Lekarz SOR-u nie zawsze podlega pełnej ochronie

autor: Michał Culepa09.05.2016, 20:00
Lekarz udzielający świadczeń w ramach pomocy doraźnej korzysta z tej samej ochrony co funkcjonariusz publiczny.

Lekarz udzielający świadczeń w ramach pomocy doraźnej korzysta z tej samej ochrony co funkcjonariusz publiczny.źródło: Bloomberg

Dyżurujący w oddziale ratunkowym lub na pogotowiu lekarz, który czeka na wyjazd karetki do wypadku, nie korzysta z ochrony właściwej funkcjonariuszowi publicznemu. Sprawa dotyczyła lekarza zatrudnionego w szpitalu, który 29 listopada 2014 r. pełnił dyżur na oddziale ratunkowym w szpitalnej karetce pogotowia. Dzień wcześniej w tym samym szpitalu zmarł pacjent. Jeden z członków rodziny zmarłego w dniu dyżuru lekarza przyszedł na SOR i zaczął – jak to określono w piśmie procesowym – „natarczywie domagać się wystawienia karty zgonu”.

Medyk odmówił, gdyż to nie on dzień wcześniej przyjmował pacjenta, który zmarł. Spotkało się z gwałtowną reakcją osoby żądającej wystawienia dokumentu – publicznie w obecności osób trzecich oskarżył on medyka o to, że przyczynił się on do śmierci członka jego rodziny. Lekarz po tym incydencie złożył do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstw znieważenia oraz usiłowania wyłudzenia nieprawdy od funkcjonariusza publicznego, czyli o czyny z art. 226 par. 1 k.k. oraz z art. 272 k.k., które są zagrożone karą odpowiednio do roku oraz do trzech lat pozbawienia wolności.

Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania, twierdząc, że do wyłudzenia poświadczenia nieprawdy nie mogło dojść, gdyż członek rodziny zmarłego nie żądał poświadczenia nieprawdziwych okoliczności. Nie doszło też do znieważenia funkcjonariusza publicznego, gdyż lekarz w momencie zdarzenia był tylko na dyżurze i nie wykonywał żadnych czynności medycznych, a jedynie oczekiwał na ewentualne wezwanie do wypadku czy też do transportu chorego.


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane