statystyki

Niełatwe przejście z renty na emeryturę po obniżeniu wieku emerytalnego

autor: Bożena Wiktorowska12.03.2018, 07:11; Aktualizacja: 12.03.2018, 07:50
Renciści mogą się ubiegać o emeryturę, nie czekając na ukończenie podwyższonego wieku emerytalnego.

Renciści mogą się ubiegać o emeryturę, nie czekając na ukończenie podwyższonego wieku emerytalnego.źródło: ShutterStock

Obniżenie wieku emerytalnego nie oznacza automatycznego przejścia na emeryturę przez osoby pobierające renty z tytułu niezdolności do pracy. Różnice dotyczące wysokości świadczeń i sposobu ich przyznawania powodują zamieszanie.

– Coraz więcej osób próbuje ustalić, kiedy i na jakich zasadach mogą zrezygnować z renty po wprowadzeniu niższego wieku emerytalnego. Znam przypadki, że informacje udzielane przez pracowników ZUS są sprzeczne, a cytowane przez nich przepisy niezrozumiałe – skarży się Jolanta Kajzer z Augustowa, emerytka, która prowadzi stronę emeryturazawieszenie.blogspot.com.pl.

W takiej sytuacji znalazła się nasza czytelniczka, urodzona w maju 1958 r., która z powodu poważnej choroby przebywa na rencie od 1993 r. O wyjaśnienie jej sytuacji zwróciliśmy się do centrali ZUS.

W ocenie zakładu zainteresowana podwyższony wiek emerytalny osiągnie, mając 61 lat i 10 miesięcy. Będzie zatem miała przyznaną emeryturę od marca 2020 r. A co z prawem do renty?


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • Celina(2018-03-14 15:02) Zgłoś naruszenie 50

  Ja urodziłam się w styczniu 1957 roku i zostałam poinformowana przez ZUS, że wyrzucą mnie z urzędu na emeryturę po osiągnięciu przedłużonego wieku tzn. w czerwcu 2018 r. Pisałam do Oddziału ZUS pismo z prośbą o zmianę terminu na lipiec, nawet z ewentualnym zawieszeniem świadczenia. Otrzymałam odpowiedź ogólna sugerującą, że nie mam prawa wyboru. Jeśli złożę wniosek kwiecień, maj nie będę miała rewaloryzacji rocznej kapitału, jeśli wyrzucą mnie w czerwcu nie będę miała rewaloryzacji kwartalnej składek. Do kogo mam się odwołac?

  Odpowiedz
 • gosc(2018-05-16 10:01) Zgłoś naruszenie 30

  Emeryci za slabi aby strajkowac i wszystkie rzady ich olewamja

  Odpowiedz
 • emeryt(2018-05-15 20:33) Zgłoś naruszenie 30

  te emerytury 1000zł ale brutto,netto 854zł,za te grosiątka ,nie da się absolutnie przeżyć miesiąca,kiedy wreszcie rząd przestanie znęcać się nad takimi emerytami ludżmi,to jest okrucieństwo,gnębienie człowieka naemeryturze,niech rządzący żyją za takie pieniądze,najniższa emerytura powinna wynosić 1500zł netto,żeby jakoś wystarczyło na miesiąc ,na życie i tak nadal skromne,lecz bardziej dostosowane do ponoszonych podstawowych najtańszych kosztów,podwyżki zrobić kwotowe równe dla wszystkich,podatków nie brac od najniższych emerytór,dać po500plus,żeby ludzie ,na emeryturze musieli ,się martwić o przetrwanie to wstyd i hańba rządzącym,

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Polecane