statystyki

Raport: Doktoranci pracują bez wynagrodzenia, a stypendia są przyznawane niezgodnie z prawem

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.01.2016, 07:21; Aktualizacja: 13.01.2016, 08:03
studia student uniwersytet książka

Sprawdzono, jak chronione są prawa doktorantów w 111 jednostkach.źródło: ShutterStock

Ponad połowa uczestników nie kończy studiów trzeciego stopnia współfinansowanych z budżetu państwa, doktoranci pracują na rzecz uczelni często bez żadnego wynagrodzenia, a stypendia są przyznawane niezgodnie z prawem. To tylko niektóre nieprawidłowości, które ujawnia najnowszy raport Fundacji Fundusz Pomocy Studentom.

W latach 2014-2015 przeprowadziła ona monitoring, w ramach którego sprawdzono, jak chronione są prawa doktorantów w 111 jednostkach.

– Główny wniosek, który płynie z tego raportu, jest taki, że nikt nie panuje nad studiami doktoranckimi. Rozwijają się bardzo chaotyczne. Są jednostki, które dbają o ich wysoką jakość, ale są też takie, dla których to przede wszystkim dodatkowe źródło dochodów. Przyjmują na nie kogo popadnie – mówi Robert Pawłowski z Fundacji Fundusz Pomocy Studentom.

W jego ocenie niedopuszczalna jest sytuacja, w której uczelni opłaca się przyjmować nadmierną liczbę uczestników studiów doktoranckich tylko w celu pozyskania wyższej dotacji ze środków publicznych czy uzyskania pieniędzy z czesnego. – Ten patologiczny proceder dotyczy najczęściej studiów humanistycznych. Podobnie niedopuszczalna jest sytuacja, w której opłaca się podjąć studia doktoranckie wyłącznie dla korzystania z benefitów o charakterze socjalnym. Moim zdaniem doktoranci powinni mieć dostęp wyłącznie do stypendiów motywacyjnych – uważa Robert Pawłowski.


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły
Miesiąc 97,90 zł
Zamów abonament

Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane