statystyki

Ugoda przed notariuszem też z PIT

autor: Patrycja Dudek19.06.2017, 18:00
Minister finansów wyjaśnił jednak, że przepis zwalnia z PIT tylko ugody sądowe, a nie w formie aktu notarialnego

Minister finansów wyjaśnił jednak, że przepis zwalnia z PIT tylko ugody sądowe, a nie w formie aktu notarialnegoźródło: ShutterStock

Tylko ugody sądowe są zwolnione z podatku – orzekł NSA. Uzasadniając wyrok, sędzia Aleksandra Wrzesińska-Nowacka powołała się na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2006 r. (SK 51/06). TK wyjaśnił w nim, dlaczego ustawodawca nie zwolnił z PIT odszkodowań pozasądowych. Uznał, że stwarzałoby to ryzyko nadużyć.

– Ryzyka tego nie eliminuje podpisanie ugody przed notariuszem – powiedziała sędzia Wrzesińska-Nowacka. Wyjaśniła, że notariusz nie ma narzędzi, które pozwalałyby mu sprawdzić, czy nie dochodzi do nadużycia. Odmawia on podpisania aktu notarialnego tylko wtedy, gdy dochodzi do oczywistej sprzeczności z prawem.

Chodziło o podatnika, który w trakcie procesów sądowych (cywilnego i karnego) zgodził się na zawarcie przed notariuszem pozasądowej ugody. Na jej podstawie otrzymał odszkodowanie i zadośćuczynienie. W zamian zobowiązał się do wycofania pozwów. Uważał, że ugoda przed notariuszem może zostać uznana za równoważną z ugodą sądową i przez to jest zwolniona z podatku, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Podkreślał, że spór był rzeczywisty, nie fikcyjny, toczyły się bowiem procesy sądowe. Argumentował też, że notariusz jest osobą zaufania publicznego.


Pozostało jeszcze 18% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane