statystyki

Resort zdrowia podnosi wynagrodzenia. Ile zarobią lekarze?

autor: Aleksandra Kurowska22.06.2016, 07:15; Aktualizacja: 22.06.2016, 08:55
szpital lekarz

Ustawa o płacy minimalnej w ochronie zdrowia ma wejść w życie z nowym rokiem.źródło: ShutterStock

Stopniowo, przez pięć lat, placówki lecznicze będą wdrażać system płac minimalnych. Koszt całej operacji 6,7 mld zł. Resort zdrowia zaproponował konkretne stawki zależne m.in. od zawodu, specjalizacji i wykształcenia.

Propozycje poznali wczoraj partnerzy społeczni z trójstronnego zespołu ds. ochrony zdrowia. To pierwsza próba systemowego uporządkowania zarobków w zdrowiu. Poziom wynagrodzeń ustalać będzie pracodawca, jednak nie będą mogły być one niższe niż ustawowe minimum.

Ustawa o płacy minimalnej w ochronie zdrowia ma wejść w życie z nowym rokiem. Zgodnie z nią do końca 2021 r. najniższe wynagrodzenie zostanie ustalone jako iloczyn kwoty 3,9 tys. zł brutto (średnia płaca w gospodarce w 2015 r.) i współczynników określonych w załączniku do tego aktu. W kolejnych latach pracodawcy wraz z pracownikami będą określać tempo dochodzenia do tych wskaźników, ale nie może być ono niższe niż 20 proc. różnicy między ustawowym minimalnym wynagrodzeniem a tym, które dostaje jako zasadnicze pracownik w placówce medycznej. I tak np. lekarze ze specjalizacją mają zarabiać w 2021 r. minimum 4,8 tys. zł brutto (123 proc. kwoty 3,9 tys.), czyli płaca zasadnicza w porównaniu z obecnymi średnimi zarobkami wzrośnie im o 800 zł (po uwzględnieniu dodatków i dyżurów wzrost wyniesie ok. 1,43 tys. zł). Lekarze bez specjalizacji zarobią przynajmniej 3,98 tys. zł, a w odniesieniu do rezydentów w dwóch pierwszych latach wzrost płacy zasadniczej wyniesie 810 zł. Pielęgniarki i położne z tytułem magistra i specjalizacją zarobią minimum 3,216 tys. zł, (o 824 zł więcej w porównaniu z obecną średnią płacą zasadniczą, a łącznie z dodatkami i dyżurami 1,4 tys. zł). A bez specjalizacji – co najmniej 2,4 tys. zł, tyle dostaną też technicy. Proponowane podwyżki są dużo niższe niż chcieli związkowcy. Lekarze oczekują, że np. przy I stopniu specjalizacji zarobki sięgną 2,5-krotność średniej pensji, czyli ok. 10 tys. zł.


Pozostało 15% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane