statystyki

ZUS wysyła emerytów po pieniądze do sądów

autor: Bożena Wiktorowska02.01.2013, 07:02; Aktualizacja: 02.01.2013, 08:39
  • Wyślij
  • Drukuj
Rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotycząca uzyskania prawa do emerytury bez rozwiązania stosunku pracy.

Rozprawa przed Trybunałem Konstytucyjnym, dotycząca uzyskania prawa do emerytury bez rozwiązania stosunku pracy.źródło: PAP

Do 22 lutego 2013 r. dorabiający emeryci powinni złożyć wnioski do sądów o wznowienie postępowania w sprawie zawieszonych wypłaty. Dotyczy to osób, które zaskarżyły decyzję ZUS.



– Wydawało się, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego szybko zakończy sprawę i wszyscy emeryci dostaną pieniądze. Nic bardziej mylnego – twierdzi Marian Strudziński, emeryt z Radomia walczący z ZUS.

Sprawa dotyczy kilku tysięcy osób, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2011 r. Na podstawie wówczas obowiązujących przepisów osoby te miały prawo łączyć pobieranie świadczenia z pracą zawodową bez konieczności zwalniania się u dotychczasowego pracodawcy. Nakaz rozwiązania stosunku pracy wprowadził dopiero art. 28 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o finansach publicznych (Dz.U. nr 257, poz. 1726), który jednak został uznany za niezgodny z ustawą zasadniczą (sygn. akt K2/12).

Wyrok w tej sprawie Trybunał Konstytucyjny wydał 13 listopada 2012 r. Opublikowano go w Dzienniku Ustaw z 22 listopada 2012 r., pozycja 1285. Od następnego dnia zaczęło się odliczanie terminów ważnych dla emerytów. ZUS wydał w tej sprawie komunikat, z którego wynikało, że osoby, które nie odwołały się do sądu, mogą złożyć wniosek o wznowienie postępowania do 24 grudnia 2012 r. Natomiast pozostali mają na złożenie wniosku do 3 miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku przez TK, czyli do 22 lutego 2013 r. Tu jednak zaczęły się schody.

– ZUS zamiast w prosty sposób wyjaśnić, co trzeba zrobić, zaczął takim osobom wysyłać decyzje o odmowie wszczęcia postępowania – wyjaśnia Karolina Miara, adwokat z Warszawy.

Jeden z takich dokumentów otrzymała mieszkanka zachodniej Polski (dane do wiadomości redakcji). ZUS stwierdza w nim, że odmawia wszczęcia postępowania w sprawie wznowienia wypłaty emerytury. Co prawda wniosek został złożony w terminie, ale ZUS sprawą nie będzie się zajmować. Żądanie wznowienia postępowania administracyjnego powinno być bowiem skierowane w formie skargi do sądu, który wydał wyrok w sprawie zawieszenia świadczenia. Zainteresowana może także odwołać się o przesłanej decyzji do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.

O sprawdzenie zasadności tak wydanej decyzji zwróciliśmy się do ekspertów.

– Jest ona wadliwa, bowiem organ rentowy powołał się na przepisy kodeksu postępowania cywilnego niemające zastosowania w tym przypadku. Natomiast sama intencja tego dokumentu jest czytelna – tłumaczy Paweł Pelc, radca prawny, wiceprezes Agencji Ratingu Społecznego.

Ze względu na to, że w sprawie naszej czytelniczki już zapadło prawomocne orzeczenie, wniosek nie powinien być składany do ZUS.

– Aby nie tracić terminu, wskazane jest jego wniesienie do sądu wyższej instancji, który orzekał w sprawie. Jednak niezależnie od tego, ze względu na enigmatyczność uzasadnienia, co może naruszać m.in. zasadę zaufania uczestników do władzy publicznej, można skorzystać z trybu odwoławczego wskazanego w najnowszej decyzji ZUS – dodaje Paweł Pelc.




  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut.

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Komentarze: 29

  • 1: senior z IP: 77.252.248.* (2013-01-02 12:41)

    POD RZĄDAMI PO - PSL wyrok TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO nie jest wykonywany !!! a ilu emerytów nic o tym nie wie - MEDIA TEŻ MILCZĄ LUB KRĘCĄ, jak ten ZUS . nIE ZOSTAWIMY TEGO, sprawa nie wykonywania wyroku pójdzie dalej ...

  • 2: kij z IP: 109.207.101.* (2013-01-02 12:53)

    emerytura i praca,jak umierz pracowac to pracuj a nie zus,pierdza madony w biurze bo stare,łopata i rowy kopac,do prywaciarza wylecza was predko
    siedza w szkole bo cieplutko,znam to NIEROBY
    jedni schorowani pracuja az zyły im wychodza a zus ich olewa
    ja bym wam dał emerytury i prace,zwolnic
    ZWOLNIC!!!
    A POTEM SZUKAJ SOBIE GDZIE INDZIEJ
    panoczku i paniusio wytapetowani kreaturzysci

  • 3: emeryt z IP: 78.131.158.* (2013-01-02 14:00)

    Ww urzędach aż roi się od straszawych emerytów, którzy ledwo trzymają długopis w ręku bo na komputerze ani me ani be i mają emeryture i pobory a młodzi szlifują chodniki za pracą, wstyd

  • 4: W kraju rxządzonym przez bolszewików z IP: 89.231.29.* (2013-01-02 14:08)

    i sowieckich psów, biedni starsi ludzie musza sie po sadach włóczyc, a bandyci bryluja u pijaka Kuźniara w TVN24.

  • 5: Prawo po polsku z IP: 217.173.186.* (2013-01-02 22:53)

    Karygodne jest to w jak sposób ZUS stara się uniknąć wypłaty należnych emerytur.
    Powinna być wydana ustawa nakazująca dokonania wypłaty wstrzymanych przez ZUS świadczeń.
    Taki obecny stan jest wręcz przestępczy i kryminalny.

  • 6: Real 1953 z IP: 195.90.127.* (2013-01-03 12:07)

    W Polsce najwyzsze emerytury maja Ci co nie płaca skłądek na ubezpieczenie emerytalne ( mundurowi , sedziowie , prokuratorzy , politycy ...)- są z nich zwolnieni. Najmniejsze swiadczenia mają natomiast Ci , którzy na bieżaco opłacaja najwyższe procentowo składki emerytalne ( powszechny system emerytalny ). Ci w/w co sa zwolnieni z opłacania składek emerytalnych maja równiez uprawnienia do znacznie wcześniejszego niż ogół (Ci z powszechnego systemu emerytalnego) odchodzenia na emerytury. .
    Najbardziej obciążeni kosztami zabezpieczenia emerytalnego w wiekszości nie dożyją też wieku emerytalnego w przeciwieństwie do tych którzy sa zwolnieni z opłacania składek emerytalnych.
    Premier Tusk , Prezydent Komorowski i im podobni zadbali i interesy i interesiki swoje , swoich kolesi , oraz tych którzy maja stac na straży utrzymania tych absurdalnych przywilejów.
    Trudno mi zrozumieć dlaczego społeczeństwo toleruje taki nikczemny wyzysk i niesprawiedliwość, dlaczego pozwala traktować sie jak niewolników ? Dlaczego nie odeśle swoich oprawców i krzywdzicieli tam gdzie jest miejsce dla takich hipokrytów i nikczemnych typów ?.
    Kiedy w końcu się zbuntuje i wyegzekwuje swoje elementarne prawo do równego i godnego traktowania.

  • 7: Ryszard/1945 Olsztyn z IP: 89.71.160.* (2013-01-03 18:43)

    Real 1953, popieram i podpisuję się pod tym co napisałeś, wiesz do czasu lud siedzi cicho, tylko jak już lud wybuchnie do jak zwykle dostanie pierwszy po tyłku a ciemiężyciele pochowają się gdzieś po kątach i będą obserwować kiedy mogą wyjść z ukrycia i dalej doić nieswoją kasiorę.

  • 8: lili z IP: 79.189.220.* (2013-01-04 07:49)

    Najwyraźniej Trybunał Konstytucyjny w tym Kraju nic nie znaczy!!! ZUS uważa się, za instytucję ponad prawem!!! A premier nic na to! Tak ma byc w tym Kraju?1

  • 9: Krystyna z IP: 77.116.246.* (2013-01-04 09:38)

    To jak to wreszcie jest z tymi zawieszonymi emerytami? Wyrok TK przywrocil nalezne nam swiadczenia a ZUS kieruje nas do sadu? Ja tego nie rozumiem. Moze Gazeta Prawna wyjasni jeszcze raz o co chodzi i dlaczego.

  • 10: XXYYZZ z IP: 83.10.109.* (2013-01-04 12:46)

    @ Krystyna
    To jest zwykła sztuczka prawniczo-psychologiczna!
    Przeciętny obywatel unika sądów - z lęku, niewiary w sprawiedliwość, niechęci do procedur. I ze znajomości takiej postawy korzysta obecne prawo.
    Jak zawiesić/zabrać to z mocy generalnego prawa, a jak oddać, to indywidualne procesy!
    Znikomy % emerytów pójdzie do sądu "kopać się z koniem".

    To tak jak, czasami, my mamy udowodniać, że nie jesteśmy złodziejami!
    A z logiki wynika, że gdy z mocy prawa zabrano, a prawo to zostało anulowane, to z mocy prawa należy oddać... ale to zbyt proste, a nasze prawo w POlsce wymyka się logice!

Dowiedz się więcej

Prawo na co dzień

Galerie