statystyki

Maturzyści nie będą już podwójnie testowani

autor: Paulina Szewioła26.02.2018, 07:17; Aktualizacja: 26.02.2018, 09:41
Każda szkoła wyższa może w autonomiczny sposób określić wymagania stawiane kandydatom

Każda szkoła wyższa może w autonomiczny sposób określić wymagania stawiane kandydatomźródło: ShutterStock

Rezygnujemy z zapisu, zgodnie z którym egzaminy wstępne na studia mogły sprawdzać kompetencje weryfikowane podczas matury – zadeklarował w wywiadzie dla DGP Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. Niektórzy akademicy nie kryją rozczarowania.

Jeszcze kilka miesięcy temu Jarosław Gowin, minister nauki i szkolnictwa wyższego, przekonywał na naszych łamach, że chce, aby uczelnie same decydowały o egzaminach wstępnych. Obecnie mogą je bowiem stosować, ale tylko z tych przedmiotów, których nie było na maturze.

Pomysł ten od początku nie podobał się jednak Ministerstwu Edukacji Narodowej. – Rozwiązanie to budzi zdecydowany sprzeciw – wskazywała w uwagach do pierwotnej wersji projektu ustawy 2.0 Anna Zalewska. Zdaniem MEN obecne rozwiązania są wystarczające. Już teraz przepisy dopuszczają możliwość przeprowadzenia przez szkoły wyższe dodatkowych egzaminów, choć jedynie w przypadku konieczności sprawdzenia uzdolnień artystycznych, sprawności fizycznej lub szczególnych predyspozycji do podejmowania studiów na danym kierunku nieweryfikowanych w trybie egzaminu maturalnego. Każda szkoła wyższa może w autonomiczny sposób określić wymagania stawiane kandydatom. Ma prawo wskazać, że szanse przyjęcia na dany kierunek mają wyłącznie osoby, które np. z trzech egzaminów dojrzałości na poziomie rozszerzonym uzyskały nie mniej niż 85 proc. punktów. – Podniesienie poprzeczki tak wysoko daje szkole wyższej gwarancję, że spośród wszystkich maturzystów wybierze najlepszych – uważa Zalewska.

Taka argumentacja przekonała resort nauki. – Szanujemy uzgodnienia międzyresortowe. Naszym zdaniem egzaminy wstępne, nawet uwzględniające częściowo zakres matury, byłyby dobrym rozwiązaniem. Rozumiemy jednak obawy Ministerstwa Edukacji Narodowej i doszliśmy do porozumienia. Egzaminowanie z zakresu objętego maturą nie będzie możliwe, ale już spoza niego – sprawdzające inne kompetencje, wiedzę i predyspozycje, będzie dozwolone – mówi Piotr Müller, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego.


Pozostało jeszcze 61% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane