statystyki

Prawo do pomostówki tylko za ciężką pracę

autor: Bożena Wiktorowska22.12.2014, 07:50; Aktualizacja: 22.12.2014, 07:55
319,2 tys. - za tylu pracowników pracodawcy opłacają składki na Fundusz Emerytur Pomostowych

319,2 tys. - za tylu pracowników pracodawcy opłacają składki na Fundusz Emerytur Pomostowychźródło: ShutterStock

Wykaz stanowisk, na których jest wykonywana praca uprawniająca do emerytury pomostowej, powinien zawierać tylko takie miejsca, gdzie faktycznie występują szkodliwe warunki. Tak wynika z najnowszego orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Pracownik zakładu wzbogacania rudy był zatrudniony na etacie w pełnym wymiarze czasu pracy na stanowisku automatyka. Do jego obowiązków należało utrzymanie sprawności technicznej elementów automatyki występujących w urządzeniach kontrolno-pomiarowych, aparaturze regulacyjnej, która kontrolowała proces przeróbki rudy. Zainteresowany przez wiele lat wykonywał zadania, które na podstawie przepisów obowiązujących do końca 2008 r. były kwalifikowane jako praca wykonywana w szczególnych warunkach. W efekcie zatrudnionemu przysługiwało prawo do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej.

Sytuacja się zmieniła po wejściu w życie ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. z 2008 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.). Na podstawie nowych przepisów pracodawca miał obowiązek przygotować wykaz stanowisk, na których jest wykonywana praca uprawniająca do nowego rodzaju świadczenia (tj. emerytury pomostowej). Firma zatrudniająca automatyka zleciła więc ekspertom zbadanie zagrożeń w jego miejscu pracy. Okazało się, że czynności wykonywane przez mężczyznę nie mogą być uznane za ciężką pracę. Ustalono bowiem, że w jego przypadku efektywny wydatek energetyczny w ciągu zmiany nie przekracza 6,3 tys. kJ, tymczasem ustawodawca przyznał prawo do emerytur pomostowych osobom, u których ten wskaźnik wynosi – w przypadku mężczyzn – ponad 8,4 tys. kJ.


Pozostało jeszcze 51% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (11)

  • zrezygnowany(2015-01-03 19:28) Zgłoś naruszenie 40

    40 lat w warunkach, do 2008 r uznawanych za szkodliwe i co?.Ano nakaz pracy do 67 roku życia. Toż to wyrok śmierci!!!. Pomostówka, to zaledwie jałmużna, nie emerytura, a wcześniejsza się nie należy, mimo 24 lat przepracowanych w "szkodliwym" do końca 1998r. Rzygać się chce na taką demokrację, która zmusza mnie do wychwalania socjalizmu, który szanował moje zdrowie.

    Odpowiedz
  • jan(2014-12-22 15:09) Zgłoś naruszenie 20

    eutanazaja rozwiaze problem bo ciezko pracuja tylko biali niewolnicy a przepisy ustalaja żydki ktorzy tej roboty nie wykonuja albo nie maja pojecia

    Odpowiedz
  • popieram 1....przypuszczam że aktu złodziejskiego(2014-12-22 18:27) Zgłoś naruszenie 20

    na ludziach ze spełnionymi warunkami do 2008r. mającymi niekidy zszarpane zdrowie w tych warunkach pracujac 20 lat,po 2008r.uznanych w duzej cześci za nie byłe wprowadzając zaporowy 1 dzień pracy w nowych warunkach/wymyślonych i do końca nie skontrolowanych przez PIP/inaczej można nazwać geszeftem na ludziach ciężko pracujących w PRL-u.

    Odpowiedz
  • palonca doopa(2015-07-05 11:28) Zgłoś naruszenie 20

    Głosujcie Polaczki na PO to będziecie tyrać do zasr... śmierci

    Odpowiedz
  • a na to wszystko my pracujemy(2014-12-25 11:59) Zgłoś naruszenie 10

    Można też iść do mundurówki - i zostać np. sekretarką komendanta albo rzecznikiem prasowym albo magazynierem albo objąć jakąś inną niezwykle 'niebezpieczną' funkcję. I się nie orobił, a emeryturka po 20 latach. Oczywiści z zaliczeniem niezwykle 'niebezpiecznej' szkoły.

    Odpowiedz
  • gdzie taka tasma istnieje?(2014-12-30 11:04) Zgłoś naruszenie 10

    słyszałem że pracodawcy pod dyktando ustawy pomostowej likwidują stanowiska aby nie płacić składek na fundusz FEP do zusu.

    Odpowiedz
  • Robol(2014-12-24 08:47) Zgłoś naruszenie 10

    Taaaaak. Ciężkie warunki pracy, np. w mudnurówkach (policja, straż, wojsko itp.) - 15 lat jak to "oni mówią - charówy" i wątroba wysiada od darmochy. I nich nikt nie mówi że trzeba było zostać mundurowym - taka odpowiedź to brak argumentów. Ja chcę równych zasad dla wszystkich a nie przywileju. No chyba że pod czapeczką oliwka wyschła a w dyńce zamiast szarych ... lata groszek.
    Wesołych Świąt.

    Odpowiedz
  • Benek(2014-12-22 15:12) Zgłoś naruszenie 00

    "...ustawodawca przyznał prawo do emerytur pomostowych osobom, u których ten wskaźnik wynosi – w przypadku mężczyzn – ponad 8,4 tys. kJ..." Kryminaliści dorabiający na delegacjach i oszustwach z kilometrówką stanowią prawo w tym jajcarskim kraju.

    Odpowiedz
  • a ile kalorii spala policjant,klawisz i inni .....(2014-12-22 19:33) Zgłoś naruszenie 00

    namaszczeni w ustawie pomostowej---Smiechu warte te wypociny pismackie.

    Odpowiedz
  • Robotnica(2014-12-29 14:58) Zgłoś naruszenie 00

    U nas pracują w biurze 2 panie prowadzone od 25 lat na stanowiskach robotniczych, tasmy na oczy nie widziały, tylko po to żeby iść na wczesniejsza emeryturę. Może takimi przypadkami zajmie się PIP??

    Odpowiedz
  • Antonow(2015-01-05 19:45) Zgłoś naruszenie 00

    Kezraj b
    Paszoł won , na głupka tron , Panie i Panowie , najciężej pracują , Ci co głosują .

    Odpowiedz