Tak będzie wyglądał nowy egzamin dojrzałości. Większość uczniów nie zdałaby nowej matury

autor: Anna Wittenberg, Klara Klinger07.05.2018, 07:32; Aktualizacja: 09.05.2018, 13:16
Nie ulega wątpliwości, że matura będzie bardziej wymagająca.

Nie ulega wątpliwości, że matura będzie bardziej wymagająca.źródło: PAP
autor zdjęcia: Bartłomiej Zborowski

Trudniejsza matura wzbudza kontrowersje. Poloniści boją się powrotu klucza. Zmianom kibicuje za to była minister z PO.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (32)

  • augtor(2018-05-13 01:50) Zgłoś naruszenie 10

    Czy możemy zmieść nauki humanistyczne z powierzchni planety? Nikomu to niepotrzebne, a jedyne co robi to kształci kolejne pokolenia wierzących w wymyślone historie o "wielkiej Polsce" zasilane romantycznymi zwidami Mickiewicza rodaków

    Odpowiedz
  • cd(2018-05-12 09:53) Zgłoś naruszenie 10

    Zarówno matura jak i egzamin na prawo jazdy są całkowicie zbędne i nie eliminują spraw które miały to robić w założeniach (eliminacja korupcji i kumoterstwa) - albo człowiek zaliczył Kurs na prawo jazdy albo nie, albo uczeń ukończył Szkołę albo nie.

    Odpowiedz
  • polak(2018-05-11 18:29) Zgłoś naruszenie 11

    POCO KOMU TA MATURA TYLKO PRZYNOSI STRES> W NIEMCZECH MOZESZ ISC NA STUDIA NIE MAJAC MATURY. MOZNA U NAS CO K JEDEN TO MADRZEJSZY

    Odpowiedz
  • witam(2018-05-09 08:20) Zgłoś naruszenie 10

    powiem tak. zakompleksione niedojdy układają te matury, takim co w życiu im nic nie wyszło i teraz chcą pokazać jacy to oni są ważni , im durniejsze pytanie i zadanie tym chyba mają lepsze samopoczucie , co mam bać matura? poziom wiedzy uczniów czy poziom rzekomej "inteligencji" tego kto to pisze. Matura czyli co autor niedojda miał na myśli Totalna porażka

    Odpowiedz
  • stary belfer(2018-05-08 21:31) Zgłoś naruszenie 21

    Przez egzaminy końcowe mamy dużo nieudaczników którzy mieli szczęście w odpowiedniej chwili.

    Odpowiedz
  • meg(2018-05-08 13:56) Zgłoś naruszenie 11

    Totalne bzdury! Wspólny kod nie jest do niczego potrzebny. Ludziom się w głowach przewraca, a połowa nie umie poprawnie po polsku mówić! Błąd za błędem nawet w wypowiedziach dziennikarzy i polityków - to jest prawdziwy problem, nie znamy zasad własnego języka. Pani Dulska jest ważniejsza oczywiście!!! Podnosi do góry, cofie i to na dodatek do tyłu, włancza i wyłancza, w cudzysłowiu .... itp ... itd może być proszę panią i pięć deko. Można tak podawać przykłady błędów językowych bez końca niemalże.

    Odpowiedz
  • fred(2018-05-07 20:11) Zgłoś naruszenie 40

    Pan Chętkowski wmawiał uczniom że wszyscy mogą być pisarzami i poetami i mamy teraz paru grafomanów którzy w to uwierzyli.

    Odpowiedz
  • xxx(2018-05-07 20:08) Zgłoś naruszenie 152

    Pytanie na maturze sprzed lat z tzw. kluczem: Czy miłość Romea i Julii jest: a. romantyczna b. tragiczna Trzeba było wybrać tylko jedną odpowiedź, druga była blędna. Czy nie idiota układał to pytanie i klucz ?

    Odpowiedz
  • dfw(2018-05-07 18:19) Zgłoś naruszenie 194

    Ludzie wybierajcie studia ścisłe, politechniki, medyczne to jest przyszłość gospodarki Polski i nie tylko, wiejcie z humanistycznych kierunków jak socjologia, pedagogika, prawo, filozofia, historie, jakieś inne bzdury co wymyślają na uczelniach kultura śródziemnomorska co to jest?? to lipa. Te humanistycznie w tym lektury, zaśmiecają wam umysły. Tylko po ścisłych i medycznych jest przyszłość. Uczycie się kreatywnie myśleć i do czegoś to dąży. Państwo nie powinno finansować bezsensownych kierunków humanistycznych jak powyżej. Tak zrobiła to Japonia, Niemcy i proszę samochody, hybrydy, przewaga ekonomiczna.

    Odpowiedz
  • set1990(2018-05-07 14:37) Zgłoś naruszenie 265

    Więcej humanizmu, więcej lektur, rozprawki, eseje, więcej esejów!!!! To jest pomysł na przyszłość, jak będziemy wiedzieć i wybierać resztki w śmietniku u Brytyjczyków to będziemy mogli porozmawiać o filologi polskiej, albo lepiej kto gorzej zinterpretuje utwór literacki będzie miał gorszy śmietnik dostępny. Firmy biją się o specjalistów, inżynier znika z rynku pracy w dniu pojawienia się na nim. Jak kończyłem studia to już od pół roku pracowałem w zawodzie. Od roku szukamy w firmie kogoś na równoległe stanowisko do mojego. No tak tylko absolwent liceum nie ma pojęcia o otaczającym go świecie. Miał na fizyce o elektromagnetyzmie ale nie wie nic o budowie urządzeń, miał jakąś styczność z informatyką ale nic z tego nie wyniósł. Nawet nauka biologi leży i kwiczy człowiek z wykształceniem średnim nie wie nic chociażby o drożdżach, za to pantofelka narysuje. Czytanie to podstawa rozwoju społeczeństwa ale to potrzeba budowania kultury czytania a nie katowania uczniów. Nigdy nie zrozumiem gloryfikacji przedmiotów humanistycznych w szkołach, od podstawówki do studiów polski był najważniejszym przedmiotem. Problem w tym że po nauce czytania i pisania to powinien być przedmiot drugorzędny, owszem ważne dla rozwoju człowieka jest poprawne posługiwanie się językiem szczególnie ojczystym ale mając pewien poziom człowiek sam zaczyna to rozumieć i dążyć do poprawy, ale żeby być na tym poziomie to trzeba najpierw coś umieć.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • gacek(2018-05-07 14:17) Zgłoś naruszenie 127

    Matury to chory wymysł jak już ktoś napisał. Powinny być tylko egzaminy wstępne na studia i przesiew przez cały okres studiów . Nie powinno być poprawek . Założę się , że do zakończenia nauki na studiach zostałoby nieliczne grono naprawdę dobrych studentów - takich , którzy uczyliby się a nie imprezowali.

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Swiety Wit(2018-05-07 12:55) Zgłoś naruszenie 1714

    czyli jezeli jakis dzieciak nie przeczyta "Moralnosci pani Dulskiej" to ma nie isc na studia np na filologie angielska albo cokolwiek innego poza polonistyka? Tak szczerze to ja dzis pierwszy raz zobaczylem tytul tej ksiazki od 25 lat kiedy udalo sie wyjsc z tego dziwnego baraku pelnego dzieci i niedorozwinietych spolecznie starych bab (pewnie nauczyciele teraz sa inni ale wtedy tak bylo) studia skonczylem, mam dobra prace, mieszkalem i pracowalem juz w 4 krajach (i w trzech jezykach) a jakos "Moralnosci Pani Dulskiej" przenigdy nie dotkne, jak nie dotknalem dotychczas jezeli polonista ma czelnosc narzucac taki chlam ludziom to niech najpierw zrobi strone internetowa i jakas prosta aplikacje w Javie - bardziej na czasie umiejetnosci aha zeby nie bylo, aplikacja nie moze zawierac ani kawalka kodu uzytego przez innych, niech bedzie to rodzaj "pytania otwartego"

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Co to ma byc(2018-05-07 11:12) Zgłoś naruszenie 226

    Skoro z roku na rok zaliczało sie przedmioty w sznole to znacY ze pewien material zostal zatwierdzony i uczen przeszedl do kolejnej klasy. Jezeli by nie zal to moglby powtarzac przedmiot w tej samej klasie. Za iesiec lat po maturze juz malo kto pamieta lektury,wzory matematyczne i fizyczne,chemie, ludzie nie potrafia wypelnic za to podstawowych wnioskow PIT, urzad skarbowy,zus,krus , nie potrafia udzielic pierwszej pomocy. Za to znamy doskonale budowe pantofelka.

    Odpowiedz
  • wdowa(2018-05-07 10:09) Zgłoś naruszenie 526

    Tysiące wdów i sierot, które złożyły wnioski o jednorazową rekompensatę za utracony deputat węglowy, zostało odesłanych z kwitkiem. Spółki odmawiają im wypłaty 10 tys. zł świadczenia. Dlaczego? Tylko dlatego, że ich mężowie i ojcowie w chwili śmierci nie pobierali rent czy emerytur. Ludzie rozczarowani. Związki: To niedopatrzenie w ustawie.

    Pokaż odpowiedzi (3)Odpowiedz
  • pozdrowienia...........(2018-05-07 09:43) Zgłoś naruszenie 3615

    ważne są egzaminy z ...przydatnych i pomocnych w życiu zagadnień, część lektur zaśmieca ! - umysły młodych , należy uczyć i ćwiczyć inteligencje , kulturę techniczną,operatywność,opierać się na technologiach XXI w,

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • o(2018-05-07 09:39) Zgłoś naruszenie 81

    atutorki znawczynie czy jasnowidzące, i to się nazywa dziennikarstwo

    Odpowiedz
  • niewyrozumiały(2018-05-07 09:06) Zgłoś naruszenie 3927

    Matura i wszelkie egzaminy końcowe są chorym wymysłem. Jeden egzamin często przekreśla kilka lat ciężkiej pracy.

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • j...(2018-05-07 08:43) Zgłoś naruszenie 534

    idiotyczny nagłówek, jeszcze gorsza treść. kiedyś także było trudniej, a uczniowie zdawali.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz