Polska służba zdrowia w oczach lekarzy: Brak pieniędzy i specjalistów, ale wielu na tym korzysta

autor: Mira Suchodolska12.01.2018, 09:00; Aktualizacja: 12.01.2018, 09:15
W Polsce, żeby się utrzymać na jakimś poziomie, trzeba bardzo dużo pracować - mówi jedna z lekarek.

W Polsce, żeby się utrzymać na jakimś poziomie, trzeba bardzo dużo pracować - mówi jedna z lekarek.źródło: ShutterStock

Wiemy, w jakim stanie jest polska służba zdrowia. Oto, jak widzą ją lekarze. Wypowiadają się anonimowo, bo tylko wtedy mogą sobie pozwolić na szczerość.

KioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowaKioskWersja cyfrowa
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:MAGAZYN Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (52)

  • EWA(2018-01-12 09:33) Zgłoś naruszenie 396

    Moi rodzice już nie żyją. Byli lekarzami z powołania. Zarabiali grosze. Nie poszłam na studia medyczne, ponieważ chciałam mieć dom. Moich rodziców nie było w domu. W wigilię, w inne święta zawsze któreś miało dyżur. Po przepracowaniu dnia, nocy i następnego dnia padali na pysk ze zmęczenia. A teraz - niech ktoś policzy, ile osób płaci w Polsce składki zdrowotne. Dlaczego nie płacą uprzywilejowani rolnicy? Skąd mają być pieniądze na służbę zdrowia? Wystarczą proste rachunki. W Polsce jest tak patologiczny system podatkowy i emerytalny, że chce się wyć z bezsilności. I absolutnie żadna władza tego nie naprawi, ponieważ bezkarnym "politykom" chodzi tylko o utrzymanie się przy korycie. Oczywiście - ten system zawali się sam pod własnym ciężarem patologii, ale póki co, politycy coś tam zarobią, więc nie myślą o przyszłości, bo myślenie perspektywiczne jest poza ich zasięgiem

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Trevor(2018-01-12 09:39) Zgłoś naruszenie 3129

    jak chcą wyjechać do USA to najpierw nich oddadzą kasę za studia. W Stanach za takie studia zapłaciliby ciężkie pieniądze. Kolejna ckliwa historyjka jak to doktorkom wiecznie źle. Mogli iść na inne studia to by nie płakali, a i tak się pchają na lekarzy.

    Pokaż odpowiedzi (13)Odpowiedz
  • Mareks(2018-01-12 09:51) Zgłoś naruszenie 915

    Ja widzę to inaczej, Nie ma katastrofy jak zamknięto trochę oddziałów w komercyjnych powiatowych szpitalach,gdzie pracowali lekarze o mniejszym doświadczeniu i wiedzy.W dobie samochodów udam się do świadczącego lepszą jakość szpitala, w większym mieście.Dla leczenia bolącego paluszka i drapanka w gardle jak stwierdził to jeden z rezydentów, nie ma sensu utrzymywać takich szpitali i opłacać nie potrzebnie lekarzy.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • loki(2018-01-12 10:45) Zgłoś naruszenie 313

    Mnie natomiast, jako dziecko lekarzy, które wybrało zupełnie inną drogę, zastanawia jednak kwestia. Skoro jest tak źle (a jest w znaczeniu takim, że żeby bardzo dobrze zarobić trzeba się narobić, jak w sumie w każdym zawodzie) to czemu tylu młodych idzie na tą medycynę. Pierwsi bohaterowie artykułu napatrzyli się w domu, rodzice ciągle nieobecni i co? Zrobili to samo. Moi rodzice, którzy w chwili gdy ja wybierałem studia bardzo dużo pracowali i dobrze zarabiali powiedzieli wprost: Zrobisz co chcesz, ale po co ci to? Trudne studia, dużo nauki, straszne warunki pracy. A pieniądze? Jasne są na kontraktach, ale to wielki stres, nieprzespane noce. Posłuchałem ich i bardzo dobrze zrobiłem, pracuję w innym zawodzie, nieźle zarabiam (choć nie mam takich możliwości dorobienia, jak lekarze) i mam czas na rodzinę. A rodzice od kiedy skończyli 60-tkę pracują tylko na etatach, żadnych dyżurów i dorabiania. Jasne mogliby dalej tyrać i zamiast nową corollą jeździć nowym lexusem, ale po co? Niektórym ludziom po prostu ciągle mało, niezależnie od zawodu.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Rozwiązanie(2018-01-12 11:23) Zgłoś naruszenie 2118

    Edukacja jednego studenta medycyny kosztuje ponad 1 mln zł. Już dawno edukacja na tych studiach nie powinna być darmowa. Uważam, że lekarz powinien pracując w kraju zarabiać na etacie ok. 20.000 zł brutto. Z tej kwoty powinien spłacać studia - czyli przez 10 lat pracy mieć potrącane 10.000 zł. Dopiero po 10 latach może emigrować. Jeżeli chce emigrować wcześniej dług za studia staje się natychmiast wymagalny.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • Ja(2018-01-12 12:13) Zgłoś naruszenie 193

    Wszystkie stuia kosztują, Ukończone 3 fakultety za darmo i nigdy nie podjeta praca w zawodzie to marnotrastwo pieniędzy. Dlaczego nie żądacie zwrotu kosztów za studia, po których pracują za granicą na zmywaku. Zazdrościcie lekarzom , bo oni wszędzie znajdą pracę bez niczyjej łaski. A propo, to było się uczyć na lekarza nieuku.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • obser(2018-01-12 12:26) Zgłoś naruszenie 241

    "Powinniśmy brać przykład z najlepszych, np. ze Stanów Zjednoczonych." Najpierw zapytaj się pacjentów polaków przebywających w USA jak to tam jest . Zgłaszającego pacjenta przyjmie lekarz obejrzy zmierzy ciśnienie, a na diagnozę i wypisanie zwolnienia lub skierowania wyprosi pacjenta na korytarz ,żeby sobie tam poczekał. Za wszystkie procedury i czekanie na korytarzu są wysokie stawki które pokrywa albo pacjent albo kasa chorych . Za samo czekanie na korytarzu wycenia się 50dolarów. I taka wizyta wyceniana jest na kilkaset dolarów. Myśmy mieli do 89r w miarę dobrze zarządzaną służba zdrowia.Mogliśmy sami decydować gdzie pójść do lekarza . Nie trzeba było mieć skierowania od lekarza I kontaktu. W ciągu 1 dnia można było dostać się do 5-ciu różnych specjalistów . Od 89roku mamy przykłady jak posprowadzano różnych doradców rzekomo wysokiej klasy specjalistów doprowadzając do likwidacji przemysłu , zakładów pracy i służby zdrowia , a nasze państwo zamiast pogonić tych specjalistów opłacało pensje , hotele , przyloty i wyloty samolotami dla całych rodzin. Dlaczego nie można powrócić do dobrych sprawdzonych metod z przed 89r.

    Odpowiedz
  • Brak Pieniędzy ??????(2018-01-12 12:35) Zgłoś naruszenie 88

    Specjaliści garną Kasę aż Furczy po 20 tys...więc nie starcza dla Młodziaków. Zróbmy po równo np. po 7 tys na Doktora - A Kasy w systemie będzie full. Lekarzy full i Wszyscy wypoczęci. A nie jak teraz Krezusy zarabiają (bo pracują setki godzin)...... a reszta płacze

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • sartu(2018-01-12 13:49) Zgłoś naruszenie 1312

    kto widział biednego lekarza? ratownik medyczny po 3 latach studiów... ma ok. 5000 zł /m tak robią z 300 h ale 60% z tego siedzą na bazie i oglądają TV lekarze też śpią mówił mi to sam ratownik, a lekarze rodzinni to dopiero fuchai oni jeszcze chcą?? dać ale Policji, urzędnikom, są branże naprawdę biedne...

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • insider(2018-01-12 15:18) Zgłoś naruszenie 112

    Nie do wiary, jak bardzo ludzie są ograniczeni. Można nimi manipulowac jak dziećmi. Dużo mówi się o braku lekarzy w PL, tylko że w Japonii, Kanadzie i USA wskaznik liczby lekarzy na tysiąc mieszkańców jest zblizony (Polska 2.2, Japonia 2.3, USA i Kanada po 2.5). Nie muszę chyba dodawać, że poziom naszej ochrony zdrowia ma sie nijak do tej z wymienionych krajów. Polacy nie przyjmują do wiadomości, że brakuje pieniędzy a nie lekarzy. Kolejki są dlatego, że ubezpieczyciel-monopolista narzuca limit finansowania a w rezultacie - świadzczeń. Zatrudnienie dodatkowego personelu nic nie zmieni.

    Odpowiedz
  • mw(2018-01-12 16:22) Zgłoś naruszenie 25

    Czy mam rozumieć, że za rządów PO-PSL lekarzom było lepiej?

    Odpowiedz
  • Powodzenia(2018-01-12 18:16) Zgłoś naruszenie 87

    W KAŻDYM ZAWODZIE czy sporcie jeżeli chcesz coś osiągnąć to okupione jest to CIĘŻKĄ PRACĄ. Medycyna nie jest wyjątkiem !!! Niestety duża cześć medyków uważa że są Poprostu nadzwyczajni i przewyższają intelektem inne grupy zawodowe . Skoro tak to niech zmienią zawód na informatyka , pilota , architekta , bardzo dobrze zarabiają inżynierowie robotyki i automatyki , piosenkarze , wybitni artyści , reżyserzy , piłkarze itd itd . Skoro skończyli najcięższe studia to zmiana kierunku jest ,, jak bułka z masłem,,

    Odpowiedz
  • Artur(2018-01-12 20:21) Zgłoś naruszenie 91

    Państwowa służba zdrowia to dojna krowa dla wielu cwaniaków i dlatego nigdy nie będzie działała dobrze choćbyście zwiększyli nakłady 300%.

    Odpowiedz
  • wieloszczet(2018-01-12 23:11) Zgłoś naruszenie 50

    oświadczam, że przeczytałem wszystko, co napisano dwa razy. ja pacjent, wszystko to, co opisano rozumiem i potwierdzam, że te obserwacje są PRAWDĄ najprawdziwszą (widziane z pozycji pacjenta). wyróżniam stwierdzenie faktu, że stosunki w państwie lekarskim są "FEUDALNE". konsekwencje tego są patologiczne, tak, jak opisano w innym akapicie. system musi być uczciwy, skuteczny i wydajny. w tym układzie gospodarki tylko PRYWATYZACJA daje szansę na przyzwoity poziom usługi lekarskiej, mniej ideologii, lepiej organizować pracę(?). żadne pieniądze nie nauczą uczciwości, a ten zawód jest jak biały fartuch, jedna plama i... jest ubabrany. reformy muszą być takie, żeby się wszystkim chciało chcieć, w co nikt w kraju wierzących nie wierzy. ale... prywatnie: podziękowania dla Pani Doktor POZ, której się chciało nauczyć, jakie objawy ma, czy może mieć, SM.

    Odpowiedz
  • nie wykształcona(2018-01-13 02:11) Zgłoś naruszenie 75

    NA GŁUPIE WPISY NIE MOŻNA ODPOWIADAĆ .MATOŁ RADZI ABY LEKARZ ZMIENIŁ ZAWÓD NA ARCHITEKTA CZY INFORMATYKA .BEZ KOMENTARZA. URZĘDNICY I POLICJA TEŻ NIE POWINNI ZARABIAĆ TYLE CO LEKARZ.LAIK JAK JA UWAŻAM , ŻE LEKARZE POWINNI NAJWIĘCEJ ZARABIAĆ ZE WSZYSTKICH ZAWODÓW. TO JEST NIESPRAWIEDLIWOŚĆ = POLITYK CZYLI POSEŁ ZA SIEDZENIE I NIC NIE ROZUMIENIE DOSTAJE 30 TYSIĘCY A LEKARZ ZA WIEDZĘ , STRES I O D P O W I E D Z I A L N O Ś Ć PARĘ ZŁOTYCH.

    Odpowiedz
  • Podatnik(2018-01-13 10:49) Zgłoś naruszenie 62

    Zlikwidować państwową służbę zdrowia i pobierany podatek zwany składka zdrowotna. Każdy za uwolnione w ten sposób środki tj. Ok. 1,5 miesięcznej pensji rocznie opłaci sobie te dwie wizyty rocznie u internista prywatnie, opłaci sobie ubezpieczenie na wypadek operacji lub kosztownego leczenia. W Polsce zostaną wtedy tylko lekarze niezbedni bez tego balastu urzedniczego i patologii pozerajacej składki zdrowotne. Tak patologii która są np. roszczenia rezydentów, chcą zarabiać tak jak w USA to niech tam jadą i zapłacą za studia 0.5 mln usd a potem niech splacaja kredyt na studia przez całe życie. Chcą mieć amerykańskie zarobki przy polskich kosztach życia.

    Odpowiedz
  • Jola(2018-01-14 10:17) Zgłoś naruszenie 60

    Lekarze wszędzie, w każdym kraju zarabiają dobrze legalnie pracując na jednym etacie. W Polsce też tak będzie, to tylko kwestia czasu. Niech wszyscy przyjmą to do wiadomości. Drogie studia, spłata kredytu po studiach wymaga proporcjonalnych zarobków, żeby młodym chciało się chcieć uczyć i później pracować. Alternatywa lekarze z zagranicy. A może radni z zagranicy. prezesi z zagranicy, dyrektorzy z zagranicy no i oczywiście urzędasy z zagranicy z płacą jak w krajach trzeciego świata, a koszty utrzymania polskie, europejskie. Składka zdrowotna płacona przez wszystkie grupy społeczne, bez zwolnień nieuzasadnionych żadnymi racjonalnymi argumentami.

    Odpowiedz
  • zs(2018-01-14 13:00) Zgłoś naruszenie 40

    W kom. jest dużo wniosków dla Rządu !!!!. Jak można dobrze oceniać służbę zdrowia jak już 5.01.18r brak jest nr. do wielu specjalistów na cały rok 2018 , ZOZ W-wa Szajnochy. Co na to "nowa lepsza zmiana" , ciągle poprawiają, pakowano za każdym razem mldy i nie ma efektu . Tyle razy pakowano w ten rozhuśtany system, w płace 3-4 i 26 tys.za podobna pracę ,kto to wytrzyma. Tam jest dużo patologii ,marnotrawienia ,nie ma efektywności leczenia w przychodniach-kontroli stosownej i nadzoru ,byle jakość ,odfajkowywanie wizyt , traktowanie ZOZu jako płatnika ZUS i dalej pędzą na 2-3 fuchy. Wyjeżdzają za granicę (bez zwrotu kosztu np.miln.do budżetu RP) mając wykształcenie i praktyki wykonane za nasze podatników pieniądze . Płace zrównać do zachodu ,to należałoby tak też uczynić mgr,inżynierom ,dr. itp, ale nas wszystkich RP na to nie stać!. Nowa zmiano tu potrzeba zrobić wielkie porządki !!!.

    Odpowiedz
  • Alalan(2018-01-19 14:49) Zgłoś naruszenie 00

    ello.,   Nazywam się Pan Juluis, jestem pożyczkodawcą prywatnym. Moja firma ma bardzo dobrą reputację, jeśli chodzi o usługi finansowe, nasze oprocentowanie nie jest ustalone jako takie, podlega negocjacji. w tej firmie lubisz * Tanie oprocentowanie * Długi okres kredytowania * Okres 6 miesięcy przed rozpoczęciem miesięcznej płatności * szybki przelew kredytowy * Żadnych ukrytych opłat. Każda rzecz jest ci znana, zanim przejdziesz dalej    Firma ta udziela również następujących pożyczek Kredyt hipoteczny Auto Loan Kredyt konsolidacyjny Pożyczka biznesowa Pożyczka krótko- i długoterminowa     Oferujemy również pożyczkę nieposiadającą zabezpieczenia, możesz ubiegać się o pożyczkę, nawet jeśli masz złe oceny kredytowe. Nie jest wymagane wyciąg z konta bankowego Żaden poręczyciel nie jest wymagany .     Skorzystaj z tego nieograniczonego serwisu kontaktowego homefortheneedy06@gmail.com

    Odpowiedz