W lutym 2013 r. w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury naukę na aplikacji ogólnej rozpocznie 200 nowych aplikantów. Znane są już nazwiska osób, które najlepiej poradziły sobie z dwuetapowym egzaminem wstępnym.

II etap

Drugi etap konkursu na aplikację ogólną miał miejsce 24 października 2012 r. Zadanie, przed którym stanęli kandydaci polegało na napisaniu pracy sprawdzającej umiejętność stosowania argumentacji prawniczej, zasad wykładni oraz kwalifikowania stanów faktycznych, na którą składały się kazusy z prawa prywatnego, publicznego i karnego.

Kryteria oceny były następujące:

Kryteria oceny pracy pisemnej kazusu z prawa karnego
pobierz plik
Kryteria oceny pracy pisemnej kazusu z prawa prywatnego
pobierz plik
Kryteria oceny pracy pisemnej kazusu z prawa publicznego
pobierz plik

Do egzaminu zostało dopuszczonych 398 osób, ale nie wszyscy się zgłosili – z informacji KSSiP wynika, że 13 kandydatów nie przystąpiło do konkursu.

1737 zadeklarowało się do udziału w egzaminie
389 osób zakwalifikowało się do II etapu
200 osób rozpocznie naukę na aplikacji ogólnej

Najlepsi kandydaci

Z informacji zamieszczonych na stronie KSSiP wynika, że od przyszłego roku naukę na aplikacji ogólnej rozpocznie 200 najlepszych kandydatów.

Lista kandydatów zakwalifikowanych na aplikację ogólną
pobierz plik

Aplikacja

11 lutego 2013 r. aplikanci rozpoczną zajęcia na aplikacji ogólnej. Nauka potrwa 12 miesięcy, potem można kontynuować karierę naukową na aplikacji sądowej albo prokuratorskiej.

Co ważne, aplikant nie może podjąć zatrudnienia, ale KSSiP każdego miesiąca wypłaca aplikantowi stypendium w kwocie 3 300 zł (czyli 2711 zł ).

Szczegółowe informacje na stronie kssip.gov.pl