statystyki

Co musisz wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty? Rodzice pytają, my odpowiadamy

24.05.2018, 09:56; Aktualizacja: 24.05.2018, 10:03
szkoła

Czy wszyscy uczniowie muszą się poddać sprawdzianowi wiedzy?źródło: ShutterStock

Niedawna zmiana organizacji szkolnictwa – wygaszanie gimnazjów i powrót do ośmioklasowej szkoły podstawowej, nowe podstawy programowe i sprawdzanie wiedzy i umiejętności w postaci obowiązującego (niemal) wszystkich uczniów egzaminu – wzbudza obawy.

Kiedy pierwsi uczniowie będą zdawać egzamin?

W 2019 roku. Test będą zdawać ci uczniowie, którzy jako pierwsi zamiast pójść do gimnazjum, pozostali w podstawówkach, przechodząc do siódmej klasy. Dokładne informacje o terminie dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej musi podać do 20 sierpnia 2018 r. Na pewno będą dwa terminy – kwietniowy (podstawowy) i czerwcowy (dodatkowy).

Próbny egzamin ósmoklasisty: Rozwiąż test z języka angielskiego>>

Czy wszyscy uczniowie muszą się poddać sprawdzianowi wiedzy?

Co do zasady tak, ale jest kilka wyjątków. Z egzaminu zwolnieni są uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawność intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym lub niepełnosprawności sprzężone, gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Na wniosek rodziców mogą być zwolnieni uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego wydane ze względu na niepełnosprawności sprzężone inne niż niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym. Z egzaminu może być też zwolniony uczeń, który ze względu na szczególny przypadek losowy lub zdrowotny nie mógł przystąpić do egzaminu ani w terminie głównym, ani w terminie dodatkowym.

Czy laureaci olimpiad przedmiotowych są zwolnieni?

Tak, ale nie wszyscy. Uczeń, który jest laureatem lub finalistą olimpiady przedmiotowej albo laureatem konkursu przedmiotowego organizowanego z zakresu jednego z przedmiotów objętych egzaminem ósmoklasisty o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim, jest zwolniony z egzaminu z tego przedmiotu. Oznacza to, że przed 2022 rokiem ucznia nie zwolni z testów np. olimpiada geograficzna.

Olimpijczyk na świadectwie będzie miał informację, że został zwolniony z egzaminu, a w rubryce z punktami otrzyma 100 proc.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane