statystyki

Sprzedałeś nieruchomość? Nie zapomnij do 30 kwietnia złożyć PIT-39

autor: Patrycja Dudek16.04.2018, 08:29; Aktualizacja: 16.04.2018, 08:50
Jeszcze w ubiegłym roku PIT-39 składali fiskusowi wdowcy, którzy po śmierci małżonka stali się jedynymi właścicielami nieruchomości nabytej wcześniej do majątku wspólnego i szybko ją sprzedali.

Jeszcze w ubiegłym roku PIT-39 składali fiskusowi wdowcy, którzy po śmierci małżonka stali się jedynymi właścicielami nieruchomości nabytej wcześniej do majątku wspólnego i szybko ją sprzedali.źródło: ShutterStock

Sprzedaż po pięciu latach od nabycia nieruchomości nie podlega opodatkowaniu PIT. Ale nie zawsze jest jasne, jak określić moment nabycia. W ustawie nie ma definicji, nic nie ma też na ten temat w ministerialnych broszurach, a podatnicy wciąż toczą spory z fiskusem.

Eksperci są zgodni, że rezultat tych sporów powinien zostać zebrany w jedną spójną całość i przedstawiony do wiadomości podatników. I to najlepiej w formie objaśnień podatkowych (wydawanych na podstawie art. 14a par. 1 pkt 2 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa; t.j. Dz.U. z 2017 r. poz. 201 ze zm.; dalej: ordynacja podatkowa), które chronią podatników, podobnie jak interpretacje (indywidualne i ogólne).

– Mając na uwadze mnogość stanów faktycznych, brak precyzyjnych uregulowań oraz zważywszy na to, że przepisy dotyczą obrotu nieprofesjonalnego, Ministerstwo Finansów powinno wydać objaśnienia podatkowe, które pomogłyby podatnikom prawidłowo wywiązać się ze swoich obowiązków – uważa Tobiasz Szczęsny, doradca podatkowy, starszy konsultant w Gekko Taxens. Zwraca uwagę, że nie wszyscy podatnicy śledzą na bieżąco orzecznictwo i interpretacje podatkowe, a wiedza na temat tego, jak poprawnie rozliczyć podatek, powinna być ogólnodostępna i pewna. Za objaśnieniami podatkowymi opowiadają się też inni eksperci, m.in. Przemysław Antas, radca prawny i doradca podatkowy w Kancelarii ANTAS – jego zdaniem objaśnienia powinny uwzględniać tezy najnowszego orzecznictwa. Są jednak i tacy eksperci, którzy uważają, że objaśnienia to za mało i konieczne są zmiany w samej ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. [OPINIA]

Konkretnie chodzi o art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2018 r. poz. 200 ze zm.; dalej: ustawy o PIT). Wynika z niego, że jeżeli od nabycia nieruchomości (jej części, udziału, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu czy prawa wieczystego użytkowania gruntów) nie upłynęło 5 lat (liczonych od końca roku kalendarzowego), to powstaje przychód z odpłatnego zbycia. Tyle samo co przepis mówią przygotowane przez resort finansów broszury informacyjne – o opodatkowaniu przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i o tym, jak wypełnić PIT-39 – niestety posiłkowanie się tą ogólną regułą w praktyce jest niewystarczające – stwierdza Tobiasz Szczęsny. Podkreśla, że ustawa o PIT nie zawiera legalnej definicji pojęcia „nabycia nieruchomości”, a to ma przecież kluczowe znaczenie z perspektywy skutków podatkowych związanych z jej późniejszą sprzedażą.

Nie wiedząc bowiem, od jakiego zdarzenia liczyć okres 5 lat, podatnicy stoją przed nie lada dylematem: składać PIT-39 czy nie składać. A czasu na podjęcie decyzji pozostało niewiele, gdyż osoby, które w 2017 r. zbyły nieruchomości nabyte w latach 2012–2017, muszą poinformować o tym fiskusa na formularzu PIT-39 do 30 kwietnia 2018 r. Do tej daty trzeba też uregulować 19-proc. podatek od dochodu ze zbycia nieruchomości albo zadeklarować przeznaczenie całego przychodu z jej zbycia na własne cele mieszkaniowe (ulga mieszkaniowa). Aby podatnicy mogli świadomie podjąć decyzję w sprawie złożenia PIT-39, przedstawiamy kolejno różne sytuacje, w których rozstrzygnięto, jakie zdarzenie należy traktować jako nabycie nieruchomości.

Wdowcy

Jeszcze w ubiegłym roku PIT-39 składali fiskusowi wdowcy, którzy po śmierci małżonka stali się jedynymi właścicielami nieruchomości nabytej wcześniej do majątku wspólnego i szybko ją sprzedali. (pisaliśmy o tym w dodatku specjalnym „2 maja mija termin na złożenie PIT-39 i zapłatę podatku” z 24 kwietnia 2017 r., DGP nr 79/2017). Fiskus i część sądów administracyjnych uważali bowiem, że aby sprzedać dom czy mieszkanie bez PIT, wdowcy muszą odczekać kolejne 5 lat od śmierci małżonka. W przeciwnym przypadku (gdy sprzedaż następowała wcześniej) żądano PIT od dochodu ze sprzedaży odziedziczonej połowy.


Pozostało jeszcze 82% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • gd(2018-04-16 10:16) Zgłoś naruszenie 30

    19% podatku z tego tytułu to byłoby Janosikowe zdzierstwo na najwyższa skalę

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2018-04-16 09:29) Zgłoś naruszenie 21

    "PIT-39" (czyt. : kabel) , składa notariusz , oraz inne urzędnicze i instytucjonalne szuje . Mówi to , myckowemu reformatorowi cóś ???

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Rankingi i raporty

Galerie