Nie rozliczyłeś się z podatku? Czynny żal może uchronić cię przed karą

autor: Maciej Suchorabski10.05.2017, 07:00; Aktualizacja: 15.05.2017, 19:31
Czynny żal adresuje się do naczelnika właściwego urzędu skarbowego

Czynny żal adresuje się do naczelnika właściwego urzędu skarbowegoźródło: ShutterStock

Brak złożonego zeznania podatkowego w terminie nie musi oznaczać automatycznego nałożenia grzywny na podatnika. Jeśli skorzystamy z instytucji czynnego żalu przed interwencją urzędników, prawdopodobnie nie poniesiemy żadnych konsekwencji.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • kks(2017-05-12 07:39) Zgłoś naruszenie 00

  art. 79 § 2 ? art. 80 § 3??? BRAWO! BRAWISSIMO!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Jan(2017-05-12 22:41) Zgłoś naruszenie 51

  Zapłaciłem podatek w 100 proc. w wymaganym czasie i zostałem ukarany za niewłaściwy według US formularz PIT mimo, że wyraziłem czynny żal i zostałem ukarany mandatem w wysokości 120 zł. Zatem przepisy ordynacji fiskus ma w poważaniu .....

  Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
 • skazany na własne życzenie(2017-05-16 14:00) Zgłoś naruszenie 21

  Nie rozliczyłeś się z podatku? Czynny żal może uchronić cię przed karą........ Co za bzdura !!! Co za propaganda !!! W skarbówce wystarczy zapłacić byle jaki podatek z poślizgiem jednodniowym aby skarbówka wytoczyła po paru miesiącach najcięższe działa przeciwko podatnikowi i pod groźbą doprowadzenia go w kajdanach przez policję wdrożyła zmusiła do zapłacenia kary finansowej. Nawet w sytuacji, gdy tytułem odsetek od nie zapłaconego podatku skarb państwa poniósł stratę w kwocie 5 groszy. Najlepszym rozwiązaniem jest udawać trupa albo emigranta i olać ich ciepłym płynem tak jak się to czyni po wypadku na drodze pod wpływem - zwiać i zapomnieć a jak ustalą rżnąć głupa. W 3 RP nie ma czegoś takiego jak "czynny żal". Są wpływowe papugi i gołębie pocztowe.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • wiedzący(2017-05-17 12:41) Zgłoś naruszenie 00

  Nie złożenie w terminie ustawowym (USTAWOWYM!, - nie urzędniczym) zeznania podatkowego stanowi formalno-porządkowe wykroczenie skarbowe z art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego. Autor tu dał plamę. Nie jedyną. Wykroczenie to polega nie na działaniu, a na zaniechaniu działania nakazanego przez ustawodawcę (USTAWODAWCĘ! - nie urzędnika). Dlatego jeśli podatnik zarejestrował się w urzędzie skarbowym jako podatnik podatku dochodowego, to z tej rejestracji wynika, że ma obowiązek złożyć zeznanie do końca kwietnia. Obowiązek ten jest urzędowi znany. Naruszenie tego obowiązku przez zaniechanie złożenia zeznania do końca kwietnia jest urzędowi znane ... z chwilą upływu tego terminu. I na zasadzie określonej w art. 16 § 5 kks czynny żal nie ma zastosowania do wykroczeń formalnych polegających na nie złożeniu w ustawowym terminie zeznania, bo urząd wie o tym fakcie już w dniu 1 maja. Złośliwi niech darują sobie uwagi o przesunięciu terminu ustawowego, jeśli przypada on w dzień wolny od pracy, bo nie o to tu chodzi.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane