak jak w Polsce leżenie bykiem co weekend i w wakacje przez dwa miesiące i na zachodzie bycie nauczycielem to porażka a nie prestiż tam liczą się tylko adwokaci menadżerzy lekarze prawnicy no uznanie mają też profesorzy uniwersytetów ale też nie wszystkich a morawiecki nie ma zielonego pojęcia o tym jak ludzie na zachodzie czy w usa muszą zapiep...

    Odpowiedz
  • cd(2019-04-01 13:27) Zgłoś naruszenie 10

    Nauczyciel, jak każdy pracownik powinien pracować w szkole 8h dziennie (kilka pokoi nauczycielskich). Mogliby sprawdzać prace, przygotowywać się do lekcji itp. Sam byłem nauczycielem w technikum i wiem, że przygotowanie do lekcji to sprawa pierwszych dwóch lat pracy. Wszystkie godziny ponad 40 godz/tydz. to nadgodziny, które nauczyciel otrzymywał by w ciągu roku szkolnego. Nie rozumiem dlaczego w szkolnictwie miałyby być nadgodziny płatne, a w innych zawodach nie.

    Odpowiedz
  • meg(2019-03-29 23:03) Zgłoś naruszenie 11

    NIE PODDAMY SIĘ!! ♥️

    Odpowiedz
  • Magda(2019-03-13 12:24) Zgłoś naruszenie 11

    Ale bzdurny, naciągany artykuł... Śmiechu warte. Jestem pedagogiem i uważam, że za tyle wolnego, i świętego spokoju to zarabiamy aż za dużo!

    Odpowiedz
  • naczo(2019-03-03 20:00) Zgłoś naruszenie 10

    To warto zarejestrować się na angielskiprywatnie.pl i w ten sposób dorabiać.

    Odpowiedz
  • Aśka(2019-02-27 22:18) Zgłoś naruszenie 11

    Rząd powinien się osknąć i żadnych podwyżek nauczycielom nie dawać. Jest pełno bezrobotnych nauczycieli a tym co się nie podoba i uważają ze mało zarabiają niech szukają sobie nowej pracy... na ich miejsce są inni chętni. Inni musza pracować po 40 h tygodniowo albo i więcej i dostają marne grosze a tez maja studia pokończone . W tych czasach zrobienie różnych fakultetów to nie problem - bo tez co niektórzy marudzą ile to oni musieli kierunków pokończyć...

    Odpowiedz
  • Barbara(2019-02-24 20:30) Zgłoś naruszenie 10

    więc pracujcie na portalach w stylu angielski prywatnie - sami wybierzecie i uczniów i zarobki i dni pracy

    Odpowiedz
  • julka(2019-02-22 07:23) Zgłoś naruszenie 01

    Czytając te dziwne komentarze osób, które znają pracę nauczyciela tylko z ławki szkolnej i z opowieści internautów to zastanawiam się czemu nie zabiorą swoich dzieci ze szkoły i sami nie podejmą się nauczania swoich pociech? Prawo oświatowe na to pozwala, nic nie stoi na przeszkodzie aby zasmakować tego luksusu. Przecież nauczanie to taka prosta sprawa, tylko 18 godz. tygodniowo.

    Odpowiedz
  • naucz1(2019-02-17 21:05) Zgłoś naruszenie 30

    Jestem nauczycielem i mamą. Właśnie ćwiczymy i powtarzamy język polski. Historia Mickiewicza.....daty, wydarzenia, po co!!!! W jakim celu!!!! Taki system, narzucanie bzdur zupełnie bezmyślne!!! Proszę nie mieć pretensji do nauczycieli to ministerstwo wymyśla program i my jesteśmy z tego rozliczani. połowę programu bym usunęła. Nie wińcie nas za to!!!!

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • naucz2(2019-02-17 16:33) Zgłoś naruszenie 41

    Te wszystkie komentarze typu "zmień zawód" słusznie.......Pielęgniarki, lekarze,nauczyciele itd czego narzekacie. Zmieńcie zawód.wszędzie zarobicie więcej. Niech nasze społeczeństwo (które nam zazdrości) będzie chore, niedouczone i tyle. Ludzie zanim coś napiszecie ,pomyślcie troszkę. Teraz rodzice są bardzo roszczeniowi wobec nauczycieli, a krytykują ich pracę. To się kupy nie trzyma.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • lika(2019-02-16 19:54) Zgłoś naruszenie 21

    Czy to piszą nauczyciele? Pracuję w szkole na wsi.Gmina wyposażyła nauczycieli w laptopy z oprogramowaniem przydatnym w szkole.Są drukarki w pokoju nauczycielskim i nie ma problemu z wydrukowaniem zadań na sprawdziany.Jest papier do drukarki.W klasach tablice multimedialne dotykowe.Wyposażenia pracowni zakupione ze środków gminy i unijnych.Piszę o szkole wiejskiej z województwa pomorskiego.Wszystko zależy od zarządzania i gospodarza terenu i współpracy z nauczycielami.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • cd1(2019-02-16 14:34) Zgłoś naruszenie 40

    To nie ten Rząd zniszczył Oświatę, trzeba pamiętać kto zabrał ze szkół stołówki, gabinety lekarskie, gabinety dentystyczne, kto bezmyślnie antypolsko likwidował tysiące szkół, kto niszczył zawód Nauczyciela?. To nie ten Rząd- to rządy PO-PSL_SLD-nowoczesnej itp. Kto zniszczył system kształcenia nauczycieli i kadr zawodowych?

    Odpowiedz
  • Pamelka *****(2019-02-15 20:04) Zgłoś naruszenie 10

    Pamelka idź ssać cukierka

    Odpowiedz