Delikatny temat pieniędzy na zdrowie: Kto i na jakich zasadach będzie miał dostęp do najtańszych leków

autor: Klara Klinger01.02.2016, 16:00
Nowe kierownictwo resortu zdrowia zapowiada zmiany na rynku leków.

Nowe kierownictwo resortu zdrowia zapowiada zmiany na rynku leków.źródło: ShutterStock

Kto i na jakich zasadach będzie miał dostęp do najtańszych leków, czy zmienią się zasady ich finansowania przez państwo i jak poradzić sobie z najdroższymi terapiami?

Nowe kierownictwo resortu zdrowia zapowiada zmiany na rynku leków. Jedną z nich są bezpłatne leki dla pacjentów po 75. roku życia. To jedna z obietnic wyborczych, które musi obecnie spełnić Ministerstwo Zdrowia. Wiceminister Krzysztof Łanda, który jest odpowiedzialny za rynek leków, zapowiada, że pierwsze propozycje darmowych medykamentów znajdą się na liście refundacyjnej od 1 września. Do końca roku ma być na to przeznaczonych 125 mln zł. W następnych latach wydatki na ten cel mogą sięgać nawet 500 mln zł rocznie. Propozycja jednak wywołuje kontrowersje – zarzuca się, że pilniejsze jest rozwiązanie problemu z dostępem do drogich terapii, a także że brak opłat może spowodować nadmierne używanie leków.

Wśród najpilniejszych zmian jest także wprowadzenie nowych zasad, które miałyby powstrzymać eksport leków z Polski. W aptekach zaczęło brakować wielu preparatów, po tym jak ich ceny spadły dzięki negocjacjom resortu zdrowia z firmami farmaceutycznymi. Okazało się, że są wywożone za granicę, gdzie kosztują więcej. Zdaniem nowego ministra jedynym dobrym rozwiązaniem jest... podniesienie ceny, tak by nie istniała pokusa eksportu. Aby uniknąć jednoczesnej podwyżki cen dla chorych, chce, by producenci farmaceutyków dzielili się zyskiem z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Kolejną zapowiadaną zmianą jest rozszerzenie refundacji. Obecnie (o ile resort zdrowia nie wydał zgody na poszerzenie) państwo refunduje tylko użycie leku w zarejestrowanych wskazaniach. Zgodnie z zapowiedziami lekarz miałby sam decydować, na co przepisać lek, zgodnie z wiedzą medyczną.


Pozostało 50% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • niepelnosprawny 1 grupa lezecy udary..(2016-02-01 21:14) Zgłoś naruszenie 20

    klamcy oszusci z pisu. ngdy pisu.nigdy..............renncisci i emeryci.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane