statystyki

Obniżenie wieku emerytalnego: Najważniejsze punkty prezydenckiego projektu

autor: Oprac. K.W23.02.2016, 07:00; Aktualizacja: 06.04.2016, 10:25
Emeryt

Obniżenie wieku emerytalnego: Najważniejsze punkty prezydenckiego projektuźródło: ShutterStock

60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Tyle, w świetle prezydenckiego projektu, miałby wynosić wiek emerytalny. Głównym założeniem jest przywrócenie wieku emerytalnego sprzed 2012 roku. Końcem września projekt trafił pod obrady Sejmu. Proces legislacyjny stanął na badaniu założeń ustawy przez komisje sejmowe po I czytaniu.

reklama


reklama


Wielokrotnie, praktycznie na każdym moim spotkaniu słyszałem o potrzebie obniżenia w Polsce wieku emerytalnego, podniesionego do 67 roku życia – czytamy na stronie Prezydenta RP. - Zobowiązałem się, zawarłem taką umowę, dla mnie to umowa ze społeczeństwem. Podpisałem porozumienie, że wiek emerytalny zostanie obniżony, że złożę w tej sprawie jako Prezydent Rzeczypospolitej inicjatywę ustawodawczą – przypomniał Andrzej Duda. Jak zmieni się system emerytalny po wdrożeniu założeń prezydenckiego projektu?

Co może się zmienić?

Obowiązująca dziś ustawa z dn. 11 maja 2012 roku zakłada stopniowe podwyższanie i zrównywanie wieku emerytalnego aż do osiągnięcia dla obu płci wieku 67 lat. Pod ten przepis podlegają mężczyźni urodzeni po 31 grudnia 1947 roku oraz kobiety, które urodziły się po 31 grudnia 1952 roku. Nowe przepisy obejmą osoby kobiety urodzone po 1955 roku oraz mężczyźni urodzeni po 1950 roku. Projekt prezydencki obniża wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Warunkiem do uzyskania świadczenia byłby 25-letni okres podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentownemu.  Zmiany odczują także rolnicy, sędziowie i prokuratorzy.

Przywileje dla rolników, sędziów i prokuratorów

Inicjatorzy nowego projektu wskazują na wady dotychczasowego systemu emerytalnego sugerując nowe rozwiązania. Uznano, że zmiany wymaga przepis mówiący o ograniczeniach ws. wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej w systemie emerytalnym sędziów, rolników i prokuratorów. Obecnie rolnik ma ograniczoną możliwość przejścia na emeryturę jeśli nie osiągnął wieku emerytalnego. W prezydenckim projekcie ustawy zaproponowano bezterminowe przejście na emeryturę przez rolników, którzy ukończyli 55 lat i którzy posiadają co najmniej 30 letni okres podlegania ubezpieczeniu emerytalnemu.

Prawo do uposażenia z tytułu przejścia w stan spoczynku na swój wniosek zagwarantowano osobom, które spełniają określone warunki tj. ukończenie przez kobietę 55 lat (jednocześnie staż jej pracy musi wynosić co najmniej 25 lat) oraz ukończenie 60 lat przez mężczyznę, którego staż pracy jest nie krótszy niż 30 lat. Inicjatorzy projektu, chcą przywrócić stan sprzed 2012 roku oraz ówczesne, mniej restrykcyjne elementy systemu emerytalnego.

Poprawki do ustawy z 2012 roku

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że zmiana z 2012 roku nie była wynikiem debaty publicznej, a Sejm odrzucił wniosek o referendum w tej sprawie. Charakter przyjętych założeń miał wówczas „ekonomiczny charakter”.

Istotnym z punktu widzenia aktywności zawodowej jest zapis, mówiący, że nabycie uprawnień emerytalnych nie może być wyłączną przyczyną wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę. Osoby, które spełniają warunki do ubiegania się o emeryturę, mają możliwość kontynuowania aktywności zawodowej i opłacania składek na wyższe świadczenia emerytalne w przyszłości.

Kolejnym punktem prezydenckiego projektu miałby być powrót do przepisu sprzed 2012 roku, zgodnie z którym objęcie ubezpieczonego gwarancją otrzymania najniższego świadczenia emerytalnego byłoby uzależnione od osiągnięcia zróżnicowanego okresu składkowego i nieskładkowego.

- Ta ustawa przywraca wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (...). Ona daje prawo do emerytury, tzn. że jeżeli ktoś osiągnie wiek emerytalny i chce zacząć pobierać emeryturę, to może to zrobić. Ale może też - jeżeli ma taką wolę, jeżeli czuje w sobie siłę i ma takie możliwości, pracować dalej, po to, żeby mieć wyższą emeryturę, żeby się nadal realizować zawodowo. Jeżeli będzie miał inne życiowe plany, jeżeli się chce zająć wnukami, czy też w zupełnie inny sposób prowadzić swoje życie, w sposób pozazawodowy, może zacząć pobierać emeryturę. To będzie jego swobodna decyzja – czytamy na stronie Prezydenta RP.

Podstawa prawna: Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


Źródło:gazetaprawna.pl

Polecane

reklama

  • Mika(2016-02-23 11:14) Odpowiedz 513

    Gdyby Prezydent i Rząd naprawdę chcieli wprowadzić tę ustawę, to wystarczy kilka tygodni pracy w Sejmie /może nawet tylko kilka "nocek"/, szybki podpis prezydenta, dodatkowe 9 m-cy dla ZUS /przygotowanie programów/ i ustawa wchodzi od nowego 2017r. Gdyby chcieli... A przecież widać, że nic tak naprawdę nie robią, a właściwie robią wszystko, żeby nic nie zrobić w tym temacie. Osoby czekające na tę ustawę, to starsi ludzie, a tacy nie mają już zdrowia i sił, nie protestują na ulicach...

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • silon(2016-02-23 07:33) Odpowiedz 466

    Nie ma ustawy,nie ma przywrócenia wieku,nie ma woli prezydenta,nie ma spełnionej obietnicy,nie ma zaufania do rządu PiS,jest oszukiwanie osób otrzymujących w tej chwili połowę emerytury,jest gnojenie tych osób,jest karanie za długoletnia pracę.Nie ma demokracji,nie ma sprawiedliwego rządu,jest oszustwo i wyzysk.

  • an(2016-02-23 10:02) Odpowiedz 282

    Przywrócic wiek emerytalny to nie takie proste,Co Duda prezydent mógł naobiecywać?wszystko,ale jak rozkręcił się w tym państwie to tak mi się wydaję ,że jest Wdzięczny Tuskowi, że ludziom przedłużył wiek emerytalny,Pieniędzy zaoszczędzą.na tym. Myslę ,że calemu Pisowi na reke.bo nikt nić nie wygłasza i tego projektu nie porusza. .Dokładnie tak jak to Pan Morawiecki ostatnio powiedział twardej gwarancji nie było.

  • Patriota(2016-02-23 19:03) Odpowiedz 220

    No tak. Jedni musza pracowac 50 lat aby otrzymac 1/2 emerytury uprzywilejowanych,ktorzy emerytury wysokie biora przez 50 lat. To jest Polska. Kto kombinuje lub nalezy do grupy silnej ten ma. A inni coz. Niech do smierci pracuja.

  • zawód(2016-02-23 13:24) Odpowiedz 202

    Jutro w Sejmie podczas podsumowania premier powie że Ona się umawiała nie na 100 czy 200 dni ale na cztery lata, a to jest kłamstwo.

  • lolek(2016-02-23 09:15) Odpowiedz 183

    Jest też w Sejmie włączona nowa zamrażarka.

  • asasnn(2016-02-24 10:56) Odpowiedz 142

    Podstawową sprawą jest zlikwidowanie przywilejów dla różnych grup zawodowych . Dla mundurowych, dla rolników, sędziów itd. itd. Wszyscy pracownicy winni odprowadzać składki do ZUS. Każdy kto pracuje i ma dochód w Polsce musi płacić podatki w Polsce. Podatki należy obniżać, by aktywizować pracujących i likwidować szarą strefę. Uprościć przepisy, prawo. Każdy ma swoje konto emerytalne i sam winien decydować kiedy idzie na emeryturę. Pieniądze na koncie emerytalnym winny być dziedziczone. Kwota wolna od podatku winna być zwiększona. itd, itd.

  • maugerr(2016-03-01 15:17) Odpowiedz 123

    Prezydent obiecał P.Dudzie ze znajdzie się zapis o możliwościach przejścia na emeryturę po 40 latach pracy. Zgodnie z tym co zapisane jest w ich porozumieniu przedwyborczym.

  • dwa DUDY wprowadzili tyle obłudy???????(2016-02-23 20:13) Odpowiedz 104

    oszalał naród cały jak go POstkomuniści oszukały i leciał zagłosować na Dudę aby spełnił marzenia okradzionego polaka jak grzebie w śmietniku na stojaka.Tyle polskości mamy w sobie co każdy z osobna se uskrobie i po reformach wielu takich wypędzono ludzi ze stażem 45 lat w krzaki postsolidarnościowe chłopaki.Morał jest smutny a robol biedny i schorowany nadal grzebie w śmietniku----aż zagrają mu organy...i grzebie i czeka aż go klerykomani wyślą w podróż nieznaną----------------------------?

  • xxx(2016-03-11 08:04) Odpowiedz 82

    Skąd znowu propozycja przywilejów dla rolników , sędziów , prokuratorów ? Czy my w Polsce kiedykolwiek w końcu wyzwolimy się z tych komunistycznych nawyków przyznawania i konserwowania absurdalnych przywilejów ?

  • cwaniaczyles to masz(2016-02-28 00:19) Odpowiedz 80

    jesli pracowales na czarno albo na najnizsza krajowa a roznice brales pod stolem to teraz nie narzekaj, inni uczciwie placa skladki przez 35 lat i beda miec emerytury moze 50 zl wyzsze niz twoja, ale oni przez cale zycie oddawali panstwu 80 % tego co zarobili :(

  • xxx(2016-03-04 11:31) Odpowiedz 60

    No i cóż dalsze utrwalanie , konserwowanie i wzmacnianie różnej maści przywilejów , dla różnorakich beneficjentów . Konsekwentne utrwalanie podziału na lepszych i gorszych Polaków , na zasługujących na absurdalne przywileje i tych którzy maja ciężko harować na opłacanie konfitur dla beneficjentów ( sędziów , prokuratorów , rolników ...)

  • Inspektor Pracy(2016-02-24 11:27) Odpowiedz 63

    Najpierw trzeba zacząć od PRYJORYTETU -- priorytetów.! Trzeba określić składkowy max staż pracy który będzie uprawniał do wieku emerytalnego (oraz wyliczyć staż w oparciu o ilość faktycznie przepracowanych dni w tym świątecznych --bez dni zamiennie wolnych! Cz to będzie 50 lat ,czy 45 czy 40 pozostawiam Ustawodawcy --ale tacy ludzie pierwej przed Ustawowym wiekiem emerytalnym w ramach sprawiedliwości społecznej powinni iść na pełna emeryturę! Inaczej się nie godzi!

  • czytelnik(2016-04-21 10:36) Odpowiedz 50

    Rząd jednak wyprowadzi naród na ulice - dla nich najlepiej pracować do śmierci , składki przepadają .

  • benit(2016-05-16 22:23) Odpowiedz 40

    Nowela ustawy obniżająca wiek emerytalny - według słów premier Beaty Szydło - powinna zostać uchwalona przez Sejm po wakacjach.trzymamy za słowo i cierpliwie czekamy na tak bardzo oczekiwaną ustawę!!!

  • emeryt(2016-02-24 08:34) Odpowiedz 37

    A ja jestem szczęśliwy-właśnie otrzymałem decyzję p przyznaniu emerytury w kwocie 796 zł/netto/-otrzymam też waloryzację w kwocie ok.2,10 zł.A może mi coś jeszcze PiSda?

    Pokaż odpowiedzi (1)
  • 60+(2016-05-05 17:46) Odpowiedz 11

    60+! Niech PREZYDENT DUDA GŁUPA NIE PEŁNI ,RAZEM Z DUDĄ OD SOLIDARNOŚCI! TEGO OD S TO MAMY JUŻ DOŚĆ NIECH SPI......LA , ŻYJĄCY NA KARKACH NARODU JAK WIELU INNYCHH SP...LAJ, OSZUSCIE.WON!!!!GŁOSOWAŁEM NA PIS I JESTEM I BYŁEM,ALE JAK CO OBIELALI I SKŁAMALI TO POGONIMY!!!!!!60+!!!!PEWNE!!!!!

  • benit(2016-05-16 22:38) Odpowiedz 10

    Obniżenie wieku emerytalnego to dla większości priorytet dla tego głosowali na PIS gdy najpóźniej nie wejdzie w życie od 2017 roku to nie chcę krakać ale do końca kadencji mogą nie doczekać na własne życzenie!!!