statystyki

2013 rok: Koniec wcześniejszych emerytur dla kobiet

autor: Bożena Wiktorowska24.10.2012, 07:05; Aktualizacja: 24.10.2012, 08:28
  • Wyślij
  • Drukuj
W 2013 r. prawo do wcześniejszej emerytury zachowają tylko kobiety urodzone w 1953 roku.

W 2013 r. prawo do wcześniejszej emerytury zachowają tylko kobiety urodzone w 1953 roku.źródło: ShutterStock

Jeszcze tylko w przyszłym roku kobiety z długim stażem ubezpieczeniowym, które nie ukończyły 60 lat, będą mogły przejść na wcześniejszą emeryturę pracowniczą z ZUS.

reklama


reklama


Od 2014 r. nie będzie już można starać się o wcześniejszą emeryturę pracowniczą. Obecnie zainteresowanie takimi świadczeniami jest duże. W 2011 r. aż 26,7 proc. wszystkich kobiet składających wnioski o emerytury miało od 55 do 59 lat. W praktyce oznacza to, że takich osób było 12,2 tys. z łącznej liczby 102,5 tys. ubezpieczonych, którzy po raz pierwszy złożyli wnioski. Także mężczyźni chętnie korzystali z takiej możliwości. W ubiegłym roku aż 58,7 proc. ubezpieczonych przeszło na emerytury w wieku 60 – 64 lata, czyli 33,3 tys. osób.

– Popularność wcześniejszych emerytur i wynikające z tego zagrożenie dla Funduszu Ubezpieczeń Społecznych spowodowało, że stało się konieczne wygaszenie uprawnień do wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej. Inaczej przyszłe pokolenia miałyby problemy ze spłaceniem obecnie zawieranych zobowiązań – wyjaśnia Agnieszka Chłoń-Domińczak, była wiceminister pracy i polityki społecznej.

I to właśnie z tych powodów w 2013 r. prawo do wcześniejszej emerytury zachowają tylko kobiety urodzone w 1953 r. Równocześnie muszą udowodnić, że do 31 grudnia 2008 r. posiadają 30-letni okres składkowy i nieskładkowy lub albo 20-letni okres, jeżeli zostały uznane za całkowicie niezdolne do pracy.

Równocześnie ubiegający się o wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej musi pozostawać w stosunku pracy przed zgłoszeniem wniosku o emeryturę. Chyba że przez cały wymagany do uzyskania tego świadczenia okres podlegał ubezpieczeniom społecznym z tytułu pozostawania w stosunku pracy. Warunek ten nie musi być spełniony, jeśli zainteresowani w okresie ostatnich 24 miesięcy podlegania ubezpieczeniom pozostawali w stosunku pracy przynajmniej przez 6 miesięcy. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy osoby ubiegające się o wcześniejszą emeryturę w dniu złożenia wniosku o świadczenie były uprawnione do renty z tytułu niezdolności do pracy.

– Wniosek o przyznanie wcześniejszej emerytury pracowniczej musi być jednak złożony przed ukończeniem 60. roku życia – wyjaśnia Wiesława Sadowska-Golka, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Radomiu.

Pragnący wcześniej zakończyć aktywność zawodową muszą uporządkować swoją przynależność do otwartego funduszu emerytalnego. Jeśli bowiem w 1999 r. zdecydowały się na oszczędzanie w II filarze, muszą złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku w otwartym funduszu emerytalnym, za pośrednictwem ZUS, na dochód budżetu państwa. Jeśli tego nie zrobią, nie dostaną wcześniejszej emerytury.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Zapoznaj się z regulaminem i kup licencję

reklama


  • Wyślij
  • Drukuj
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
czytaj więcej w e-DGPczytaj więcej w e-DGP

reklama

  • Janusz emeryt z Tarnowa.(2013-01-05 16:14) Odpowiedz 00

    do poz 29 EKO. Daj mi przykład rządu w Polsce, kiedy nigdy nie mówiono o bezrobociu, wyzysku, grabiezy, zlej polityce,.Czlowieku, mnie i mojej rodziny nikt nie wyzyskuje bo bym sobie na to nie pozwolił.Za wczesniejszego rządu, pisiorow, bylo cacanie, dobrze bez konfliktów, z podwyzkami pensji.Prawdziwy wyzysk człowieka, instnieje w Rosji, Koreii-Północnej, Chinach itp. Napisz kto grabi Polskę / tj.kto kradnie/, i jesli wiesz to zgłos to odpowiednim słuzbom, bądz bardziej aktywny /wna/.

  • Urszula(2012-11-12 16:57) Odpowiedz 00

    Poszlam na wcześniejszą emeryturę z konieczności, zwalniali grupowo. Chcialam dopracować do 35 lat, abym powiększyła swoim stażem emeryturę. Pracowałam więc jeszcze później ...a gdy zwróciłam się do ZUS o przeliczenie,to mnie wg nowych zasad obliczono . Tak się starałam dopracować , powiększyć staż pracy i po co ? Co to są za przepisy ?
    Gdzie jest Demokracja ?

  • EKO(2013-01-01 19:02) Odpowiedz 00

    JAK DŁUGO BĘDZIEMY SIĘ GODZIĆ NA WYZYSK ''POPSLDOWSKICH'' GRABAŻY POLSKI !?

  • gdzie kopacz zakopała wniosek OPZZ????????????????(2012-11-07 20:55) Odpowiedz 00

    po 40 latach składek===emerytura---złodzieje!!!

  • 40(2012-11-05 20:16) Odpowiedz 00

    Zbliża się termin wejścia w życie ustawy eksterminacyjnej pracowników z 40letnim stażem pracy z tej okazji życzę wszystkim którzy głosowali za je uchwaleniem wszystkiego najgorszego w żuciu politycznym jak i osobistym.

  • OPOP(2012-11-01 21:40) Odpowiedz 00

    siora pracuje juz 30 lat jako cukiernik piekarz w piekarni
    jak długo bedzie rabotac ma 45 lat
    praca na noc oczywiascie
    nogi jak słon opuchniete
    ZAROBEK OKOŁO 1600-1700PL z niedzielami
    bo narod w poniedziałek na bułeczki czeka
    17km w 1 strone,dojazd na zmiany co autobus nie jedzie
    PRECZ Z CHOŁOTA PO 1989 ROKU co do złoba doszła
    precz,z peło ,pis,psl, czerwonymi wszami,
    oraz reszta nierobow
    POLACY OLEJU TROSZKE W TEJ ŁEPETYNIE!!!

  • IKA11(2012-11-05 10:53) Odpowiedz 00

    a co z rocznikiem 1960 ile jeszcze pracy, bo w moim przypadku mam w tej chwili skończone 52 lata a pracy mam przepracowane 37,5 lat dlaczego nie można przejść na emeryturę wcześniejszą, tylko się liczą osoby z roczników 1953 co za paranoja ile jescze lat pracować człowiek już jest schorowany oczy bardzo słaby wzrok z powodu pracy na komputerze 8 godzin, kręgosłup wysiada, co biurowa praca się nie liczy, a gdy dojdę do wieku co Pan Tusk obliczył to lat pracy będę mieć 47,7 lat czyli powinnam otrzymać największą emeryturę wypracowaną skoro ludzie mając 20 lat nawet mniej maja emeryturę. co za kraj dlaczego ktoś tego nie zmieni, ludzie umierają ale kogo to obchodzi trzymiecie się zachodu bo tak tam jest a nie tego ile ludzie w polsce ma pracę ile ludzi w polsce umiera. Kobieta która ma przepracowane 35 lat nie zależnie od wieku powinna otrzymać emeryturę. Panie Tusk.

  • anna(2012-11-18 11:40) Odpowiedz 00

    Dobrze, ze powstały te IKZE, może człowiek trochę zaoszczędzi na dodatkową emeryturę w razie utraty pracy przed 67 rokiem życia.

  • Jan(2012-11-20 09:56) Odpowiedz 00

    Ale brednie - kobiety z długoletnim stażem pracy !!!
    Od 2009r.warunkiem nabycia praw emerytalnych jest ukończenie 60 roku życia i udokumentowanie jakiegokolwiek stażu pracy!
    W związku z tym w latach 2009 - 2013 uprawnienia emerytalne wg mieszanych zasad otrzymują 60-letnie kobiety nawet z 5-letnim stażem pracy!Przykład:
    Kobieta ur.w 1949, która w 2009r. ukończyła 60 lat i pracowala np.5 lat otrzymuje emeryture zgodnie z art.183 Ustawy tj.80% - wg starych zasad i 20% wg nowych.Emerytura ta nawet jesli nie bedzie miala podstawy wymiaru wynosi tzw. część socjalną tj. 24% kwoty bazowej obowązującej w dacie złożenia wniosku tj. 24% z 2275 zł tj. 547,09 zł.Z tego dostaje 80% czyli 467 zł. i nawet jesli emerytura wyliczona po nowemu (czli zwaloryzowana
    składka + zwaloryzowany kapitał początkowy) wyniesie 3 zł.to i tak otrzymuje 470 zł.emerytury!
    Nasz system emerytalny jest patologiczny, skoro:
    - kobieta rocznik 1949 z 5 letnim stażem pracy otrzymuje 470 zł emerytury,
    - kobieta rocznik 1949 z 20 letnim stażem pracy otrzymuje min.654 zł.emerytury,
    - kobieta rocznik 1954 z 40 letnim stażem pracy - NIE MA PRAWA DO EMERYTURY,
    - mężczyzna rocznik 1949 z 45 letnim stażem pracy - NIE MA PRAWA DO EMERYTURY!
    Gazeta niby Prawna, a pisze takie brednie !!! Wstyd!

  • Janka M(2012-12-09 20:11) Odpowiedz 00

    W OFE tam jestem już od jakiegoś dłuższego czasu. Myślę, że warto tam przystąpić z tego względu, że PKO PTE ma stabilną pozycje i przez wiele lat utrzymywał się w czołówce rankingów. A poza tym ma najwyższy kapitał zakładowy wśród wszystkich PTE.

  • Joanna(2013-12-21 19:30) Odpowiedz 00

    19 grudnia 2013Kobiety rocznik 1953 (wcześniejsze emerytki) dyskryminowane wnoszą o zmianę przepisów
    Kobiety, które od końca 2008r. przez 5 lat korzystały z prawa do wcześniejszej emerytury zostały poszkodowane przez nowelizację przepisów emerytalnych z dnia 11 maja 2012r., która weszła w życie od 01.01.2013r. ponieważ przed obliczeniem świadczenia z nowego systemu ZUS ma obowiązek potrącić z konta emerytki każdą wypłaconą jej kwotę emerytury wcześniejszej i to brutto! Kobiety '53 nie mogły złożyć wniosku o przyznanie im emerytury przed wejściem w życie nowelizacji czyli do końca 2012r., bo nie osiągnęły wtedy jeszcze powszechnego wieku emerytalnego 60 lat. Zatem obowiązujące od tego roku przepisy ustawy emerytalnej dyskryminują je ze względu na wiek. Kobiety '53 są również nierówno traktowane ze względu na płeć. Mężczyźni z rocznika '48, którzy w tym roku ukończą powszechny wiek emerytalny, zachowali bowiem prawo do przeliczenia ich wcześniejszej emerytury na dotychczasowych zasadach. Kobiety '53 są ostatnim rocznikiem wcześniejszych emerytek, które mogłyby skorzystać, a nie stracić (szacuje się, że te kobiety stracą ok. 40% dotychczasowego świadczenia) na dotychczasowych zasadach z przejścia ze starego do nowego systemu emerytalnego. Ponadto Kobity '53 mają poczucie, że prawo działa wstecz, bo nikt nie informował przed laty osoby chcące przejść na wcześniejszą emeryturę, że będzie się to wiązało z tak niewyobrażalnymi restrykcjami finansowymi. Podsumowując, wprowadzone przez nowelizację rozwiązania naruszają szereg konstytucyjnych zasad w tym zasadę zaufania do państwa i prawa, zasadę ochrony praw nabytych oraz zasadę równości obywateli.
    W związku z powyższym kobiety '53 wnoszą petycję do Senatu RP o zmianę przepisów i tym samym równe traktowanie kobiet ze względu wiek i ze względu na płeć.


    http://emeryturazawieszenie.blogspot.com/
    Drodzy Państwo!
    Panie z rocznika 1953 proszą o pomoc!
    Wystarczy wejść na stronę:
    PETYCJA
    i wypełnić ramkę po prawej stronie następnie kliknąć
    PODPISZ TO.
    Tak niewiele trzeba aby pomóc Paniom z rocznika 1953

  • maria.m(2012-12-01 22:38) Odpowiedz 00

    A czy do OFE warto przystapic w PKO PTE? od dawna jesteś w funduszu?

  • Janka M(2012-11-25 19:44) Odpowiedz 00

    Ja tez odkładam na swoją emeryturę w IKE PKO PTE, minimum 50 zł. czasami 100 zł miesięcznie to nie jest aż tak wiele, nie odczuwamy tego ale przez te lata uzbiera się porządna suma.

  • MK(2012-11-20 10:00) Odpowiedz 00

    Do AUTORKI
    MAŁA POPRAWKA : Kobiety z długoletnim stażem zawodowym z rocznikow 1949-53 z 30-letnim stażem zawodowym przeszły na emerytury w2009 r ! Kobiety które nie załapały się na wczesniejszą emeryturę ,a spełniają warunek wiek 60-lat BEZ WZGLĘDU NA STAŻ (np 5,10,15 itd )
    przejdą na emerytury (kapitał +część socialna = emerytura )
    To kolejna "furtka " za którą zapłacą podatnicy !

  • Danuta(2012-11-19 17:21) Odpowiedz 00

    Co w przypadku osoby urodzonej 4 stycznia 1954r., dodatkowo 2014r. będzie jej 40 rokiem pracy???

  • anna(2013-01-11 08:55) Odpowiedz 00

    Dlatego ja już teraz wzięłam sprawy emerytury w e własne ręce i zaczęłam oszczędzać w PKO PTE. Mam nadzieję, ze uzbiera się niezły kapitał zanim przejdę na emeryturę.

  • z(2012-11-01 15:46) Odpowiedz 00

    do Ola /14 Rocznik 1958 nabywa praw do emerytury powszechnej 2020 r . od 2013 r za kazdy rok przedłuża się osiągnięcie wieku emerytalnego o 4 miesiące

  • klakier(2012-10-24 21:02) Odpowiedz 00

    Szanowne Panie, jak NALEŻĄ się Wam emerytury, to idzcie na "nie" i nie strugajcie głupa, że jesteście takie WAZNE i nieastąpione w Firmie. Takie numery to tylko w Firmach pastwowych.

  • kiki(2012-10-24 21:39) Odpowiedz 00

    do BOGUMILA 1953 W kwietniu 2013 r ma pani uprawnienia do normalnej emerytury, jezeli nie chce pani dluzej pracować to należy rozwiazac umowe z zakladem pracy i wystąpic o ponowne przelicznie emerytury .Po wstrzymaniu emerytury należalo przepracować 18 miesięcy aby móc ponownie wystąpic o przeliczenie z nową kwotą bazową, pani wiek 67 lat nie obowiazuje. ZUS automatycznie nic nie przeliczy o wszystko należy się opomnieć.Ma pani prawo wyboru korzystniejszej emerytury tej "starej" lub nowo naliczonej :)

  • graza(2012-10-24 19:02) Odpowiedz 00

    czy kończac 15 stycznia 2014 r, 60 lat i jednicześnie świadczenie przedemerytalnie nie dostane emerytury,czy przepisy do takich osob jak ja dzialaja wstecz,czy to jest zupelnie bezprawie.Może mi ktoś na to pytanie odpowie