statystyki

Niższy wiek emerytalny pod znakiem zapytania

autor: Bożena Wiktorowska04.05.2016, 07:24; Aktualizacja: 04.05.2016, 07:57
emeryt, emerytura

Już kilka razy wydawało się, że porozumienie jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.źródło: ShutterStock

Zaledwie pięć dni mają pracodawcy i związki zawodowe na ustalenie wspólnego stanowiska w sprawie prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego. Na 9 maja zostało bowiem wyznaczone spotkanie ostatniej szansy zespołu problemowego ds. ubezpieczeń społecznych Rady Dialogu Społecznego. Obecnie każda ze stron broni swojego stanowiska, nie godząc się na żadne ustępstwa.

– Jeśli nie uda się nam wypracować wspólnego stanowiska, wówczas rząd premier Szydło zdecyduje o ostatecznym kształcie projektu ustawy obniżającego wiek emerytalny. A tego chcieliśmy uniknąć, prowadząc burzliwe negocjacje w tej sprawie – wyjaśnia prof. Jan Klimek, przewodniczący zespołu problemowego.

A sprawa nie jest łatwa. Już kilka razy wydawało się, że porozumienie jest dosłownie na wyciągnięcie ręki. Obecnie nastąpił wyraźny podział. Forum Związków Zawodowych, Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność” oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych nie mają wątpliwości, że samo przywrócenie wieku do poziomu emerytalnego sprzed 2013 r. nie rozwiąże problemu osób pracujących w najcięższych warunkach.

– Konieczne jest także stworzenie możliwości wcześniejszego zakończenia pracy przez osoby mające długi staż pracy. Postulujemy wprowadzenie dla kobiet z 35-letnim stażem oraz mężczyzn z 40-letnimi okresami składkowymi możliwości skorzystania z prawa do emerytury bez względu na wiek – tłumaczy Wiesława Taranowska, wiceprzewodnicząca OPZZ.


Pozostało jeszcze 59% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (45)

  • Kasia(2016-05-04 09:31) Zgłoś naruszenie 9812

    A ja właśnie dlatego głosowałam na PiS. Mnie nie interesuje rozdawnictwo 500plus czy trzeba czy nie trzeba. Mnie interesuje zasłużona i zapracowana uczciwie emerytura. Której, jak widać nie dożyję.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • bez wyjścia (2016-05-04 08:18) Zgłoś naruszenie 7610

    Tylko sprawiedliwy system emerytalny to wysługa lat,płacenia składek.Człowiek który przepracował 40 lat,opłacał składki,powinien mieć dobrowolną możliwość przejścia na emeryturę .Ludzie ci są przepracowani,wypracowali kapitał ,który jest rozkradany przez emerytów po 20,25 latach pracy.Ludzie z takim stażem w wieku np 59+ pozostają bez pracy,bez żadnych środków do życia ,głód i nędza.Nikt ich nie zatrudni w tym wieku,zasiłek dla bezrobotnych skończył się i co dalej.Pozostają na łasce rodziny,czy o taką Polske walczyli w latach 1976,1980...........Gdyby wiedzieli wtedy o jaką Przeszłość walczą nie podnieśli by ręki na komunę.Tak to jest gorzka prawda.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • Bozena58(2016-05-04 08:32) Zgłoś naruszenie 5612

    No to najlepiej jak nie dojdą do porozumienia. Wtedy,mam nadzieję,że Prezydent podejmie uchwałę -60/65 lub 35/40 lat pracy bez względu na wiek.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • przykre ale prawdziwe(2016-05-05 12:44) Zgłoś naruszenie 554

    Obiecanki, cacanki, a wiek emerytalny w Polsce, gdzie po 40-ce już nie ma pracy, zwłaszcza dla kobiet jest najdłuższy w Europie. Polki po 60-ki są bardzo zaniedbane bo ani pracy ani emerytury, siwe włosy, ubrania z ciucharni, zdeptane buty a najczęściej taniocha za 50 zł typu adidas, spodnie i polar. Często trudno określić nawet płeć takiej osoby, niestety, jest to wina kolejnych rządów , spychających ludzi do świata zwierząt, nie mających żadnych potrzeb estetycznych. Czy można b upokorzyć kobiety zmuszając je pracować do 67 roku życia? czy taka osoba poradzi sobie na taśmie? A może na kasie przez 8 godzin? Nawet do dentystki w tym wieku strach iść, bo to wzrok już kiepski, ręka słaba i niepewna, dokształcania zero, bo nie ten wiek. Druga strona medalu to, że pracy nie ma dla młodych...KTO ZATRUDNI KOBIETĘ PO 60 ROKU ŻYCIA? A przecież za coś trzeba żyć. Czy ktoś może widział matkę czy żonę polityka, pracującą po 60-ce w markecie czy na taśmie, najwyżej w urzędzie na ciepłej posadzce, tyle że dla wszystkich takich miejsc nie starczy. Polki maja najgłupszą sytuację w UE i nie tylko, żadne państwo ościenne nie zafundowało kobietom tak upokarzających warunków jak Polska.

    Odpowiedz
  • I(2016-05-04 12:16) Zgłoś naruszenie 4722

    9 maja nizszy wiek to 55 lat kobieta i 60 lat męższczzna TAK SOBIE ZYCZA OBYWATELE RP

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • przedemeryt(2016-05-04 11:44) Zgłoś naruszenie 466

    Proponuję aby Pan Prezydent i Rząd ustosunkował się do mojej sytuacji odnośnie wieku emerytalnego. Mam 65 lat i 50 lat składkowego /po Szkole przy Zakładowej/ jak długo mam jeszcze pracować.

    Odpowiedz
  • Mari(2016-05-04 08:56) Zgłoś naruszenie 428

    Jak młodzi ludzie mają wypracować 40 lat kiedy obecny 30 latek 10 lat pracował na umowie zlecenie mając 60 lat miałby juz 40 lat pracy a tak będzie miał 30 .A jeżeli chodzi o starsze pokolenie osoby z tzw komuny mające dzisiaj 55plus i będące bez pracy mając wypracowane 25 lat i więcej Czekają na obiecany przez prezydenta powrót do starego wieku emerytalnego 60 65 lat ponieważ są bez środków do życia NIKT ICH W TYM WIEKU NIE ZATRUDNI

    Odpowiedz
  • leń(2016-05-04 12:12) Zgłoś naruszenie 352

    Rozwiązanie jest niezwykle proste! Taka emerytura ile odłożono składek!Można nawet po przedszkolu i bez wypłaty.

    Odpowiedz
  • at.(2016-05-04 13:39) Zgłoś naruszenie 2849

    Wiek emerytalny powinien być równy dla obu płci , powiedzmy 64 l.

    Odpowiedz
  • przykre ale prawdziwe(2016-05-05 16:23) Zgłoś naruszenie 2713

    Czy można b upokorzyć kobiety zmuszając je pracować do 67 roku życia? Wiele z nich w tym wieku juz ma poważne dolegliwości . Czy taka osoba poradzi sobie na taśmie? A może na kasie przez 8 godzin? Nawet do dentystki w tym wieku strach iść, bo to wzrok już kiepski, ręka słaba i niepewna, dokształcania zero, bo nie ten wiek. Druga strona medalu to, że pracy nie ma dla młodych...KTO ZATRUDNI KOBIETĘ PO 60 ROKU ŻYCIA? A przecież za coś trzeba żyć. Czy ktoś może widział matkę czy żonę polityka, pracującą po 60-ce w markecie czy na taśmie, najwyżej w urzędzie na ciepłej posadzce, tyle że dla wszystkich takich miejsc nie starczy. Polki maja najgłupszą sytuację w UE i nie tylko, żadne państwo ościenne nie zafundowało kobietom tak upokarzających warunków jak Polska.

    Pokaż odpowiedzi (5)Odpowiedz
  • jk(2016-05-05 00:00) Zgłoś naruszenie 261

    Mòwienie tylko i wylacznie o wieku emerytalnym jest bezsensowne, podnoszenie go tak jak to zrobila PO albo obnizanie go jak zamierza PIS bez dokonania reformy organicznej calego systemu emerytalnego swiadczy o braku kompetecji wladz albo o ich glupocie. Nastal czas aby glosno powiedzec, ze nasz system emerytalny jest niewydolny finansowo, niesprawiedliwy spolecznie , dlatego nalezy jak najszybciej dokonac reformy gdyz jest dlugogenny i dzieli spoleczenstwo. Po pierwsze nalezy zlikwidowac przywileje emerytalne , okolo 2 milionòw ludzi zyje na koszt innych kategorii - Sily mundurowe , politycy wszelkich szczebli, bazowie zwiazkòw zawodowych i firm panstwowych, biurokracja na kierowniczych stanowiskach, kosciòl, gòrnictwo, rolnictwo, wymiar sprawiedliwosci, na pewno jeszcze cos pozostalo. Koszty tych przywilejòw ida w miliardy. Nastepnie nalezy zlikwidowac OFE. Po trzecie nalezy dokonac audytu ZUS-u i ograniczyc koszty jego dzialalnosci do niezbednego minimum tak aby skladki emerytalne nie byly przejadane przez biurokracje. Teraz dopiero nalezy zabrac sie do ustalenia wieku emerytalnego, ktòry powinien sie bazowac na realnej sredniej wiekowej umieralnosci kobiet i mezczyzn a nie na hipotetycznym wzroscie dlugosci zycia. W Polsce sredni wiek umieralnosci mezczyzn wynosi 74,5 roku , kobiet 79 lat. Co to oznacza? - latwo policzyc, jesli mezczyzna ma przykladowo 62 lata bedzie pobieral emeryture przez 12,5 roku, kobieta przez 17 lat.. Powinno dzialac prawo o elastycznym przechodzeniu na emeryture od 60 roku zycia w oparciu o srednie wiekowe umieralnosci dla kobiet i dla mezczyzn, rokrocznie uaktualniane. Emerytury nie powinny byc opodatkowane. Kazdy na podstawie wlasnej sytuacji zyciowej w oparciu o zdeponowany kapital skladkowy powinien miec mozliwosc przejscia na emeryture z klauzula, ze emerytura nie moze byc nizsza od poziomu ubòstwa, jesli tak to nalezy pracowac dluzej. Z drugiej strony nalezy wprowadzic gòrny poziom wysokosci emerytury tak jak to jest w innych panstwach przykladowo w USA badz w Niemczech.

    Odpowiedz
  • demograf(2016-05-05 09:39) Zgłoś naruszenie 2423

    Niższy wiek emerytalny pod znakiem zapytania? Prawidłowo.

    Odpowiedz
  • jaro(2016-05-04 14:59) Zgłoś naruszenie 232

    I tak trzymać BRAWO OPZZ ! PIS jak przednia ekipa dużo obiecuje a konkretów brak !

    Odpowiedz
  • no tak(2016-05-04 12:11) Zgłoś naruszenie 1833

    Kobieta po 35 latach czystej pracy gdy urodziła co najmniej dwoje dzieci a mężczyzna 40 lat czystej pracy oczywiście chorobowe inne nieświadczenia pracy odliczane !

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Dykruminowane kobiety ur. w 1953 (2016-05-04 13:52) Zgłoś naruszenie 1515

    Czy Prezydent naprawi art. 25 ustawy emerytalnej. KOBIETY UR. W 1953 przepracowały ponad 35 lat i mają wymagany wiek ale nie mogą przejść na powszechną emeryturę bo IM zabiera się z kapitału początkowego. CZY USTAWA MOŻE DZIAŁAĆ PIĘĆ LAT WSTECZ???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Jaa(2016-05-04 10:59) Zgłoś naruszenie 150

    Naczy jak będzie ktoś miał i wiek i lata to ma nie dostać emerytury?

    Odpowiedz
  • tak się rozmarzyłam(2016-05-04 20:29) Zgłoś naruszenie 1219

    Tak się rozmarzyłam : Polki i Polacy mają duży wybór w miejscach pracy, zarobki adekwatne do cen, wszyscy płaca równo do skarbówki i ZUS-u, a po latach aktywności zawodowej idą na zasłużona emeryturę i...żyją jak niemieccy emeryci...ech... A co do planów Rządu uważam, że kobiety powinny mieć taki sam staż jak mężczyźni i taką sama emeryturę. Wszyscy (podobnie, jak w Szwecji) powinni mieć możliwość wyboru , np. w wieku 60 lat przejścia na emeryturę lub pracowania dalej...I nie ma tu nic do rzeczy płeć. Jako kobieta nie zgadzam się na taką dyskryminację- kilka lat wcześniej na przejścia emeryturę to przecież niższe świadczenia( a ZUS jeszcze je obniży -bo przecież kobiety statystycznie żyją dłużej ?Tylko kiedy robiono te badania?- Nekrologi na cmentarzach zaprzeczają tym twierdzeniom). Moim zdaniem powinno się przede wszystkim zlikwidować różnice w płaceniu składek, np. w Kursie lub w wcześniejszych emeryturach w mundurówce ( bo niby dlaczego ma mnie ktoś okradać z moich świadczeń?).Nie zgadzam się tez na zrównywanie wypłacanych świadczeń emerytalnych( tzw. emerytur socjalnych) . Znam wielu dobrze prosperujących przedsiębiorców ,którzy wszystko co mogą wrzucają w koszty, płacą minimalne składki do ZUS-u i maja dostać podobna emeryturę ,bo im się należy..? Reasumując- emerytura zależna od wpłaconych składek ,po równym stażu dla kobiet i mężczyzn, z możliwością przejścia na wcześniejsze świadczenia ,np. w wieku 55-60 lat. Tym problemem ,którym powinien zająć się Rząd w pierwszej kolejności to efektywna i równoprawna ściągalność podatków oraz ograniczenie szarej strefy. Zupełnie nie pojmuję dlaczego nadal nie płacą niektórzy wybrańcy władz składek na NFZ i przymyka się oko na dochody ludzi niewiadomego pochodzenia.

    Odpowiedz
  • tylko łatwe zadania są najbardziej skomplikowane,(2016-05-04 20:46) Zgłoś naruszenie 1110

    jeżeli państwo musi oddać zaoszczędzony grosz obywatelowi /emerytura/.Przecież ludzie nie zawierali umowy z pracodawcami,związkami i.t.p,,,tylko z państwem które gwarantowało za składki emeryturę.Zaistniało bezprawie w tej materii poparte przez TK co jest niezgodne z konstytucją.Poprostu kobiety obecnie odchodzą w wieku 62 lat a mężczyznom dać ze starej ustawy 65 lat.Dokładać kobietom co drugi rok wydłużenie o rok aby zrównać wiek emerytalny.Znieść z ustawy emerytury połowiczne i w ich miejsce dać K/M=40 lat składkowych i ograniczyć wiekiem kobieta 60 lat,mężczyzna 63 lata i sprawa rozwiązuje się szybko i sprawnie bez wiekszego uszczerbku nabudżecie państwa.Tylko trzeba chcieć a nie blokować wszystko co tylko możliwe dla obywatela.....

    Odpowiedz
  • xxx(2016-05-07 12:42) Zgłoś naruszenie 112

    Sens mają tylko i wyłącznie jednakowe warunki nabywania uprawnień emerytalnych bez względu na wykonywany zawód jak i bez względu na płeć. Inne rozwiązanie to kontynuacja utrzymywania niesprawiedliwych , absurdalnych przywilejów emerytalnych. Jak długo jeszcze będziemy niewolnikami myślenia o konieczności obrony komunistycznych patologii. Oprzytomnijmy ,popatrzmy jak inne liczne i lepiej zorganizowane państwa te kwestie uregulowały. Przeanalizujmy też zapisy naszej konstytucji ( szczególnie art. 32 i 33 ) to może wówczas zrozumiemy w końcu w jakim to kierunku nasze zmiany w systemie emerytalnym winny ewoluować.

    Odpowiedz
  • wieloletni pracownik bez praw(2016-06-30 17:45) Zgłoś naruszenie 70

    PO przepracowaniu 35 lat przez kobiety i 40 lat przez mężczyzn, traktując ten staż, jako osobną przesłankę do uzyskania prawa do emerytury. Tyle lat pracy wystarczy. Uchwalić ustawę i się nie lenić ,nie czekać aż minie kadencja! ZUS – Zakład Utylizacji Składek

    Odpowiedz