statystyki

Niełatwe przejście z renty na emeryturę po obniżeniu wieku emerytalnego

autor: Bożena Wiktorowska12.03.2018, 07:11; Aktualizacja: 12.03.2018, 07:50
Renciści mogą się ubiegać o emeryturę, nie czekając na ukończenie podwyższonego wieku emerytalnego.

Renciści mogą się ubiegać o emeryturę, nie czekając na ukończenie podwyższonego wieku emerytalnego.źródło: ShutterStock

Obniżenie wieku emerytalnego nie oznacza automatycznego przejścia na emeryturę przez osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy. Różnice dotyczące wysokości świadczeń i sposobu ich przyznawania powodują zamieszanie.

Reklama


– Coraz więcej osób próbuje ustalić, kiedy i na jakich zasadach mogą zrezygnować z renty po wprowadzeniu niższego wieku emerytalnego. Znam przypadki, że informacje udzielane przez pracowników ZUS są sprzeczne, a cytowane przez nich przepisy niezrozumiałe – skarży się Jolanta Kajzer z Augustowa, emerytka, która prowadzi stronę emeryturazawieszenie.blogspot.com.pl.

W takiej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka, urodzona w maju 1958 r., która z powodu poważnej choroby przebywa na rencie od 1993 r. O wyjaśnienie jej sytuacji zwróciliśmy się do centrali ZUS.

W ocenie zakładu zainteresowana podwyższony wiek emerytalny osiągnie, mając 61 lat i 10 miesięcy. Będzie zatem miała przyznaną emeryturę od marca 2020 r. A co z prawem do renty?


Pozostało jeszcze 75% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Celina(2018-03-14 15:02) Zgłoś naruszenie 00

    Ja urodziłam się w styczniu 1957 roku i zostałam poinformowana przez ZUS, że wyrzucą mnie z urzędu na emeryturę po osiągnięciu przedłużonego wieku tzn. w czerwcu 2018 r. Pisałam do Oddziału ZUS pismo z prośbą o zmianę terminu na lipiec, nawet z ewentualnym zawieszeniem świadczenia. Otrzymałam odpowiedź ogólna sugerującą, że nie mam prawa wyboru. Jeśli złożę wniosek kwiecień, maj nie będę miała rewaloryzacji rocznej kapitału, jeśli wyrzucą mnie w czerwcu nie będę miała rewaloryzacji kwartalnej składek. Do kogo mam się odwołac?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane