statystyki

Zasady kształcenia lekarzy do zmiany. Stypendia trzeba będzie odpracować

autor: Agata Szczepańska09.01.2018, 07:55; Aktualizacja: 09.01.2018, 08:08
Młodzi lekarze podkreślają, że najbardziej zależy im na uregulowaniu prawnym statusu lekarza rezydenta.

Młodzi lekarze podkreślają, że najbardziej zależy im na uregulowaniu prawnym statusu lekarza rezydenta.źródło: ShutterStock

Resort zdrowia chce wprowadzić stypendia dla lekarzy w trakcie specjalizacji, które trzeba będzie odpracować. Rezydenci nie mówią „nie”, ale pytają o warunki. Wątpią, by ktoś się na to zdecydował w zamian za kwotę rzędu 1–2 tys. zł.

Ministerstwo planuje nowelizację ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, która zmieni niektóre zasady ich kształcenia. Propozycje były przedmiotem rozmów ministra zdrowia z przedstawicielami rezydentów i częściowo realizują ich postulaty.

Jednym z nowych rozwiązań mają być „umowy lojalnościowe” dla lekarzy odbywających szkolenia specjalizacyjne. W zamian za finansowe wsparcie mieliby oni zobowiązywać się do odpracowania w kraju czasu równego co najmniej okresowi otrzymywania tej pomocy. Zdaniem Marcina Sobotki z Porozumienia Rezydentów OZZL jest to pomysł inspirowany rozwiązaniami stosowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej.

– Resort ten oferuje lekarzom, którzy mają po zakończeniu kształcenia pracować w jednostkach wojskowych, pewien rodzaj dodatku, a także inne profity. Przez jakiś czas są oni de facto utrzymywani przez MON, potem muszą odpracować dwukrotność tego okresu – tłumaczy Sobotka. Jego zdaniem może być to duża zachęta dla osób mniej zamożnych. – Myślę, że propozycja resortu zdrowia idzie w tym samym kierunku. Ale diabeł tkwi w szczegółach – ocenia przedstawiciel rezydentów.


Pozostało jeszcze 61% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • czytelnik(2018-01-09 09:16) Zgłoś naruszenie 74

  odpracować - bardzo dobrze

  Odpowiedz
 • abc(2018-01-09 09:29) Zgłoś naruszenie 64

  Wreszcie! Naszego państwa nie stać na kaształcenie kadry exportowej !

  Odpowiedz
 • Gjiio(2018-01-09 18:53) Zgłoś naruszenie 42

  A osoby studiujące historię, marketing i zarządzanie, politologię, pedagogikę... można mnożyć- również mają odpracować swoje studia a minimum stypendia? Stać nas na kształcenie ludzi, którzy nie będą pracować w zawodzie? Jak wszyscy to wszyscy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane