statystyki

SN: Wcześniejsza emerytura dla osób wykonujących pracę w szczególnych warunkach w pełnym wymiarze czasu

autor: Bożena Wiktorowska17.02.2015, 07:30; Aktualizacja: 17.02.2015, 08:27
SN zwrócił uwagę, że istotną część zatrudnienia stanowiły czynności typowe dla pracy hydraulika-montera wykonywane wewnątrz budynków, więc trudno jest mówić o pracy w szczególnych warunkach.

SN zwrócił uwagę, że istotną część zatrudnienia stanowiły czynności typowe dla pracy hydraulika-montera wykonywane wewnątrz budynków, więc trudno jest mówić o pracy w szczególnych warunkach.źródło: ShutterStock

Pracownik nie może się ubiegać o wcześniejszą emeryturę, jeśli nie wykonywał pracy w szczególnych warunkach w pełnym wymiarze czasu pracy – uznał Sąd Najwyższy.

W 2013 r. zainteresowany złożył do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury. Podstawą wystąpienia były świadectwa pracy potwierdzające okresy zatrudnienia w szczególnie szkodliwych warunkach w okresie od 6 listopada 1973 r. do 15 października 1995 r. Mężczyzna we wskazanym przedziale czasowym wykonywał obowiązki w przedsiębiorstwie państwowym na stanowisku montera instalacji sanitarnych oraz brygadzisty odpowiedzialnego za montowanie instalacji sanitarnych. Każdego roku – od marca do grudnia – pracował w wykopach, układając rury żeliwne, betonowe, kamionkowe i azbestowe, latem zaś dodatkowo w oddawanych do użytku budynkach. We wrześniu 1987 r. pracodawca nałożył na niego jeszcze obowiązek zajmowania się uczniami z zasadniczej szkoły zawodowej. Z tego tytułu otrzymywał dodatkowe wynagrodzenie. Z dokumentów złożonych do ZUS wynikało, że zainteresowany przez kilkanaście lat kierował brygadą składającą się od 4 do 6 instalatorów. Przy czym zakład dokładnie sprawdził, jakie prace faktycznie wykonywał zainteresowany.


Pozostało jeszcze 66% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (9)

  • rząd tuska ograbił przyszłych emerytów !!!!!!!!!!!(2015-02-17 17:39) Zgłoś naruszenie 20

    zabrał spełnione warunki do 2008r. w zamian za dopłatę do kapitału początkowego.Geszewt na skalę światową w okradaniu ludzi=nagroda brukseli???

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • jan(2015-02-22 06:42) Zgłoś naruszenie 20

    przepisy o warunkach szkodliwych i zawodach z tym zwiazanych pisali ludzie ktorzy nie maja pojecia o warunkach szkodliwych i do dzisaj czesto w sadach rozprawy trwaja latami , wzglednie wydawane na nie korzysc emeryta
    sądy staja po stronie zusu sam wiem bo 2 lata z zusem spotykalem sie sądzie roznych instancji aby potem w najnizszej wygrac a chodzilo ile monter sanitarny - spawacz tak bylo na świadectwie pracowal jako spawacz a ile jako monter pozdrawiam wszystkich w procesach z zusem

    Odpowiedz
  • bargiel1(2015-02-17 14:04) Zgłoś naruszenie 21

    co ty pleciesz, ja pracowałem 35 lat w 18 z-dach i wpłaciłem do zus ok. 2 miliony , więć do tego trzeba dodać odsetki za 35 lat, to lekko licząc 4 miliony, czy ja to kiedykolwiek dostaję? większość moich pieniędzy zjadają urzędnicy, sędziowie politycy adwokaci i inna hołota.

    Odpowiedz
  • Niewolnik pańszczyźniany III R...y PO(2015-02-17 11:25) Zgłoś naruszenie 00

    Wcześniejsza emerytura tylko dla uprzywilejowanych TUSKOeBUZKA.
    Reszta hołoty robić ma na nich do wieku 67 lat.

    Odpowiedz
  • Rub-Rum(2015-02-17 13:10) Zgłoś naruszenie 00

    STANDARDEM POWINIEN BYĆ S T A Ż PRACY - 40 LAT W PEŁNYM WYMIARZE CZASU PRACY - Z ODCHYLENIAMI:
    - DLA PRACY WYKONYWANEJ W WARUNKACH SZCZEGÓLNIE NIEBEZPIECZNYCH LUB SZKODLIWYCH Z ZASTOSOWANIEM (-) PRZELICZNIKA 1,5 - 2,0. NP. W GÓRNICTWIE DOŁOWYM, WYTWÓRNI ART CHEMICZNYCH - W OTWARTYCH PROCESACH, PRACACH NA WYSOKOŚCI I OTWARTYCH PRZESTRZENIACH NP ENERGETYCY, RATOWNICY, STRAŻACY, POLICJA INTERWENCYJNA ITD.
    - DLA PRACY WYKONYWANEJ W WARUNKACH PEŁNEGO KOMFORTU - Z PRZELICZNIKIEM 0,9 DLA MĘŻCZYZN. DLA KOBIET-MATEK + OKRES POŁOGU I NALEŻNEGO URLOPU WYCHOWAWCZEGO Z PRZELICZNIKIEM 1,5-2,0. NA KAŻDE DZIECKO.

    Odpowiedz
  • i(2015-02-25 07:44) Zgłoś naruszenie 00

    Co do wyszczególnionych warunków pracy to powinno sie na nowo przedyskutowac bo to nie wiąże sie ze sprawiedliwym ujęciem tych warunków które dotychczas są brane pod uwagę Przeciez lata pracy do 1990 roku były latami szczególnymi w takich zawodach jak np sprzedawca salowe w szpitalach itd Atych nikt nie uwaza bierze sie za obecne warunki pracy a to chyba za wiele

    Odpowiedz
  • doradca(2015-02-28 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    Wcześniejsza emerytura dla POLITYKÓW za ciężką pracę oraz dla polityków z UE .

    Odpowiedz
  • kw(2015-02-17 15:03) Zgłoś naruszenie 01

    Urzędnicy ZUS nie są opłacani ze składek ZUS, tylko z budżetu skarbu państwa. Jest to zasadnicza różnica.

    Odpowiedz